ლიეტუვის საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი: იმედი მაქვს, რომ ქართული ოპოზიციის დარჩენილი ნაწილი არჩევნებში მონაწილეობას არ მიიღებს
23/07/2025 11:01:22 ევროპა, პოლიტიკა
უნდა დავსვათ შეკითხვა, თუ რისი გაკეთება შეეძლო ევროპას სხვაგვარად საქართველოსთან დაკავშირებით, - ამის შესახებ ლიეტუვის საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი, გაბრიელიუს ლანდსბერგისი სტატიაში, „გაფართოების ოცნების დასასრული?“ წერს.
„ყოველდღე, 237 დღის განმავლობაში, ამინდის მიუხედავად, ქართველი ხალხი მათი ოდესღაც დემოკრატიული და კვლავ პროდასავლური ქვეყნის ძალაუფლების მიტაცებას აპროტესტებს. რუსთაველის ქუჩაზე შეკრება სულ უფრო და უფრო რთულდება, მაგრამ ისინი მაინც იკრიბებიან. თუმცა, საპროტესტო აქციების დაწყების შემდეგ მთავრობა უქმად არ ზის. თავდაპირველად დემონსტრანტების ჯგუფი დააპატიმრეს და ზოგიერთს მრავალწლიანი პატიმრობაც კი შეუფარდეს. მას შემდეგ, რაც დაპატიმრებებმა პროტესტი ვერ შეაჩერა, მთავრობამ დემონსტრანტებს ჯარიმები დაუწესა. ისეთი შეგრძნებაა, რომ ქვეყანაში სიჩუმე დგება. ოდესღაც აქტიური ქვეყანა, სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიით, ინტელექტუალებითა და არასამთავრობო ორგანიზაციებით, ახლა ცენტრალური აზიის რესპუბლიკას ჰგავს და არა იმას რაც ერთ დროს იყო: ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი“, - წერს ლანდსბერგისი.
ლანდსბერგისი აღნიშნავს, რომ „თავდაპირველად, საქართველოსა და ევროპაში ბევრს სჯეროდა, რომ განსხვავებების მიუხედავად, „ქართული ოცნება“ ნამდვილად იყო ევროპით დაინტერესებული“.
„თუმცა, ახლა არჩევნები წარმომადგენლობითი აღარ არის. დიდი რაოდენობით სერიოზული დარღვევები შეუძლებელს ხდის იმის მტკიცებას, რომ ქართველ ხალხს არჩევანის უფლება ეძლევა. გულწრფელად ვიმედოვნებ, რომ ოპოზიციის დარჩენილი ნაწილი შემოდგომაზე დაგეგმილ მუნიციპალურ არჩევნებში მონაწილეობას არ მიიღებს“, - აღნიშნავს ლანდსბერგისი.
მისი თქმით, „უნდა დავსვათ შეკითხვა, თუ რისი გაკეთება შეეძლო ევროპას სხვაგვარად?“.
„ევროპული საბჭოს ყოფილი პრეზიდენტი, შარლ მიშელი ცდილობდა „ქართული ოცნებისთვის“ დიპლომატიური გამოსავალი მოეძებნა. კანონების შეცვლისა და უკუსვლის შეჩერების შემთხვევაში ბრიუსელი კარს უფრო ფართოდ გააღებდა. მიშელის შემდეგ ევროპის ინტერესი, როგორც ჩანს, გაქრა. არანაირი ახალი ინიციატივები არ გაჩენილა. რომ არა ევროპარლამენტის გაცხადებები, შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოს ევროპის გეოპოლიტიკური გავლენა საერთოდ ჩამოშორდა“, - აცხადებს ლიეტუვის საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი.
ლანდბერგისი წერს, რომ „ქართველ ხალხი ახლა გრძნობს, რომ ევროპამ ზურგი არა მათ მთავრობას, არამედ თავად მათ აქცია. ქართველებს ჯერ კიდევ ახსოვთ 2008 წლის განწყობა, როდესაც საქართველო ნატო-სა და ევროკავშირის ნაწილი ნამდვილად ხდებოდა. ახლა ისინი თავს მოტყუებულად და მიტოვებულად გრძნობენ“.
„რა ფასი აქვს სინამდვილეში „კანდიდატის სტატუსს“, თუ დემოკრატიის ჩახშობას ბრიუსელში გავლენის მოხდენა არ შეუძლია? ჩნდება კითხვა, რომ შესაძლოა ეს ყველაფერი ფარსია და გაფართოება რეალური არ არის. ევროპას სურს ისეთი შთაბეჭდილება შექმნას, თითქოს გაფართოებისთვის ემზადება, რეალურად კი გაფართოების შესახებ დაპირებას ფუჭად იყენებს. გაფართოების მიმართ რეალისტური მიდგომა მხოლოდ „ძალიან შეშფოთებული“ „ტვიტის“ დროდადრო დაწერას არ ნიშნავს. ეს პროგრესის დროს მკაფიო პოზიციის დაჭერას ნიშნავს, ვადების დადგენასა და ევროპული ვალდებულებების აღებას ნიშნავს, რომ კანდიდატები წევრები გახდნენ. ასევე, ეს უკუსვლის შემთხვევაში მოქმედებას ნიშნავს“, - აღნიშნავს ლანდსბერგისი.

23/07/2025 11:01:22 Европа, Политика
Экс-министр иностранных дел Литвы Габриелюс Ландсбергис публикует статью «Конец мечты о расширении?», в которой затрагивает тему развивающихся в Грузии событий:
«Каждый день, в течение 237 дней, независимо от погоды, грузинский народ протестует против захвата власти в своей некогда демократической и по-прежнему прозападной стране. Собираться на улице Руставели становится всё труднее, но люди всё равно собираются. Однако с самого начала протестов правительство не сидит сложа руки. Сначала группа демонстрантов была арестована, а некоторые даже приговорены к длительным срокам тюремного заключения.
После того, как аресты не смогли остановить протесты, правительство наложило на демонстрантов штрафы. В стране царит тишина. Некогда процветающая страна с её разнообразными политическими партиями, интеллектуалами и неправительственными организациями теперь напоминает скорее среднеазиатскую республику, чем то, чем она была когда-то: кандидата на членство в ЕС», — пишет Ландсбергис.
Он отмечает, что «поначалу многие в Грузии и Европе считали, что, несмотря на разногласия, «Грузинская мечта» искренне заинтересована в Европе».
«Однако сейчас выборы уже не являются репрезентативными. Большое количество серьёзных нарушений не позволяет утверждать, что грузинскому народу предоставлено право выбора. Я искренне надеюсь, что оставшаяся часть оппозиции не будет участвовать в муниципальных выборах, назначенных на осень…
Мы должны задаться вопросом: что Европа могла сделать иначе?
Бывший председатель Европейского совета Шарль Мишель пытался найти дипломатическое решение для «Грузинской мечты». Если бы законы были изменены, и откат прекратился, Брюссель открыл бы двери шире. После Мишеля интерес Европы, похоже, исчез. Никаких новых инициатив не появилось. Если бы не заявления Европарламента, можно было бы сказать, что геополитическое влияние Грузии в Европе было бы полностью устранено.
Грузинский народ теперь чувствует, что Европа отвернулась не от их правительства, а от них. Грузины всё ещё помнят настроения 2008 года, когда Грузия действительно вступала в НАТО и ЕС. Теперь они чувствуют себя обманутыми и покинутыми.
Какова истинная ценность „статуса кандидата“, если подавление демократии не может повлиять на Брюссель? Возникает вопрос: не фарс ли всё это, и не реально ли расширение? Европа хочет создать впечатление, что готовится к расширению, но на самом деле она напрасно тратит своё обещание. Реалистичный подход к расширению — это не просто периодические твиты с выражением „крайней обеспокоенности“. Это означает чёткую позицию по поводу прогресса, установление сроков и принятие европейских обязательств перед кандидатами на членство. Это также означает принятие мер в случае неудач», — отмечает Ландсбергис.