აფხაზეთი — ეპიდკატასტროფის ზღვარზე
ვირუსოლოგიის დარგში ადგილობრივი «ექსპერტებისა» და შეთქმულების თეორიის სპეციალისტების მტკიცებების საწინააღმდეგოდ, Сovid-19-მა აფხაზეთამდე არა მარტო მიაღწია, არამედ რესპუბლიკის ცხოვრების ჩვეულ სტილს სერიოზული ცვლილებებით ემუქრება.
აფხაზეთში ვირუსის გავრცელების საფრთხეს თავიდანვე უკიდურესად არასერიოზულად ეკიდებოდნენ. სანამ Сovid-19 ჩინეთის, იტალიის, აშშ-ის შიდა პრობლემად რჩებოდა, ინტერნეტის აფხაზური სეგმენტი ფაქტობრივად აჭრელებული იყო ხუმრობებით «ნივრისა და ლიმონის სასწაულმოქმედი ძალის» შესახებ. ოდნავ მოგვიანებით სტაჟიანი «იუმორისტები» 5G-ანძებსაც გადასწვდნენ – მათი მეშვეობით ყველას დააინფიცირებენო და ეს რაღაც მსოფლიო ვაქცინაციასაც კი დაუკავშირეს, რომლის «წყალობითაც» ყოველი ადამიანი «ჩიპირებული» იქნება და მთელი კაციობრიობა რაღაც იდუმალი ძალების კონტროლს დაექვემდებარება.
ხუმრობების მოცულობა საგრძნობლად შემცირდა, როგორც კი ვირუსი აფხაზეთის საზღვრებს მიახლოვდა. თუმცა ძალები იმისთვის, რომ პრობლემას სერიოზულად მისდგომოდა, რესპუბლიკის მოსახლეობამ თავის თავში ვერც მაშინ იპოვა, როცა აფხაზეთის მეზობელ რუსეთში ღიად დაიწყეს საუბარი ასობით ათას ინფიცირებულზე.
ცალკეული არასერიოზული მოქალაქეები მსოფლიო პანდემიაზე თვალს ხუჭავდნენ, აგრძელებდნენ აქტიურ მოგზაურობას რესპუბლიკაში და პირდაპირ დედაქალაქის ცენტრშიც კი აწყობდნენ პიკნიკებს. ამის გამო აფხაზეთში ახალი ხუმრობა გაჩნდა — ქვეყნის ნებისმიერ წერტილში დაუბრკოლებლად დასვენების შესახებ.
მთელი ამ ხნის განმავლობაში ერის ჯანმრთელობაზე პასუხისმგებელი ორგანიზაციები აგრძელებდნენ მოწოდებებს მოქალაქეობრივი თვითშეგნების გამოჩენისკენ და გაფრთხილებებს ვირუსის გავრცელების შემთხვევაში მოსალოდნელი მძიმე შედეგების თაობაზე. საქმეს ვერაფერი შველოდა. პირობითი (დროდადრო ქორწილებში, დაკრძალვებში და მასობრივი თავშეყრის სხვა ადგილებში გასვლით) თვითიზოლაციის შემდეგ ხალხი მოდუნდა და კორონავირუსს მხოლოდ საზღვრის გახსნის კონტექსტში თუ იხსენებდა. ყველაზე უცნაური კი ისაა, რომ მეზობელ ქვეყანაში ვითარების დღითიდღე გაუარესება მათ ხელს არ უშლიდათ, ხელისუფლებისგან მოეთხოვათ იგივე სოჭში დაუბრკოლებლად გამგზავრება საშოპინგოდ.
მედიკოსების ყველა რეკომენდაცია არა უბრალოდ იგნორირდებოდა, ადამიანებს არ სჯეროდათ თავად დაავადების არსებობის და ინტერნეტის მეშვეობით ამაში სხვებსაც არწმუნებდნენ.
და ესოდენ მასობრივი სკეპსისის ფონზე სოხუმში დაავადების მასშტაბური აფეთქების შესახებ ინფორმაცია მეხის გავარდნას ჰგავდა. ამჯერად საქმე შესაძლოა, უკვე ასობით ინფიცირებულს ეხებოდეს. ქვეყნის შიგნით ინფექციის გავრცელების ეპიცენტრად აფხაზეთის ორი წამყვანი საავადმყოფო — რესპუბლიკური და პირველი კლინიკური იქცა. რიგი განყოფილებები უკვე დაიკეტა, თავად კლინიკები კი პაციენტებს მხოლოდ განსაკუთრებულ შემთხვევებში ემსახურებიან. ყველა ინფიცირებული მედიკოსი ჰოსპიტალიზებულია გუდაუთის კოვიდ-ცენტრში, ხოლო პირები, რომლებსაც მათთან კონტაქტი ჰქონდათ, თვითიზოლაციაში მოათავსეს.
ამავდროულად გაჩნდა ინფორმაცია პარლამენტის ორი ინფიცირებული დეპუტატის შესახებ. ორივე ესწრებოდა გაფართოებულ სხდომებს, რომლებშიც რესპუბლიკის პოლიტიკურმა და საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმაც მიიღეს მონაწილეობა. ორივე შეხვედრას, სადეპუტატო კორპუსისა და მედიის წარმომადგენლების გარდა, კიდევ 30-მდე სხვა პირი დაესწრო. თითოეულ მათგანს შესაძლოა, უშუალო კონტაქტი ჰქონოდა ინფიცირებულ დეპუტატებთან და შემდეგ ინფექცია უკვე პარლამენტს გარეთ გაევრცელებინა.
ამჟამად აფხაზეთის მაცხოვრებლები მოვლენათა შემდგომ განვითარებას სუნთქვაშეკრულები ელოდებიან. თუმცა უკვე დღეს აფთიაქების თანამშრომლები ხელთათმანებზე, პირბადეებსა და სადეზინფექციო საშუალებებზე მოთხოვნის ზრდას აღნიშნავენ. ჯერ-ჯერობით ეს ყველაფერი სააფთიაქო ქსელში არის, მაგრამ სადამდე ეყოფა აფხაზეთს არსებული მარაგი — ვერავინ ამბობს.
იმის გაცნობიერების ფონზე, რომ რესურსები არც ისე ბევრია, ახალ მიწოდებებს კი არსაიდან უნდა ველოდოთ, აბუჩად აგდებად გამოიყურება რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენლის — მარია ზახაროვას ქმედება: 23 ივლისს ასობით ტელეკამერის წინ მან მთელს მსოფლიოს უამბო თქმულება აფხაზეთისთვის რეგულარული დახმარების შესახებ. «პანდემიის დასაწყისიდან, აფხაზური მხარის თხოვნის შესაბამისად, ჩვენ უსასყიდლოდ ვაწვდიდით მას ტესტ-სისტემა «ვექტორს». მუდმივი დახმარების გარდა, რუსეთმა აფხაზეთში შავი ზღვის ფლოტის რადიაციული, ქიმიური და ბიოლოგიური დაცვის ქვედანაყოფები გაგზავნა, რომლებმაც სპეცტექნიკის გამოყენებით ობიექტების სადეზინფექციო დამუშავება განახორციელეს. რუსეთი მზადაა, მომავალშიც გასწიოს აუცილებელი დახმარება», - განაცხადა ზახაროვამ.
თუმცა ეს ყველაფერი ფაქტობრივად, მხოლოდ ხმამაღალი სიტყვებია. მარტის შუა რიცხვებიდან ამ დრომდე აფხაზეთში დამცავი საშუალებების, სამედიცინო პრეპარატებისა და მით უფრო საავადმყოფოებისთვის ესოდენ საჭირო ხელოვნური სუნთქვის აპარატების შეტანა ვერ ხერხდება. რუსეთმა ამ ყველაფრის გატანაზე აკრძალვა შემოიღო, მათ შორის — თავისი სტრატეგიული პარტნიორის, მეგობრისა და მეზობლის აფხაზეთისთვის. საქონლის აფხაზეთის ტერიტორიაზე შეტანას რესპუბლიკის ხელისუფლება მხოლოდ საერთაშორისო ორგანიზაციების ეგიდით ახერხებს. სხვა ვერანაირად.
სანამ ვითარება კონტროლს ექვემდებარებოდა, იგივე ტესტ-სისტემების მარაგი საკმარისი იყო. მაგრამ ეხლა, როდესაც უკვე ასობით ინფიცირებულზე შეიძლება, იყოს საუბარი, ეს კი მინიმუმ, სამი ტესტია თითოეულზე, ეს მარაგი ზღვაში წვეთია. და როგორ იმოქმედებენ ძალზე არაორდინალურ (თუ გამოუვალს არ ვიტყვით) სიტუაციაში ჩაყენებული სპეციალისტები, კარგი კითხვაა.
ამ დროისთვის მოსახლეობაში პანიკა იზრდება. მხოლოდ ერთ დღეში ტესტირება 300-მდე ადამიანმა უნდა გაიაროს. აფხაზეთში ერთადერთი ლაბორატორიაა, რომელიც ბოლო დღეების ეპიდაფეთქებამდეც გადატვირთული იყო. ახლა მის თანამშრომლებს ანალიზების ტარება სადღეღამისო რეჟიმში მოუწევთ, რათა მედიკოსებმა ინფიცირებული პაციენტების დროულად იზოლირება შეძლონ.
თუმცა, როგორც ჩანს, ნონ-სთოფ რეჟიმში მუშაობა მათ დიდხანს არ მოუწევთ, უფრო სწორად, ბოლო ტესტ-სისტემამდე. და ეს არა ვარაუდი, არამედ რეალობაა, რომელთან შეჯახებაც აფხაზეთს უკვე უახლოეს დღეებში მოუწევს.
მთელი ამ ხნის განმავლობაში აფხაზეთს როგორც ინდივიდუალური დაცვის საშუალებებით, ისე ყველა საჭირო მიმართულებით დახმარებას სხვა მეზობელი — საქართველო სთავაზობდა. და ეს წინადადება ჯერაც ძალაშია.

АБХАЗИЯ НА ГРАНИ ЭПИДЕМИОЛОГИЧЕСКОЙ КАТАСТРОФЫ
Вопреки предсказаниям местных диванных «экспертов» в области вирусологии и специалистов по теории заговора, новый вирус Сovid-19 не только добрался до Абхазии, но и грозит внести серьезные изменения в привычный уклад жизни республики.
С самого начала к угрозе распространения вируса в Абхазии относились крайне несерьезно. Пока Сovid-19 оставался внутренней проблемой Китая, Италии и США, абхазский сегмент интернета буквально пестрил шутками про «чудодейственную силу чеснока и лимона». Чуть позже некоторые отпетые «юмористы» добрались и до 5G-вышек, через которые якобы начнут заражать всех коронавирусом и даже связали это с некой всемирной вакцинацией, благодаря которой каждый человек будет помечен, а все человечество будет под контролем неких тайных сил.
Объем шуток заметно поубавился, стоило вирусу подобраться ближе к границам Абхазии. Однако всерьез отнестись к проблеме, население республики не нашло в себе сил даже тогда, когда в соседней с Абхазией России открыто заговорили о сотнях тысяч заболевших.
Закрывая глаза на объявленную во всем мире пандемию, отдельные легкомысленные граждане продолжали активно путешествовать по республике и даже устраивали пикники прямо в центре столицы. И в Абхазии зародилась новая шутка, на этот раз – про уникальную возможность беспрепятственного отдыха в любой точке страны.
Все это время организации, стоящие на страже здоровья нации, продолжали призывать граждан к самосознанию, предупреждая о тяжелых последствиях в случае распространения вируса. Ничего не помогало. Условно просидев дома (при этом время от времени посещая свадьбы, похороны и другие различные места массового скопления) люди расслабились, вспоминая коронавирус лишь в связке с открытием границы. Самое странное в том, что каждый житель Абхазии понимал – в соседней стране ситуация ухудшается с каждым днем, но это не мешало им требовать от властей права беспрепятственно ездить в тот же Сочи например, на шоппинг.
Все рекомендации медиков не просто игнорировались, люди отказывались верить в само существование болезни и посредством интернета убеждали в этом всех вокруг.
И на фоне такого массового скепсиса информация о крупной вспышке заболевания в Сухуме - как гром среди ясного неба. На этот раз речь, возможно, идет о сотнях заболевших. Эпицентром распространения болезни внутри страны стали две ведущие в Абхазии больницы – Республиканская и Первая Клиническая. Ряд отделений уже закрыты, а сами медучреждения оказывают помощь лишь в экстренных случаях. Все инфицированные медики госпитализированы в Гудаусткий ковид-центр, а контактировавшие с ними люди помещены в самоизоляцию.
Одновременно с этим появилась информация о двух заболевших депутатах Парламента. Оба присутствовали на расширенных заседаниях, в которых участвовали представители общественных и политических организаций республики. На каждой встрече, помимо депутатского корпуса и представителей СМИ, присутствовало порядка трех десятков человек. Каждый из них мог непосредственно контактировать с заболевшими депутатами и соответственно дальше разнести инфекцию.
Сейчас жители Абхазии, затаив дыхание, ждут дальнейшего развития событий. Но уже сейчас работники аптек констатируют вновь повысившийся спрос на перчатки, маски и средства дезинфекции. Пока все эти товары в аптеках есть, но надолго ли имеющихся запасов хватит – не может спрогнозировать никто.
На фоне осознания того, что ресурсов не так много, а новых поставок ждать неоткуда, издевательством выглядит выступление официального представителя МИДа России Марии Захаровой, которая под прицелом сотен телекамер поведала всему миру сказ о регулярной помощи Абхазии. «С начала пандемии в соответствии с просьбой абхазской стороны нами на безвозмездной основе предоставлялись тест-системы «Вектор» для лабораторной диагностики нового коронавируса», - сообщила Захарова на своем еженедельном брифинге 23 июля. По ее словам, помимо постоянной помощи, Россия направила в Абхазию подразделения радиационной, химической и биологической защиты Черноморского флота, которые с помощью спецхтехники осуществили дезинфекционную обработку объектов. «Россия готова и далее оказывать необходимое содействие», - сказала в заключение своего выступления официальный представитель МИДа России.
Но по факту все это не более чем громкие слова. С середины марта текущего года по настоящее время завезти в Абхазию средства защиты, медицинские препараты и уж тем более так необходимые в больницах аппараты ИВЛ не представляется возможным. Россия ввела запрет на вывоз всего вышеперечисленного, в том числе и для своего стратегического партнера, друга и соседа Абхазии. Завезти товары на территорию Абхазии властям республики удается лишь под эгидой международных организаций. И никак иначе.
Пока ситуация была под контролем, имеющихся запасов например тех же ПЦР-тестов было достаточно. Но сейчас, когда речь может идти о сотнях инфицированных коронавирусом людей, а это минимум три теста на каждого, эти запасы как капля в море. И как будут действовать специалисты, поставленные в очень неординарные, если не сказать безвыходные условия, большой вопрос.
Сейчас паника среди населения лишь нарастает. Только за один день пройти тестирование должны более 300 человек. В Абхазии одна единственная лаборатория, которая и без этой новой вспышки работала на износ. Теперь им предстоит круглосуточно проводить анализы, чтобы медики оперативно изолировали заболевших Covid-19 пациентов.
Но, по всей видимости, в режиме нон-стоп им придется работать недолго, вернее, до последнего теста ПЦР. И это не предположения, а действительность, с которой Абхазии придется столкнуться уже в самые ближайшие дни.
Все это время помощь и средствами защиты, и оборудованием, и вообще всем необходимым Абхазии предлагал другой сосед — Грузия. И предложение это все еще в силе.