გაერო: "უკრაინიდან ლტოლვილთა მეორე ტალღის დასახმარებლად უფრო მეტი სოლიდარობა იქნება საჭირო ევროპაში და მის ფარგლებს გარეთ"
08/03/2022 11:15:13 მსოფლიო
გაერო–ს ლტოლვილთა სააგენტოს ხელმძღვანელის ფილიპო გრანდის განცხადებით, "უკრაინიდან ლტოლვილთა მეორე ტალღის დასახმარებლად უფრო მეტი სოლიდარობა იქნება საჭირო ევროპაში და მის ფარგლებს გარეთ".
"უკრაინიდან წამოსული ლტოლვილების პირველი ტალღები გარკვეული რესურსების მქონე პირები იყვნენ. ბევრი მოდის მანქანით და აქვთ საკუთარი კავშირები. მათ შეუძლიათ წავიდნენ იქ, სადაც ჰყავთ ოჯახი, მეგობრები, ახლობლები. თუ ომი გაგრძელდება, ადამიანებს, რომლებსაც არ აქვთ რესურსები და კავშირები, ქვეყნიდან გაქცევის გარდა, სხვა გზა არ დარჩებათ. ლტოლვილთა მეორე ტალღის დასახმარებლად უფრო მეტი სოლიდარობა იქნება საჭირო ევროპაში და მის ფარგლებს გარეთ", – განაცხადა გაერო–ს ლტოლვილთა სააგენტოს ხელმძღვანელმა.
მისივე ცნობით, უკრაინიდან ლტოლვილთა რაოდენობამ უკვე 2 მილიონს მიაღწია. მათი ემეტესობა გადავიდა პოლონეთში. უკარინელ ლტოლვილები შედიან, მათ შორის უნგრეთში, სლოვაკეთში, მოლდოვასა და რუმინეთში.