"მთავრობის ქმედებებმა, მათ შორის მნიშვნელოვანი დემოკრატიული რეფორმების შეჩერებამ ან გაუქმებამ, პოლარიზაცია გააღრმავა"
19/07/2022 16:48:21 პოლიტიკა
აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტში აცხადებენ, რომ საქართველოს მთავრობის ქმედებებმა, მათ შორის მნიშვნელოვანი დემოკრატიული რეფორმების შეჩერებამ ან გაუქმებამ, პოლარიზაცია გააღრმავა. ამის შესახებ "აქცენტს" სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერმა განუცხადა.
"მთავრობის ქმედებებმა, მათ შორის მნიშვნელოვანი დემოკრატიული რეფორმების შეჩერებამ ან გაუქმებამ, გამოიწვია უკუსვლა. ამ ქმედებებმა ასევე გააღრმავა პოლარიზაცია, ვიდრე ხელი შეუწყო ქვეყნის გაერთიანებას ევროატლანტიკური ინტეგრაციის ძირითადი საკითხების გარშემო. და ეს მიუხედავად ქართველი ხალხის აშკარა სურვილისა, მოხდეს ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანება და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია. შეერთებული შტატები კვლავ ერთგული რჩება, იმუშაოს საქართველოსთან იმ რეფორმების გასატარებლად, რომელიც საჭიროა ქვეყნის ევროატლანტიკური მიზნების მისაღწევად. ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს, აჩვენოს თავისი ერთგულება ევროკავშირში ინტეგრაციისადმი, ამ გზაზე წინსვლისთვის აუცილებელი რეფორმების გატარებით", – განუცხადა "აქცენტს" სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერმა.
17 ივნისს ევროკომისიამ გამოაქვეყნა რეკომენდაციები, რომელთა თანახმად, უკრაინას და მოლდოვას უნდა მიენიჭოთ ევროპული პერსპექტივა და ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი სავალდებულოდ შესასრულებელი პირობებით, საქართველოს კი - ევროპული პერსპექტივა. ევროკომისიის რეკომენდაციით, საქართველოს კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად 12 მოთხოვნის შესრულება მოუწევს. 12 პირობას შორისაა პოლიტიკური პოლარიზაციის დაძლევა, ინსტიტუტების გამართულად მუშაობა და მათი დამოუკიდებლობა, სასამართლოს რეალური დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა, ელიტური კორუფციის შემთხვევების ეფექტიანად გამოძიება, დეოლიგარქიზაცია, თავისუფალი მედიაგარემო და ა.შ.
ევროკომისიის საგარეო საქმეთა პრეს–სპიკერი პიტერ სტანო ამბობს, რომ საქართველოსთან დაკავშირებით ანალიტიკური ანგარიში 2022 წლის დეკემბრისთვის მომზადდება. მისი თქმით, დოკუმენტი იმ პრიორიტეტებს შეეხება, რაც საქართველოსთვის იყო განსაზღვრული. მეორე ანგარიში კი გაფართოების საკითხებს ეხება და ის 2023 წლის შემოდგომაზე იქნება მზად. მას არ დაუზუსტებია, რას გულისხმობდა ევროკომისიის წარმომადგენელი, როდესაც ევროპარლამენტში თქვა, რომ ქართულ პოლიტიკურ ელიტას მეტ დროს აძლევენ.

The U.S. State Department - Georgia's government’s actions, including stalling or moving backward on important democratic reforms, have deepened polarization
19/07/2022 16:48:21 Politic
The U.S. State Department emphasizes the causes of political polarization in Georgia.
"The government’s actions, including stalling or moving backward on important democratic reforms, have created setbacks. These actions also have deepened polarization rather than unifying the country around the core issues of Euro-Atlantic integration.
This is despite the clear desire of the people of Georgia for EU membership and Euro-Atlantic integration.
The United States remains committed to working with Georgia to make the reforms needed to meet its Euro-Atlantic goals," a State Department Spokesperson told the Accent.
"We urge Georgia to demonstrate its commitment to EU integration by adopting the reforms necessary to move forward on this path," the Spokesperson added.
On June 17, European Commission President Ursula von der Leyen announced that the Commission recommends candidate status for Ukraine and Moldova with an understanding that the countries carry on necessary reforms, while it recommends a European perspective to Georgia, with the country first required to meet conditions before reaching candidate status.
On his part, European Commissioner for Neighborhood and Enlargement Oliver Varhelyi noted that „on democracy, we would like to see the end of the political polarization that has characterized the country, we need the cooperation of all political parties and delivery of the agreement that was reached with the facilitation of the European Union.“
On 23 June 2022, the European Council discussed Georgia's EU membership application. The European Council stated that it was ready to grant the status of candidate country to Georgia once the priorities specified in the Commission’s opinion on Georgia’s membership application have been addressed.