ვინ უქმნის ყველაზე დიდ საფრთხეს რეგიონის სტაბილურობას
მარტის ბოლოს, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების 52-ე რაუნდი გაიმართა. ეს ფორმატი 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმების საფუძველზე შეიქმნა. საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციას შორის მოლაპარაკებები ევროკავშირის, გაეროსა და ეუთოს თანათავმჯდომარეობით იმართება. შეხვედრებს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო წარმომადგენლებიც ესწრებიან. ჟენევაში მხარეები უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული ვითარების შესახებ საკითხებს უნდა განიხილავდნენ, თუმცა რუსეთის ფედერაცია პლატფორმას ძირითადად ულტიმატუმების გასაჟღერებლად იყენებს. ბოლო რაუნდის შემდეგ გავრცელებული პრესრელიზიდან ირკვევა, რომ ჟენევაში რუსეთის და ოკუპირებული რეგიონების წარმომადგენლებმა ყურადღება თბილისის ანტირუსული რიტორიკის კონტრპროდუქტიულობაზე გაამახვილეს.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოების მიღწევა ოფიციალურ თბილისსა და საოკუპაციო ძალებს შორის ძალის გამოუყენებლობის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერამდე შეუძლებელია. მოსკოვის თქმით, დოკუმენტი რეგიონში სტაბილურობის შენარჩუნებისთვის მნიშვნელოვანია. ირონიულია, რომ თავად რუსეთს საქართველოს წინააღმდეგ ძალის გამოუყენებლობის ვალდებულება არ აუღია.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ საქართველოსა და მარიონეტ რეჟიმებს შორის ნებისმიერი ოფიციალური დოკუმენტის გაფორმება ოკუპირებული რეგიონების „მხარეებად“ აღიარების პრეცედენტს ქმნის და კონფლიქტში რუსეთის წამყვანი როლის დაკნინებას ისახავს მიზნად. ამის შემდეგ კრემლი თბილისს სხვა იურიდიულ ხეშეკრულებებზე ხელის მოწერასაც მოსთხოვს, რაც არაღიარების პოლიტიკას სრულად ეწინააღმდეგება.
რუსეთი კვლავ აგრძელებს საქართველოს სუვერენიტეტის დარღვევას და საერთაშორისო სამართლის ნორმების სრულ უპატივცემულობას, როდესაც ქვეყანას მოუწოდებს დე ფაქტო, რუსეთიდან მართულ რეჟიმებს სამართლებრივი ენით ესაუბროს. კრემლი უფრო შორსაც მიდის და თბილისს დაძაბულობის შესამცირებლად ოკუპირებულ რეგიონებთან „საზღვრების“ დელიმიტაცია/დემარკაციის პროცესის დაწყებას ურჩევს. რუსეთი საზღვრების ურღვევობის პრინციპს უხეშად არღვევს, როდესაც საქართველოს ხელისუფლებას მსგავს მოთხოვნას უყენებს. საერთაშორისოდ აღიარებულია, რომ საქართველო-რუსეთის საზღვარი კავკასიონზე გადის. სხვა ყველაფერი კი, უბრალოდ რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ აღმართული ხელოვნური ბარიერებია.
მნიშვნელოვანია, რომ ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო წარმომადგენლებმა რუსეთის განცხადებები სიტყვა-სიტყვით გაიმეორეს. მაშინ, როდესაც აფხაზეთი საქართველოსა და ნატოს შორის თანამშრომლობაზე ღელავს, დე ფაქტო წარმომადგენლები მოსკოვთან „სამხედრო თანამშრომლობის“ გაგრძელების მზაობას ადასტურებენ. უნდა გვახსოვდეს, რომ როგორც არ უნდა ცდილობდეს მოსკოვი თავი კონსტრუქციულ ძალად წარმოაჩინოს, ის კონფლიქტის ინიციატორი და მთავარი მხარეა. სწორედ კრემლი ახორციელებს ეფექტურ კონტროლს ოკუპირებულ რეგიონებში. რუსეთს საქართველოს ტერიტორიაზე უკანონოდ აქვს განთავსებული სამხედრო და ფედერალური სამსახურის ბაზები, აგრძელებს მილიტარიზაციას, „ბორდერიზაციას“ და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ საქართველოს მოქალაქეების უკანონოდ დაკავებას.
რუსეთი აცხადებს, რომ „ძალის გამოუყენებლობის შესახებ დოკუმენტის გაფორმების აუცილებლობა, მათ შორის, ნაკარნახევია ნატოს სამხედრო-პოლიტიკური აქტიურობის ზრდით სამხრეთ კავკასიაში, საქართველოს ჩრდილოატლანტიკურ ორგანიზაციაში დაჩქარებული ინტეგრაციის გეგმის ჩათვლით“. ჟენევის მოლაპარაკებების ბოლო რაუნდზე გაჟღერებული ამ განცხადებებიდან კარგად ჩანს, რომ რუსეთი საზოგადოებაში საომარი მოქმედებების განახლების შიშის დათესვას ცდილობს, რომ ქვეყანას ევროპული გზიდან გადაახვევინოს. მაშინ, როდესაც პუტინის რეჟიმი სამხრეთ კავკასიის სტაბილურობაზე პასუხისმგებლობას თბილისს აკისრებს, საქართველოსა და სომხეთის ტერიტორიაზე განთავსებულ სამხედრო ბაზებს სულ ახლახანს მთიან ყარაბაღში 2000 „მშვიდობისმყოფელი“ დაემატა. თუ რამე უქმნის საფრთხეს რეგიონში სტაბილურობას, სწორედ უკანონოდ განთავსებული რუსეთის სამხედრო ბაზებია და არა ქართველი ხალხის მიერ არჩეული პროდასავლური საგარეო პოლიტიკური კურსი.

Кто представляет наибольшую угрозу стабильности региона
В конце марта прошел 52-й раунд Женевских международных дискуссий. Этот формат был создан на основе соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 года. Переговоры между Грузией и Российской Федерацией проходят под сопредседательством Европейского Союза, ООН и ОБСЕ. На встречах также присутствуют де-факто представители оккупированных регионов Грузии. В Женеве стороны должны обсуждать вопросы безопасности и гуманитарные вопросы, но Российская Федерация использует платформу в основном для ультиматумов. Пресс-релиз, выпущенный после последнего раунда, показывает, что в Женеве представители России и оккупированных регионов сосредоточились на теме контрпродуктивности антироссийской риторики Тбилиси.
В МИД России заявили, что безопасность на Южном Кавказе невозможна до подписания соглашения о неприменении силы между официальным Тбилиси и оккупационными силами. В Москве говорят, что документ важен для поддержания стабильности в регионе. Парадоксально, что сама Россия не взяла на себя обязательство неприменения силы против Грузии.
Также важно, что подписание любого официального документа между Грузией и марионеточными режимами создает прецедент для признания оккупированных регионов «сторонами» и направлено на принижение ведущей роли России в конфликте. Ведь потом Кремль потребует, чтобы Тбилиси подписал другие юридические соглашения, что полностью противоречит политике непризнания.
Россия продолжает нарушать суверенитет Грузии и полностью игнорировать международное право, призывая страну говорить с режимами, де-факто управляемых Россией, на юридическом языке. Кремль идет еще дальше и для якобы снижения напряженности советует Тбилиси начать процесс делимитации / демаркации «границ» с оккупированными территориями. Россия грубо нарушает принцип неприкосновенности границ, когда предъявляет такое требование правительству Грузии. Во всем мире признано, что грузино-российская граница проходит через Кавказ. Все остальное - искусственные преграды, незаконно воздвигнутые российскими оккупационными войсками.
Де-факто представители оккупированных регионов дословно повторили заявления России. Поскольку Абхазию беспокоит сотрудничество между Грузией и НАТО, официальные лица де-факто правительств подтверждают свою готовность продолжать «военное сотрудничество» с Москвой. Мы должны помнить, что как бы Москва ни пыталась представить себя конструктивной силой, она является инициатором и главной стороной конфликта. Именно Кремль осуществляет эффективный контроль над оккупированными регионами. Россия незаконно разместила военные базы и базы федеральной службы на территории Грузии, продолжает милитаризацию, «бордеризацию» и незаконное задержание граждан Грузии вблизи линии оккупации.
Россия заявляет о «необходимости подписания документа о неприменении силы, что продиктовано в том числе и усилением военно-политической активности НАТО на Южном Кавказе, и планом Грузии по ускоренной интеграции в Организацию Североатлантического договора». Из этих заявлений, сделанных в последнем раунде женевских переговоров, видно, что Россия пытается внушить общественности страх возобновления боевых действий, чтобы увести страну с европейского пути.
В то время как режим Путина перекладывает бремя ответственности на Тбилиси по поводу стабильности Южного Кавказа, российские военные базы в Грузии и Армении пополнились еще 2 000 «миротворцами». Если что-то и угрожает стабильности в регионе, так это незаконно размещенные российские военные базы, а не прозападный внешнеполитический курс, выбранный грузинским народом.