„ბაიდენმა პუტინთან რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაცია ხაზგასმით უნდა აღნიშნოს და ზეწოლა გერმანიასა და საფრანგეთზეც უნდა მოახდინოს“
14/06/2021 09:15:11 პოლიტიკა
ამერიკელი გენერალი ბენ ჰოჯესი მიიჩნევს, რომ პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა რუს კოლეგა ვლადიმირ პუტინთან შეხვედრისას, მათ შორის, საქართველოს საკითხი უნდა განიხილოს.
ამის შესახებ ამერიკის შეერთებული შტატების არმიის ევროპული სარდლობის ყოფილმა მეთაურმა, გადამდგარმა გენერალ-ლეიტენანტმა „აქცენტთან“ საუბრისას განაცხადა.
"რა თქმა უნდა, პრეზიდენტმა ბაიდენმა კვლავ უნდა გააკრიტიკოს რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია. მან ხაზგასმით უნდა აღნიშნოს, რომ ქვეყნის ტერიტორიის 20% რუსეთს უკანონოდ აქვს ოკუპირებული და ზეწოლა უნდა მოახდინოს არა მხოლოდ კრემლზე, არამედ გერმანიასა და საფრანგეთზეც, რათა რუსულმა ძალებმა ქართული ტერიტორია დატოვონ“, – განაცხადა ჰოჯესმა.
მისი თქმით, შეხვედრაზე ბაიდენმა შავი ზღვის რეგიონის მიმართ აშშ–ის ყოვლისმომცველ სტრატეგიაზეც უნდა გაამახვილოს ყურაღება:
„ამასთან, ბაიდენმა პუტინს უნდა განუცხადოს, რომ შეერთებული შტატები შეიმუშავებს უფრო ფართო სტრატეგიას შავი ზღვის რეგიონისთვის, მათ შორის, უკრაინის; საქართველოსა და დანარჩენი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების; ბალკანეთის სახელმწიფოების და რა თქმა უნდა, თურქეთისთვის. მაგრამ, გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველომ და უკრაინამ უზრუნველყონ ლიბერალური დემოკრატიული ქვეყნებისთვის დამახასიათებელი ძლიერი ინსტიტუტები და გახდნენ უფრო მიმზიდველები ამერიკული / დასავლური ინვესტიციებისთვის. მაგალითად, როგორიცაა ანაკლიის პორტის პროექტის განხორციელება, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოს, გახდეს ნამდვილი ჰაბი ევროპასა და ევრაზიას შორის. ეს კი, რა თქმა უნდა, რუსეთს არ სურს".
ცნობისთვის: ამერიკის შეერთებული შტატებისა და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრა ჟენევაში 16 ივნისს გაიმართება. როგორც თეთრ სახლში აცხადებენ, ბაიდენი შეხვედრაზე, მათ შორის უკრაინისა და ბელარუსის საკითხებს დააყენებს.
აღსანიშნავია, რომ 2011 წელს ჯო ბაიდენმა, რომელიც იმჟამად აშშ–ის ვიცე პრეზიდენტის თანამდებობას იკავებდა, პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან შეხვედრისას რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია გააკრიტიკა.

Hodges on Biden-Putin summit – U.S. President should highlight Russia’s continued occupation of Georgian territory and put pressure on Kremlin, as well as on France and Germany
14/06/2021 09:15:11 Politic
For the first time since he took office as U.S. president, Joe Biden will meet with Russian counterpart Vladimir Putin on Wednesday in Geneva.
The White House said that the leaders would discuss the full range of issues, including Ukraine and Belarus.
Ben Hodges, former commander of the U.S. Army in Europe told the Accent that the issue of Georgia should also be discussed at the two leaders’ meeting.
In 2011, when Mr. Joe Biden served as the vice president of the United States, during his meeting with Russian President Vladimir Putin he criticized Russia's occupation of Georgian territory.
“President Biden should highlight Russia’s continued illegal occupation of 20% of Georgian territory and put pressure on the Kremlin, as well as on France and Germany, to get those troops out of there.” he told the Accent.
According to Hodges, the U.S. President should also tell Russian counterpart that “the United States is developing a strategy for the greater Black Sea region, including Ukraine and Georgia as well as the rest of the South Caucasus and the Balkans and of course Turkey.”
“He can even say we don’t have it set yet, but he’s got his best people on it. And that strategy will include strong economic investment and challenging every one of Russia’s illegal activities in the Black Sea region, as well as a larger, more dynamic military presence, along with other non-littoral NATO allies. But it’s important that Georgia and Ukraine are doing all that they can to ensure strong institutions of liberal democratic nations and make themselves more attractive to American/Western investment, such as reviving the Anaklia Port project which would do much to make Georgia a true portal between Europe and Eurasia, which, of course the Kremlin does not want,” Hodges added.