ლუკაშენკოს დსთ-ში საქართველოს დაბრუნების იმედი აქვს
ბელარუსის სანქცირებული ავტორიტარი ლიდერი ალექსანდრე ლუკაშენკო, რომელსაც ცივილიზებული სამყარო უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიის თანამონაწილედ აღიარებს, დსთ-ის "ოჯახის სრულად აღდგენას", მათ შორის ორგანიზაციაში საქართველოს დაბრუნებას ისურვებდა. ამის შესახებ მან მოსკოვში გამართული სამიტის მსვლელობისას განაცხადა.
"ძალიან კარგი იქნებოდა, ჩვენს ოჯახში დაბრუნებულიყო საქართველო, განეახლებინა თავისი სრულფასოვანი მონაწილეობა მოლდოვას, გონს მოსულიყო უკრაინის ხელისუფლება, რომლის ნორმალური ცხოვრების აღდგენაში ჩვენც მოგვიწევს მონაწილეობა. დარწმუნებული ვარ, საბოლოოდ ასეც მოხდება. ეს მხოლოდ დროის საკითხია" - განაცხადა ლუკაშენკომ.
მისივე მტკიცებით, "ყველა, ვინც თანამეგობრობას არ მოსწყდა, დღეს მშვენიერ შედეგებს აჩვენებს, არ დაუკარგავს საკუთარი ქვეყნის მართვა და ამავდროულად საერთაშორისო ურთიერთობების სრულფასოვან სუბიექტად რჩება.
იხილეთ ასევე: ტოკაევი - ლუკაშენკოს ინიციატივაზე: "მის ხუმრობას ვაფასებ"
ცოტა ხნის წინ ლუკაშენკოს ნათქვამი აქვს, რომ "საქართველოში დანაყრდნენ დასავლური დაპირებებით და დსთ-ის ბაზარზე დაბრუნება სურთ".
იხილეთ ასევე: ლუკაშენკო მოხარულია რუსეთთან და ბელარუსთან საქართველოს "ნორმალური ურთიერთობებით"
ცნობისთვის: საქართველო დამოუკიდებელი სახელმწიფოების თანამეგობრობა (დსთ) რუსეთთან 2008 წლის ომის შემდეგ დატოვა. ოფიციალურად კი ქვეყნის წევრობა 2009 წლის 18 აგვისტოს შეწყდა.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის თებერვალში რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე-ფაქტო ლიდერი ასლან ბჟანია მინსკს ეწვია და ლუკაშენკოს შეხვდა. იმ შეხვედრაზე ბელარუსის ლიდერმა განაცხადა, რომ "აფხაზეთი, საქართველო, ბელარუსი რუსეთის ირგვლივ რაღაცნაირად უნდა შეიკრან და შეკოწიწდნენ". მანამდე კი თავად ლუკაშენკო ეწვია ოკუპირებულ აფხაზეთს თბილისის გვერდის ავლით და ირწმუნებოდა, რომ ამით "ქართველების წყენინება არ სურდა". ოფიციალურმა თბილისმა ეს ვიზიტები და შეხვედრები დაგმო. ამასთან, ლუკაშენკოს სოხუმი და ცხინვალი არც იმ დროისთვის ჰქონდა აღიარებული, არც სადღეისოდ აქვს.

Лукашенко надеется на возвращение Грузии в СНГ
Белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко на саммите в Москве заявил, что хотел бы восстановления «семьи СНГ» в ее прежнем составе.
«Было бы очень хорошо, если бы в нашу семью вернулась Грузия, возобновила свое полноформатное участие Молдова, одумались власти Украины, в восстановлении нормальной жизни которой нам придется участвовать. Я абсолютно уверен, что так и будет. Просто это вопрос времени», – приводит слова Лукашенко агентство «Белта».
Лукашенко подчеркнул, что странам нужно дорожить тем, что они имеют в Содружестве.
«Все, кто не оторвался от нашего Содружества, сегодня показывают приличные результаты. Не потеряли управления своей страной, остаются полноценными субъектами международных отношений», – сказал он.
Ранее Лукашенко говорил, что в Грузии «наелись западных обещаний» и хотят вернуться на рынок СНГ: «потому что никто вас ни с молоком, ни с мясом, ни с вином на свои рынки не пустит».
Он также заявлял, что Грузия «уже далеко отошла» от других постсоветских стран: здесь молодежь на английском языке разговаривает чаще, чем на русском.
Напомним, что власти Грузии, несмотря на сближение позиций с Россией, говорят, что их цель – вступление в Евросоюз к 2030 году.Грузия приняла решение о выходе из СНГ после войны 2008 года. Её членство было официально прекращено с 18 августа 2009 года.