„არაადეკვატური შეფასებაა“ – გოლეთიანი ღარიბაშვილს პასუხობს
24/05/2021 08:02:27 საზოგადოება
ნამახვანჰესის საწინააღმდეგო აქციების ერთ-ერთი ორგანიზატორი ვარლამ გორლეთიანი მიიჩნევს, რომ პრემიერ–მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი შექმნილ ვითარებას არაადეკვატურად აფასებს.
"საკითხების ასე განხილვა, რომ ჩვენ ვართ ვაი პატრიოტები და ჩვენ არ გვინდა ქვეყნის განვითარება, ან გვინდა 90-იანებში დაბრუნება, არაადეკვატური შეფასებაა და ამაზე ჩვენს საზოგადოებას უნდა ჰქონდეს შესაბამისი რეაგირება", - ამბობს გოლეთიანი.
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ნამახვანჰესის საწინააღმდეგო აქციის მონაწილეებს "გონიერებისკენ" მოუწოდებს და აცხადებს, რომ სახელმწიფოს კანონის მიღმა გადასვლაზე რეაგირება ექნება.
მისი თქმით, ულტიმატუმის ენით საუბარი კატეგორიულად მიუღებელია.
"ულტიმატუმით საუბარი არის ბნელი 90-იანი წლების გადმონაშთი", - ამბობს ღარიბაშვილი.
23 მაისს ნამახვანჰესის მშენებლობის მოწინააღმდეგეებმა თბილისში, რესპუბლიკის მოედანზე კარვები გაშალეს.
დემონსტრანტები მოითხოვენ: შეჩერდეს ნამახვანჰესის მშენებლობა, კომპანია ENKA-მ დატოვოს რიონის ხეობა;გაუქმდეს ნამოხვანის ჰესების კასკადზე 2015 წელს გაცემული სამშენებლო ნებართვა და ყველა სხვა მასზე დაფუძნებული დოკუმენტი;გამოცხადდეს მორატორიუმი ენერგოსექტორში;თანამდებობიდან გადადგეს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ნათია თურნავა;დადგეს ყველა იმ პირის პასუხისმგებლობის საკითხი, ვინც ჩართულია ამ პროექტში - აღიძრას სისხლის სამართლის საქმე, არა მარტო ნათია თურნავას მიმართ, არამედ ყველა იმ პირთან დაკავშირებით, ვინც ხელს აწერს კონკრეტულ დოკუმენტაციებს.