უკრაინაში საქართველოდან დროებითი რწმუნებულის გაწვევა "კომპლექსურ მიზეზებს" დაუკავშირეს
უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ ანდრეი სიბიგას გადაწყვეტილება, საქართველოში უკრაინის საქმეთა დროებითი რწმუნებულის მიხაილ ხარიშინის გაწვევის შესახებ ელჩების მუშაობის გაძლიერებისკენ სწრაფვას უკავშირდება. ამის შესახებ საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა 10 სექტემბერს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
დიპლომატის საქართველოდან გაწვევის თემის კომენტირებისას, სპიკერმა განაცხადა, რომ „საქმე არ ეხება კონკრეტულ გვარს“ და „არა ნიუანსებს“, არამედ „კომპლექსურ მიზეზებს, რამაც აიძულა საგარეო საქმეთა სამინისტროს ახალი ხელმძღვანელი, მიეღო ამგვარი გადაწყვეტილება".
„ეს გადაწყვეტილება მიღებულია ელჩების მუშაობის სტიმულირების კონტექსტში, მათი მუშაობის ანალიზის, აქტივობის, მიღწეული შედეგების და, ზოგადად, დიპლომატიური სისტემის ომის ხისტ რეალობასთან შესაბამისობაში მოყვანის აუცილებლობით, როდესაც საჭიროა შედეგი“, – განაცხადასპიკერმა.
ამასთან, მან "არც თუ კორექტული" უწოდა საქართველოში უკრაინის საქმეთა დროებითი რწმუნებულის გათავისუფლების ცალკეულ დეტალებზე კონცენტრირებას.
ცნობისთვის: უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა საქართველოდან დროებითი რწმუნებული გაიწვია.
ამავე თემაზე: ირაკლი კობახიძე: უკრაინის საქმეთა დროებითი რწმუნებულის გაწვევა უკავშირდება საყოფაცხოვრებო ნივთის შეძენას, საუბარია სარეცხ მანქანებზე.

Отзыв украинского дипломата из Тбилиси в Киеве объяснили «комплексом причин»
Решение украинского министра иностранных дел Андрея Сибиги об отзыве временного поверенного в делах Украины в Грузии Михаила Харишина связано со стремлением усилить работу послов. Об этом на брифинге заявил спикер украинского внешнеполитического ведомства Георгий Тихий, передает «Европейская правда».
Комментируя отзыв дипломата из Грузии, Тихий заявил, что «речь идет не о фамилии» и «не о каких-то нюансах», а о «комплексе причин, которые заставили нового руководителя МИД принять такое решение».
«Оно принято в контексте стимулирования работы послов, анализа работы послов, активности, достигнутых результатов и необходимости привести работу вообще дипсистемы к жестким реалиям войны, когда нужен результат», – добавил он.
Представитель МИД также назвал не «совсем корректным» сосредоточенность на отдельных деталях причин отзыва временного поверенного Украины в Грузии.
Сибига 8 сентября сообщил о прекращении долгосрочной командировки временно поверенного в Грузии из-за «полного непонимания им реалий дипломатии воюющего государства». Грузинский премьер Ираклий Кобахидзе после этого заявил, что отзыв Харишина связан с вопросом закупки бытовой техники.
В марте 2022 года президент Украины Владимир Зеленский отозвал из Грузии посла Игоря Долгова из-за недружественных шагов Тбилиси на фоне вторжения РФ, а в июне уволил его.