საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო: ინფორმაცია ბათუმსა და ნოვოროსიისკს შორის საზღვაო გადაზიდვების დაწყებაზე სინამდვილეს არ შეესაბამება
22/05/2023 11:01:25 პოლიტიკა
საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო ეხმიანება სომხურ მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციას, რომლის თანახმად, ნოვოროსიისკი-ბათუმი-ნოვოროსიისკის მარშრუტით ტვირთის რეგულარული გადაზიდვა მიმდინარე წლის აპრილის თვიდან დაიწყო. უწყება აცხადებს, რომ აღნიშნული ცნობა სინამდვილეს არ შეესაბამება.
აქვე სააგენტო აღნიშნავს, რომ აპრილის თვეში ორი კომერციული რეისი ნამდვილად შესრულდა ნოვოროსიისკი-ბათუმის მიმართულებით და იგი პალაუს დროშის ქვეშ მცურავმა გემმა შეასრულა. უწყება აცხადებს, რომ ამ რეისს რეგულარული ხასიათი არ აქვს.
საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს განცხადებას უცვლელად გთავაზობთ:
"სომხეთის ცალკეული მედია საშუალებებით გავრცელებული ინფორმაცია ბათუმსა და რუსეთის ქალაქ ნოვოროსიისკს შორის მიმდინარე წლის აპრილიდან რეგულარული საზღვაო გადაზიდვების დაწყების შესახებ, ინტერპრეტირებულია და სინამდვილეს არ შეესაბამება.
რაც შეეხება ცნობას კონკრეტული გადაზიდვების შესახებ, აპრილში, პალაუს დროშის ქვეშ მცურავმა გემმა “Haci Musa Ucak“- (IMO 9128544), ნამდვილად შეასრულა ორი კომერციული რეისი ნოვოროსისკსა და ბათუმს შორის. ხაზგასასმელია ის ფაქტი, რომ ეს არ არის რეგულარული რეისი, და სრულად არის კომერციული ხასიათის, რომელიც სისტემატურად ხორციელდება. აღნიშნული გემის მფლობელი კომპანია, რომელიც არ იძებნება სანქცირებულთა სიაში, კვლავ გეგმავს კომერციული რეისების შესრულებას. რაც შეეხება ტვირთს, ის სრულად ტრანზიტულია და განკუთვნილია სომხეთის რესპუბლიკისთვის.
საქართველოს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო, ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურთან კოორდინაციით, მუდმივ რეჟიმში ახორციელებს როგორც გემების, ასევე გემთმფლობელების შემოწმებას საერთაშორისო სანქციებთან მიმართებით. შეაბამისად, თუკი გემი, ან გემის მფლობელი არის სანქციების სიაში, მას არ ეძლევა საქართველოს ნავსადგურებში შემოსვლისა და შესაბამისი პროცედურების განხორციელების უფლება".
ცნობისთვის: სომხურმა მხარემ არაერთხელ განაცხადა, რომ რუსეთ-საქართველოს შორის შავი ზღვით ტვირთების საბორნე გადაზიდვას მალე დაიწყებდა. გასული წლის ნოემბერში სომხეთის ეკონომიკის მინისტრმა ვაჰან ქერობიანმა საქართველოდან რუსეთის მიმართულებით საბორნე გადასასვლელის ამოქმედების შეფერხების მიზეზები დაასახელა. მისი თქმით, ფოთის პორტის ოპერატორი კომპანია რუსეთისადმი ევროკავშირისა და აშშ-ის მიერ დაწესებული სანქციების დაცვას მკაცრად აკვირდებოდა.
აგვისტოში საქართველოს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტომ, რომელიც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს დაქვემდებარებაში შემავალი სტრუქტურაა, განცხადება გაავრცელა, რომელშიც მხოლოდ ის იყო განმარტებული, რომ საქართველოს სატრანზიტო კორიდორის გადატვირთულობის გამო, სომხეთს მალფუჭებადი პროდუქტების გადაზიდვისას შეფერხება ექმნება.
"ამიტომ სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ თხოვნით მიმართა საქართველოს მთავრობას, ლარსის სასაზღვრო-გამშვები პუნქტის ალტერნატივად ასევე განხილული ყოფილიყო საზღვაო ტრანსპორტიც, რომელიც საკვები და მალფუჭებადი, ასევე ესენციური პროდუქტების ნაწილში სომხეთის ტრანზიტულ ტვირთს დაამუშავებს“, – ნათქვამია იყო განცხადებაში.
მასში ასევე ეწერა, რომ ვინაიდან სომხეთს ზღვაზე გასასვლელი არ აქვს, ქვეყანა საქართველოს ნავსადგურებით სარგებლობს, რასაც საერთაშორისო კონვენცია ითვალისწინებს.
აგვისტოს ბოლოს ეკონომიკის სამინისტრომ განაცხადა, რომ საქართველომ სატრანსპორტო კომპანიებთან რუსეთთან საბორნე გადასასვლელის გახსნასთან დაკავშირებით კონსულტაციები დაასრულა.
2022 წლის აგვისტოში აღნიშნულ საკითხს აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტშიც გამოეხმაურნენ. კერძოდ, "აქცენტისთვის" გამოგზავნილ წერილობით კომენტარში სახელმწიფო დეპარტამენტი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ აშშ მჭიდროდ თანამშრომლობს პარტნიორებთან რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების აღსრულების კუთხით. ამავდროულად, ვაშინგტონი მხარს უჭერს სასიცოცხლო მნიშვნელობის საქონლის მიმოსვლას:
"უკრაინაში არაპროვოცირებული ომის გამო რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების დაწესების საკითხზე და შემდეგ ამ სანქციების აღსრულებაზე შეერთებული შტატები და მისი პარტნიორები მჭიდროდ თანამშრომლობენ. აშშ მხარს უჭერს სასიცოცხლო მნიშვნელობის საქონლის, მათ შორის სასოფლო-სამეურნეო საქონლის, მედიკამენტების და სამედიცინო აღჭურვილობის თავისუფალ მიმოსვლას, ასევე – ამ სექტორებში ვაჭრობის ხელშემწყობ საქმიანობას".

В Грузии назвали «нерегулярным» грузовой рейс Батуми-Новороссийск
Агентство морского транспорта Грузии прокомментировало сообщение армянской стороны о начале грузовых перевозок по морскому маршруту Новороссийск-Батуми-Новороссийск. В ведомстве подтвердили, что в апреле действительно было совершено два рейса. Однако в Тбилиси говорят, что грузоперевозки – нерегулярные и коммерческие, - информирует "Эхо Кавказа".
«Судно под флагом Палау Haci Musa Ucak (IMO 9128544) в апреле действительно осуществило два коммерческих рейса между Новороссийском и Батуми. Хотим подчеркнуть, что это нерегулярный рейс, который носит полностью коммерческий характер», – заявили в ведомстве, добавив, что подобные рейсы осуществляются систематически.
По информации грузинского ведомства, компания, которой принадлежит указанное судно, не включена в санкционный список, она планирует и дальше выполнять коммерческие рейсы.
«Что касается груза, то он является транзитным и предназначен для Республики Армения. Агентство морского транспорта Грузии в сотрудничестве со Службой доходов Минфина постоянно инспектирует как суда, так и судовладельцев в отношении международных санкций. Соответственно, если судно или владелец судна находятся в санкционном списке, ему не разрешается заходить в порты Грузии и проводить соответствующие процедуры», – отмечается в заявлении.
По сообщению армянской стороны, новый маршрут – альтернатива дороги через Верхний Ларс. Об этом, в частности, заявил директор компании C&M International Давид Илоян.
Ранее армянская сторона не раз заявляла о скором запуске паромной переправы из грузинского порта Поти в российский порт Кавказ, расположенный на косе Чушка в Керченском проливе.В августе 2022 года в Агентстве морского транспорта Минэкономики Грузии заявили, что Армения обратилась к грузинской стороне с просьбой об открытии паромной переправы с Россией из-за большой загруженности на КПП «Верхний Ларс». В Тбилиси напомнили, что Армения не имеет выхода к морю и «традиционно использует порты Грузии» для ведения международной торговли. Грузинские власти также заявили об обязательствах страны по международной Конвенции о транзитной торговле государств, не имеющих выхода к морю. В конце августа в Минэкономики заявили, что Грузия завершила консультации с транспортными компаниями по вопросу открытия паромной переправы с Россией.В ноябре прошлого года министр экономики Армении Ваан Керобян назвал причину задержки запуска паромной переправы из Грузии в Россию. По его словам, оператор грузинского порта Поти строго следит за соблюдением европейских и американских санкций. Компания, говорил Керобян, не ответила, за какое время примет решение пропустить или не пропустить тот или иной груз.