«იქ ჩვენი სიცოცხლისთვის ნამდვილად იბრძოლებენ» - რატომ ურჩევნიათ აფხაზებს, საქართველოში იმკურნალონ და არა რუსეთში
05/08/2020 16:39:31 კონფლიქტები
პრობლემები, კრიზისი, კოლაფსი, კატასტროფა. ყველა ეს სიტყვა, ერთად აღებული, მაინც ვერ ასახავს აფხაზეთში კორონავირუსულ ინფექციასთან ბრძოლის კუთხით შექმნილ ვითარებას. რესპუბლიკის ხელისუფლების ოფიციალური ვერსიით, ვითარება კონტროლს ექვემდებარება, ყველაფერი, რაც აუცილებელია ინფიცირებულთა სამკურნალოდ, ადგილზეა. მაგრამ რეალურად, ყველაფერი ასე სასიხარულოდ როდია. გუდაუთის კოვიდ-ჰოსპიტალი შესაძლებლობების ზღვარზე მუშაობს, თანაც სამკურნალო პრეპარატების მარაგი უთავდება. ხოლო თუ ამას დაცვის საშუალებებისა და დეზინფექტორების არქონას დავამატებთ, სურათი კიდევ უფრო მძიმდება.
გასულ კვირა დღეს აფხაზურ საზოგადოებას კვლავ არყევდა. მეგობრული რუსული სანქციების, გახსნილი საზღვრისა და საპენსიო კრიზისის გარდა, მოსახლეობამ შეიტყო ჯანდაცვის სისტემაში არსებული სავალალო მდგომარეობის შესახებ. ვერ ვიტყვით, რომ ადრე ყველაფერი მწყობრში იყო და კრიზისი მეხივით დაგვატყდა თავს, მაგრამ სიტაციისთვის, როცა ინფიციფებულთა რაოდენობა გეომეტრიული პროგრესიით იზრდება, ხოლო მათ სამკურნალოდ არც მედიკამენტებია, არც პირობები, აფხაზური საზოგადოება მზად არ აღმოჩნდა.
2 აგვისტოს აფხაზეთის ჯანდაცვის სამინისტროსთან მოქმედმა ოპერატიულმა შტაბმა თავზარდამცემი განცხადება გააკეთა. მისი არსი, მოკლედ რომ ვთქვათ, იმაში მდგომარეობდა, რომ «ინფიცირებულთა ნაკადთან გამკლავება ძალზე რთულია, ხოლო თუ ჩვენს მოსახლეობას დაემატებიან ისინი, ვინც აფხაზეთში შემოვლენ, ჩვენ ვითარებას უბრალოდ ვერ გავუმკლავდებით და ვერც ჩვენს მოქალაქეებს ვუშველით, ვერც ვინმე სხვას». და ამ მოსაზრებას აფხაზი მედიკოსების უმრავლესობა დაეთანხმა, რომელმაც, მიმდინარე მოვლენების შემხედვარემ, მიიღო გადაწყვეტილება, პრობლემისთვის არ წაეყრუებინა.
პრობლემა კი, როგორც აღმოჩნდა, რეალურია. პირველი დარტყმა თავის თავზე მედიკოსებმა მიიღეს, რომელთაც არ ჰქონდათ დაცვის ელემენტარული საშუალებები, სპეცკოსტიუმები, ხელთათმანები, ნიღბები და ბევრი სხვა რამ. და არც რესპუბლიკაში ერთადერთი კოვიდ-ჰოსპიტალი აღმოჩნდა მზად ინფიცირებულთა მისაღებად. მკურნალობა უმდაბლესი სქემით წარმოებს, მათ შორის - პრეპარატებით, რომლებიც ჯანდაცვის მსფოლიო ორგანიზაციამ უკვე გააუქმა. უბრალოდ სხვები აფხაზეთს არ აქვს და უახლოეს მომავალში არც ელიან.
მედიკოსების მიერ საჯაროდ ნათქვამმა სიმართლემ მოსახლეობა გარკვეული დროით გააშეშა. აფხაზურმა ხელისუფლებამ, გააცნობიერა რა, რომ ამ სიჩუმეს შესაძლოა, ქარბორბალა მოჰყვეს, იჩქარა, მედიკოსების მოსაზრებები უარეყო და მათ, ვინც «პანიკას ეძლევა, სისტემაში სამსახურის მიტოვება» მოსთხოვა. ამან ვითარება ცხადია, ვერ გამოასწორა. საქმეს ვერც მოსკოვიდან მედიკოსების შთამბეჭდავი დელეგაციის დაუგეგმავმა ვიზიტმა უშველა. და პირველად პანდემიის პერიოდის განმავლობაში, რუსი მაღალჩინოსნები ინფიცირებულთა მკურნალობაში დახმარების შესახებ ალაპარაკდნენ.
«ჩვენ დამატებით ვშლით კორპუსს სოჭში იმ შემთხვევისთვის, თუ ტურისტებისა და დამსვენებლების რუსეთის ტერიტორიაზე გაყვანა მოგვიწევს», - განაცხადა რუსეთის ჯანდაცვის მინისტრმა მიხეილ მურაშკომ ორშაბათს, სოჭში სამუშაო ვიზიტის დროს. ოდნავ მოგვიანებით რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტროს კომისიამ დაადასტურა განზრახვა, სოჭის კლინიკებში გაიყვანონ არა მარტო ტურისტები, არამედ აფხაზეთის მაცხოვრებლებიც, თუმცა ერთი დათქმით — სამედიცინო დახმარება მხოლოდ რუსეთის მოქალაქეობის მქნე პირებს გაეწევათ, ხოლო მათ, ვისაც ის არ აქვს, მოუწევთ, თავი ადგილობრივ მედიცინას მიანდონ.
ამასთან, რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტრომ გასცა რეკომენდაცია, აფხაზი ექიმები, რომლებმაც თავს უფლება მისცეს, შეშფოთება გამოეთქვათ ინფიცირებულთა რაოდენობის ზრდის, პერსონალისა და მედიკამენტების ნაკლებობის გამო და ზოგადად პრობლემის მასშტაბები გაეჟღერებინათ, სამსახურიდან გაათავისუფლონ.
მორიგი ხისტი რეკომენდაციები ძალაუნებურად წარმოშობს კითხვას, რა უფლებით წყვეტენ რუსი ჩინოსნები აფხაზების ნაცვლად იმას, ვინ უნდა იმუშავოს და ვინ წავიდეს სახლში?! გამოდის, მედიკოსებმა, რომლებსაც გული შესტკივათ აფხაზეთზე და აფხაზ ხალხზე, ხმა არ უნდა ამოიღონ?! აბსურდის თეატრია! და რაც ყველაზე საინეტერესოა, რუსული სახელმწიფო გვკარნახობს წესებს, რომელთა არშესრულება ახალგაზრდა რესპუბლიკას მორიგ სანქციებს უქადის.
დახმარების ნაცვლად რესპუბლიკამ პანდემიის მთელი პერიოდის განმავლობაში რუსეთისგან მხოლოდ მედიკამენტების, დამცავი საშუალებებისა და ფილტვების ვენტილაციის აპარატების შეძენის აკრძალვა მიიღო. სტრატეგიული პარტნიორი აფხაზეთის მოქალაქეებს საზღვარზე 2 ცალი დამცავი ნიღბის გადატანასაც კი უკრძალავს. თუ ჩანთაში ერთზე მეტ ნიღაბს აღმოგიჩენენ, მესაზღვრეები კონფისკაციის პროტოკოლს შეადგენენ და შინ მოხვედრას მოქალაქე მხოლოდ ჯარიმის გადახდის შემდეგ შეძლებს.
მდგომარეობა კიდევ უფრო რომ არ გაამძაფრონ, აფხაზ მედიკოსებს უწევთ, დამალონ ის ფაქტიც, რომ მათ ხელთ არსებული ყველა პრეპარატი, დამცავი საშუალება და უკონტაქტო თერმომეტრებიც კი საერთაშორისო ორგანიზაციებისგანაა მიღებული და არა რუსეთისგან.
ინფიცირებულთა მდგომარეობა ელვის სისწრაფით მძიმდება. უკვე დაინფიცირდნენ ბავშვები და ფეხმძიმე ქალებიც. მიუხედავად იმისა, რომ საზღვარი გაიხსნა და სოჭში ჩასვლა უფრო სწრაფად და მარტივადაა შესაძლებელი, მძიმე პაციენტები კვლავინდებურად საქართველოში გაჰყავთ. როგში კიდევ რამდენიმე ადამიანია, რომლებმაც გუდაუთის კოვიდ-ცენტრში მკურნალობაზე უარი განაცხადეს და თბილისის კლინიკებში გადაყვანას ითხოვენ. «საქართველოში გვინდა წასვლა არა მარტო თანამედროვე მედიცინისა და აღჭურვილობის, არამედ იმის იმედითაც, რომ იქ ჩვენი სიცოცხლის გადარჩენისთვის ნამდვილად იბრძოლებენ. რუსეთში კი თავისიანებს არ კურნავენ და ჩვენ გვიმკურნალებენ ნორმალურად?!», - ამბობს გაგრელი მ.ა..
რუსეთთან საზღვრის გახსნა აფხაზეთის ჯანდაცვის სამინისტროსთვის შოკად იქცა. შეზღუდვების ეტაპობრივი მოხსნისა და თანმდევი კოვიდ-პასპორტებისა თუ ცნობების შემოღების ნაცვლად, რესპუბლიკამ საზღვარი ყოველგვარი პირობებისა და კონტროლის გარეშე გახსნა. არ წარმოებს ტესტირება, არ არის დაცული კარანტინი და თვითიზოლაციის პირობები. ტურისტებს სიცხესაც კი არ უზომავენ. არაფერია — აფხაზებსაც ხომ შეუძლიათ რუსეთის ტერიტორიაზე ყველა ამ შემოწმების გარეშე შესვლაო, - მეტყვით. დიახ, ასეა, მაგრამ დიდი მეზობლისგან განსხვავებით, აფხაზეთის მოსახლეობის რაოდენობა სულ 300 ათასს შეადგენს. მათი დიდი ნაწილი ხაბდაზმულია, პლუს ინვალიდები და ონკოავადმყოფები და ვერც ახალგაზრდობა დაიკვეხნის შესაშური ჯანმრთელობით. ჰოდა, გამოდის, რომ კოლაფსის შემთხვევაში, რის შესახებაც ხმამაღლა აცხადებენ მედიკოსები, მომაკვდინებელი ვირუსისგან გადამრჩენიც აღარავინ დარჩება. აფხაზური მედიცინა, რომელიც უკვე დღეს მუშაობს თავის მაქსიმუმზე, უბრალოდ დაიხრჩობა.
იმედი მაქვს, არა ასეთი დასასრული სურს თავისი სტრატეგიული პარტნიორისა და მეზობლისთვის რუსეთს, რომელმაც ძნელბედობის ჟამს ვერ იპოვა საკუთარ თავში ძალა, აფხაზებისთვის დახმარების სანდო მეგობრული ხელი გაეწოდებინა.

«Там за нашу жизнь точно будут бороться» - почему абхазы предпочитают ехать на лечение в Грузию а не Россию
05/08/2020 16:39:31 Конфликты
Проблемы, кризис, коллапс, катастрофа. Все эти слова не в полной мере отражают сложившуюся в Абхазии ситуацию в сфере борьбы с новой короновирусной инфекцией. По официальной версии властей республики, обстановка под контролем, все необходимое для лечения инфицированных есть. Но вот на деле все далеко не так радужно. Гудаутский ковидный госпиталь работает на пределе сил, леча людей препаратами, количества которых уже не хватает. А если к этому приплюсовать еще и отсутствие средств защиты и дезинфекторов, картина становится куда более мрачной.
В прошедшее воскресенье абхазское общество вновь трясло. Помимо дружеских российских санкций, открытой границы и пенсионного кризиса, население республики узнало о плачевной ситуации в системе здравоохранения. Не то, чтобы раньше все было в порядке и кризис грянул внезапно, но к ситуации, когда количество пациентов растет в геометрической прогрессии, а медикаментов для их лечения, собственно как и условий, нет, абхазское общество оказалось не готово.
2 августа оперативный штаб по борьбе с коронавирусом при Минздраве Абхазии сделал ошеломляющее заявление. Суть его, если коротко, в том, что «справиться с потоком больных крайне сложно, а прибавив к нашему населению тех, кто приедет, мы просто захлебнемся и не сможем оказать помощь ни нашим гражданам, ни кому-либо еще». И с этим мнением согласилось большинство абхазских медиков, которые видя происходящее, приняли решение не замалчивать проблему.
А она, как оказалось, есть. Первыми удар на себя приняли медики, у которых не было элементарных средств защиты, спецкостюмов, перчаток, масок и многого другого. Да и сам единственный в республике ковидный госпиталь не готов к приему больных. Лечение проводится по самой низшей схеме, в которой присутствуют препараты, уже отмененные всемирной организацией здравоохранения. Но других в Абхазии нет и в ближайшее время навряд ли будут.
Неприкрытая правда из уст врачей на некоторое время ввела население в ступор. Абхазские власти, понимая, что вслед за затишьем может грянуть буря, быстренько поспешили опровергнуть доводы медиков, призвав тех, кто «поддался паническим настроениям, увольняться из системы». Ситуацию это никак не исправило, даже несмотря на экстренный приезд из Москвы весьма внушительной делегации медиков. И впервые за время пандемии высокие российские чины заговорили о помощи в лечении инфицированных больных.
«Мы дополнительно развертываем корпус в Сочи для пациентов на случай, если придется вывозить туристов и отдыхающих непосредственно на территорию РФ», - сообщил министр здравоохранения России Михаил Мурашко в понедельник, во время рабочей поездки в Сочи. Чуть позже комиссия российского минздрава подтвердила намерение вывозить в клиники Сочи не только туристов, но и жителей Абхазии. Вот только с одним уточнением – медицинская помощь будет оказываться жителям республики с российским гражданством. А тем, у кого российского паспорта нет, придется полагаться только на собственную медицину или карман.
Врачей, которые выразили озабоченность ростом заболеваемости, обратили внимание на нехватку персонала, медикаментов и вообще обозначили масштабы проблемы, российский минздрав рекомендовал уволить.
Очередные жесткие «рекомендации» невольно заставляют задуматься над вопросом, а по какому такому праву российские чиновники решают за абхазов, кому работать, а кому отправляться восвояси?! Получается, что медики, болеющие всей душой за будущее Абхазии и ее граждан в столь тяжелой ситуации, должны молчать?! Театр абсурда какой-то! И что самое интересное – российское государство диктует условия, невыполнение которых может грозить молодой республике очередными жесткими санкциями.
Вместо помощи и поддержки республика за все время пандемии получила от России лишь запрет на приобретение медикаментов, средств защиты и даже ИВЛ. Стратегический партнер запрещает гражданам Абхазии переносить через госграницу даже пару защитных масок. В случае если, у вас в сумочке обнаружили свыше одной такой маски, пограничники составляют протокол изъятия, и пройти домой житель республики сможете лишь после уплаты штрафа.
Дабы не усугублять существующее положение, абхазским медикам приходится замалчивать и тот факт, что все имеющиеся в распоряжении местной медицины препараты, защитные костюмы и даже бесконтактные термометры получены от международных организаций, но никак не от России.
Состояние инфицированных ухудшается молниеносно. Заражению уже подверглись дети и беременные женщины. Хотя граница открыта, и в Сочи попасть быстрее и легче, пациентов с тяжелым течением заболевания по-прежнему вывозят в Грузию. На очереди еще несколько человек, которые уже отказались от лечения в Гудаутском ковид-центре и требуют вывезти их в тбилисскую клинику. «Мы хотим ехать в Грузию не только в надежде на современную медицину и оборудование, но и на то, что там за нашу жизнь точно будут бороться. А в России своих не лечат, вы думаете, будут лечить нормально нас?!», - говорит жительница Гагры М. А.
Открытие границы с Россией для абхазского Минздрава стало шоком. Вместо поэтапного снятия ограничений с введением ковид-паспорта или справок, республика открыла границы безо всяких условий и контроля. Не проводится тестирование, не соблюдается карантин, условия самоизоляции. Туристам даже не измеряют температуру. Ничего страшного, ведь и жители Абхазии могут въехать на территорию России без всех этих проверок, скажете вы. Так оно так, вот только в отличие от большого соседа, численность населения Абхазии всего-то 300 тысяч. Большая часть - пожилые люди, плюс инвалиды и онкобольные, да и молодежь особо похвастаться отменным здоровьем не может. Вот и получается, что в случае коллапса, о чем так громко заявляют медики, спасать от убивающего вируса будет некому. Абхазская медицина, уже сейчас работающая на пределе сил и возможностей, захлебнется.
Надеюсь, не такого конца своему стратегическому партнёру и соседу желает Россия, которая в тяжелое время так и не нашла в себе сил, протянуть абхазам надежную дружескую руку помощи.