"სამწუხაროდ, მოსახლეობა კვლავ იყენებს "ბისეპტოლს" და "ანალგინს", რომლებიც იმდენად მძიმე გართულებებს იძლევიან, რომ ვერც ერთი ვაქცინა მათთან ვერ მივა"
15/03/2021 11:05:32 საზოგადოება
ალერგოლოგ-იმუნოლოგი ბიძინა კულუმბეგოვი აცხადებს, რომ არც ერთი წინასწარი დაკვირვებითი–შეფასებითი კვლევა არ იძლევა იმის საშუალებას, რომ რომელიმე დაავადება ან გვერდითი მოვლენა უფრო მეტია ვაქცინირებულ ადამიანებში, ვიდრე არავაქცინირებულ პირებში.
"ასტრაზენეკას"ვაქცინას ეძლევა რეკომენდაცია, რომ მას დღეს აქვს უფრო მეტი სარგებელი და გადაწონის ყველა პოტენციურ რისკს, რაც შეიძლება, მასთან იყოს დაკაშირებული. ჩვენ რაღაც თვალსაზრისით ნებისმიერი მედიკამენტის მიღებისას ასე ვთქვათ, რისკზე მივდივართ. მაგალითად, მე ალერგოლოგი ვარ და ყოველდღიურად ძალიან ბევრ ალერგიულ რეაქციას ვხვდები, სამწუხაროდ, მოსახლეობა კვლავ იყენებს "ბისეპტოლს" და "ანალგინს", რომლებიც იმდენად მძიმე გართულებებს იძლევიან, რომ ვერც ერთი ვაქცინა მათთან ვერ მივა", – განაცხადა კულუმბეგოვმა.
ალერგოლოგ-იმუნოლოგი აღნიშნავს, რომ ყველა ქვეყნებში, სადაც "ასტრაზენეკას" ვაქცინით აცრის პროცესი შეჩერდა, შემთხვევები ბელგიაში დამზადებული პრეპარატის ერთ კონკრეტულ პარტიას უკავშირდება: