"ქვეყნებში, სადაც "ასტრაზენეკას" ვაქცინით აცრა შეჩერდა, შემთხვევები ბელგიაში დამზადებული პრეპარატის ერთ კონკრეტულ პარტიას უკავშირდება"
15/03/2021 11:02:01 საზოგადოება
იმუნოლოგი ბიძინა კულუმბეგოვი აცხადებს, რომ ყველა ქვეყნებში, სადაც "ასტრაზენეკას" ვაქცინით აცრის პროცესი შეჩერდა, შემთხვევები ბელგიაში დამზადებული პრეპარატის ერთ კონკრეტულ პარტიას უკავშირდება.
მისივე თქმით, . ჯერ–ჯერობით სრული პასუხისმგებლობით შეიძლება ითქვას იმ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, რომელსაც ავრცელებს, ჯანმო, ევროპის წამლის სააგენტო და ბრიტანეთის მარეგულირებელი, რომ "არც ერთი წინასწარი დაკვირვებითი–შეფასებითი კვლევა არ იძლევა იმის საშუალებას, რომ რომელიმე დაავადება ან გვერდითი მოვლენა უფრო მეტია ვაქცინირებულ ადამიანებში, ვიდრე არავაქცინირებულ პირებში".
"შესაბამისად, ამ ვაქცინას ეძლევა რეკომენდაცია, რომ მას დღეს აქვს უფრო მეტი სარგებელი და გადაწონის ყველა პოტენციურ რისკს, რაც შეიძლება, მასთან იყოს დაკაშირებული", – დასძინა მან.