ISW: უკრაინელებმა მნიშვნელოვან ტაქტიკურ წარმატებებს მიაღწიეს ზაპოროჟიეს რეგიონში
უკრაინულმა ჯარებმა 20-21 აგვისტოს ზაპოროჟიეს რეგიონის რაბოტინოში და აღმოსავლეთში მნიშვნელოვან ტაქტიკურ წარმატებებს მიაღწიეს,– იტყობინება ომის შემსწავლელი ამერიკული ინსტიტუტი (ISW). მანამდე ამ მიმართულებებზე წინსვლის შესახებ უკრაინის თავდაცვის სამინისტრო იუწყებოდა.
20 და 21 აგვისტოს გამოქვეყნებული გეოლოკაციური კადრები აჩვენებს, რომ უკრაინულმა ჯარებმა მიაღწიეს რაბოტინოს ცენტრს (ორეხოვის სამხრეთით 10 კმ) და გაარღვიეს რუსული თავდაცვის ნაწილი მალაია ტოკმაჩკას სამხრეთით (ორეხოვის სამხრეთ-აღმოსავლეთით 9 კმ).
მანამდე ISW-მა აღნიშნა, რომ უკრაინული შეტევა რაბოტინოზე ტაქტიკურად მნიშვნელოვანია, რადგან წინსვლა ამ რაიონში უკრაინულ ძალებს საშუალება მისცეს, იმოქმედონ რუსეთის მიერ ყველაზე მჭიდროდ დანაღმულ ტერიტორიის მიღმა.
რაბოტინოს რაიონში უკრაინის მუდმივი წინსვლა ასევე, სავარაუდოდ, მიზნად ისახავს რუსული ძალების ჩახშობას, რომლებმაც მნიშვნელოვანი ძალისხმევა, რესურსები და პერსონალი დახარჯეს რაბოტინოს გარშემო პოზიციების დასაკავებლად, – აღნიშნავენ ომის შემსწავლელი ამერიკული ინსტიტუტის ანალიტიკოსები.
ერთი დღით ადრე უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს გამოაცხადა უკრაინელი სამხედროების წარმატების შესახებ რაბოტინოს სამხრეთ-აღმოსავლეთით და მალაია ტოკმაჩკას სამხრეთით, ზაპოროჟიეს რეგიონში. თავდაცვის მინისტრის მოადგილის ანა მალიარის თქმით, რობოტინოში „ამჟამად მიმდინარეობს გეგმიური საბრძოლო სამუშაოები“.

ISW: украинские войска достигли значительных тактических успехов в Работино Запорожской области
Украинские войска добились значительных тактических успехов в Работино Запорожской области и на востоке 20-21 августа, - сообщает, по информации "Крым.Реалии", американский Институт изучения войны (ISW).
Геолокационные кадры, опубликованные 20 и 21 августа, показывают, что украинские войска достигли центральной части Работино (10 км к югу от Орехова) и прорвали часть российской обороны к югу от Малой Токмачки (9 км к юго-востоку от Орехова).
Ранее ISW оценивало, что украинские атаки на Работино тактически значимы, поскольку продвижение Украины в этом районе может позволить украинским силам начать действовать вне самых плотных российских минных полей.
Постоянное продвижение Украины в районе Работино также, вероятно, направлено на подавление российских сил, которые приложили значительные усилия, ресурсы и персонал для удержания позиций вокруг Работино, считают аналитики Института изучения войны.
Накануне Минобороны Украины сообщило об успехе украинских военных в направлении юго-восточнее Работино и южнее Малая Токмачка Запорожской области. Как заявила заместитель министра обороны Анна Маляр, в Роботино сейчас «длится плановая боевая работа».