ალიევმა კობახიძეს არჩევნებში „ქართული ოცნების“ გამარჯვება მიულოცა
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა ირაკლი კობახიძეს საპარლამენტო არჩევნებში „ქართული ოცნების“ გამარჯვება მიულოცა და აზერბაიჯანში მიიწვია.
„ამ კენჭისყრით საქართველოს მოქალაქეებმა გამოხატეს მხარდაჭერა განვითარების, სტაბილურობისა და ტრადიციული ღირებულებების მიმართ. მჯერა, რომ არჩევნების შედეგები ემსახურება საქართველოს ყოვლისმომცველ განვითარებას და კეთილდღეობას [...] და აზერბაიჯან-საქართველოს სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების მდგრად განვითარებას“, - წერს ალიევი.
მანამდე, წინასწარი შედეგების გამოცხადებამდე კობახიძეს სოციალური ქსელით მიულოცა უნგრეთის პრემიერ-მინისტრიმა ვიქტორ ორბანმა.
შეგახსენებთ, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის განახლებული წინასწარი შედეგების მიხედვით, „ქართულმა ოცნებამ - დემოკრატიულმა საქართველომ“ საპარლამენტო არჩევნებში 54,273% (1 114 936 ხმა) მიიღო.
ოპოზიცია აცხადებს, რომ არჩევნების შედეგებს არ აღიარებს და საპროტესტო აქციებს აანონსებს. არჩევნების დამკვირვებლებმა ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც განაცხადეს არჩევნების გაყალბების შესახებ.

Алиев поздравил Кобахидзе с победой «Грузинской мечты» на выборах
Президент Азербайджана Ильхам Алиев поздравил Ираклия Кобахидзе с победой «Грузинской мечты» на парламентских выборах и пригласил в Азербайджан. Сообщение распространил Общественный вещатель Грузии.
«Этим голосованием граждане Грузии выразили свою поддержку развитию, стабильности и традиционным ценностям. Я верю, что результаты выборов послужат всестороннему развитию и процветанию Грузии... и устойчивому развитию азербайджано-грузинских межгосударственных отношений», - пишет Алиев.
Напомним, что согласно обновленным предварительным результатам ЦИК, «Грузинская мечта - Демократическая Грузия» получила на парламентских выборах 54,273% (1 114 936 голосов).
В оппозиции заявили, что не признают результатов выборов и анонсируют акции протеста. О непризнании итогов выборов заявили и неправительственные организации, которые наблюдали за выборами.