აშშ–ის ელჩი ლავროვს პასუხობს, თუ რის მოსმენას ისურვებდნენ ქართველები
საქართველოში აშშ–ის ელჩი კელი დეგნანი რუსი დიპლომატის სერგეი ლავროვის საპასუხოდ აცხადებს, რომ ქართველები ისურვებდნენ, მოესმინათ საქართველოს ტერიტორიებიდან რუსული ჯარის გაყვანის შესახებ და არა ფრენების შესაძლო აღდგენის თაობაზე.
„როდესაც გადავხედავთ საქართველოს ისტორიას, დავინახავთ, რომ ის სავსეა რუსეთის მხრიდან დარღვეული პირობებით; მცდელობებით, რომ საქართველოსთვის წაერთმიათ იდენტობა, სუვერენიტეტი. ჩემი აზრით, ქართველების უმრავლესობას ურჩევნია, მოისმინოს, რომ რუსული ჯარო ტოვებს საქართველოს ტერიტორიას და რომ რუსეთი ემორჩილება 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას, ვიდრე პირდაპირი ფრენების აღდგენა. არ მგონია, რომ იმ ქართველ ოჯახებს, რომლებიც ცხოვრობენ რუსეთში, არ შეუძლიათ საქართველოში დაბრუნება როდესაც ვხედავთ, რომ ძალიან ბევრი რუსი ჩამოდის საქართველოში. ჩვენ ვთანამშრომლობთ საქართველოს საბაჟოსან, სასაზღვრო პოლიციასთან, ყველა უწყებასთან, რათა დავეხმაროთ საქართველოს, ჰქონდეს შესაძლებლობა, დაემორჩილოს საერთაშორისო სანქციებს“,– თქვა ელჩმა და დასძინა, რომ ახლა ძალიან მნიშვნელოვანი შესაძლებლობა იხსნება საქართველოსთვის, „გახდეს დერეფანი ტვირთგადაზიდვის შუა აზიასა და ევროპას შორის“.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა 18 იანვარს, გამართულ ბრიფინგზე შეაქო საქართველოს მთავრობა:
„მოხარული ვარ, რომ საქართველოსთან ხალხს შორის კონტაქტი აქტიურად ვითარდება. ის, რომ გასულ წელს საქართველოს მშპ 10%-ით გაიზარდა, მნიშვნელოვანწილად რუსეთის ფედერაციასთან ტურისტული და სავაჭრო ურთიერთობის შედეგია. ვიმედოვნებ, რომ მალე პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენას შევძლებთ. ვხედავთ, რომ საქართველო, ისე როგორც პრაქტიკულად ყველა სხვა ქვეყანა, დასავლეთის მხრიდან ზეწოლას განიცდის, რომლებიც მოითხოვენ ღიად და საჯაროდ რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სანქციებთან მიერთებას და ის, რომ პატარა ქვეყანას და მის ხელმძღვანელობას ჰყოფნის ვაჟკაცობა თქვას, რომ ჩვენ ვიხელმძღვანელებთ ჩვენი ინტერესებით, ჩვენი ეკონომიკის ინტერესებით, ეს პატივისცემას იწვევს“.
რუსეთ-საქართველოს შორის პირდაპირი ავიარეისების აღდგენის საკითხზე ისაუბრა „ქართული ოცნების" თავმჯდომარემ ირაკლი კობახიძემ.
მან ტელეკომპანია „იმედის" ეთერში განაცხადა, რომ ფრენების აღდგენა მნიშვნელოვანი იქნება საქართველოს მოქალაქეებისთვის:
„ჩვენი მოქალაქეები, ეთნიკურად ქართველები, აზერბაიჯანელები, სომხები, მილიონამდე ადამიანი ცხოვრობს რუსეთის ფედერაციაში და მათ ძალიან გაურთულა 2019 წელს მიღებულმა გადაწყვეტილებამ მდგომარეობა. თუ ფრენები აღდგება, რა თქმა უნდა, ეს მნიშვნელოვანია ჩვენი თანამოქალაქეებისთვის და ეს მხოლოდ მისასალმებელი იქნება. როდესაც საქმე ეხება ჩვენი მოქალაქეების მდგომარეობის შემსუბუქებას, ნებისმიერი ასეთი გადაწყვეტილება ჩვენთვის მისასალმებელია“.

Degnan's response to Lavrov - Most Georgians would rather hear Russia was withdrawing troops from Georgia rather than restoring direct flights
20/01/2023 11:06:38 Politic
U.S. Ambassador to Georgia, Kelly Degnan has responded to Russian Foreign Minister Sergei Lavrov's statement about Georgia.
Lavrov complimented the Georgian government for its “courage” in standing up against Western pressure to join sanctions against Russia.
“As I've been learning Georgian history, I've seen that it is centuries of broken promises by Russia and Russia's attempt to deny Georgia it's identity, its language, its independence, its sovereignty. I think most Georgians would rather hear that Russia was withdrawing its troops from Abkhazia and Tskhinvali and finally complying with its obligations under the 2008 Treaty rather than direct flights. I'm not aware that Georgians living in Moscow are having trouble returning to Georgia if they want to, but we certainly know there are many, many Russians who are coming to this country”, said the Ambassador.
He also answered a question of whether there is a danger that Georgia will be used as a black hole for transporting sanctioned cargo to Russia.
“We are working with the Georgian authorities, with the border police, with the customs, with the Government in many areas to help ensure that Georgia has the capacity to comply with international sanctions. The opportunity for Georgia to be a middle corridor for goods flowing from Central Asia to Europe is a tremendous opportunity for Georgia that the United States very much supports. We are looking to partner with Georgia to ensure that in building Georgia’s contributions to that Middle Corridor it also has the capacity to ensure that international sanctions across the boarder are complied with. And we will continue to partner with Georgia in any of those sectors that Georgia would like”, Kelly Degnan said.
More background: Speaking at the official press conference in Moscow, Lavrov fielded a question from the Georgian ultra-right, pro-Russian media and political movement Alt-Info.
"[...] I am glad that we have people-to-people contacts with Georgia actively developing. Last year, I was told, Georgia’s GDP grew by 10% largely due to tourism and trade relations with the Russian Federation. Hopefully, we will have direct flights again soon… that’s about it…
But we see to what extent Georgia and virtually all countries are experiencing pressure from the West to join sanctions against Russia openly, and publicly. And the fact that a small country and its government have the courage to say – will be guided by our interests, by interests of our economy – commands respect," Lavrov said.