ლილუაშვილი - სუს-ის ანონსზე: ეს გაკეთდა პრევენციისთვის
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელის გრიგოლ ლილუაშვილის განცხადებით, უწყების არჩევნების წინ გავრცელებული განცხადება გაფრთხილებაა, რომ პროცესში ჩართულმა პირებმა „წითელი ზღვარი არ გადაკვეთონ“.
საუბარია სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ 16 ოქტომბერს გამოქვეყნებულ განცხადებაზე “ხელოვნური ინტელექტის მეშვეობით დამონტაჟებული, ფალსიფიცირებული“ ჩანაწერების შესაძლო გავრცელებაზე, რომლებმაც ხელოვნური დესტაბილიზაცია უნდა გამოიწვიოს.
ამასთან, ამბობს, რომ ჩადაწერები "სუსიდან არ არის".
„ეს არის ინფორმაცია, რომელსაც სამსახური ფლობს. ეს გაკეთდა პრევენციისთვის, იმ ადამიანების გაფრთხილებისთვის, ვინც ამაში არიან ჩართულები, რომ თუ ისინი გადაკვეთენ კანონით გათვალისწინებულ წითელ ზღვარს, რასაც კანონდარღვევა ჰქვია, შესაბამისი ღონისძიებები გატარდება. ეს იყო გაფრთხილება, რომ უფრო სიფრთხილით მოეკიდონ ამ საკითხს. სუსიდან არ არის ეს ჩანაწერები, არის იმ ჯგუფებიდან, რომლებიც შეეცდებიან დისონანსის შეტანას ყოველდღიურ მშვიდობიან თანაცხოვრებაში“,- უთხრა ვეტერანის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე მყოფმა გრიგოლ ლილუაშვილმა მედიას.
სუს-ის განცხადებიდან მალევე იუტუბ-არხზე გამოქვეყნდა, როგორც მითითებულია ბიძინა ივანიშვილის ცოლის ეკატერინე ხვედელიძის სატელეფონო საუბარი. ლილუაშვილს ჟურნალისტებმა ჰკითხეს, ვინ უსმენს ეკატერინე ხვედელიძეს, ლილუაშვილმა ზოგადად უპასუხა, „ვისაც შეუძლია“. მისივე თქმით, მოსმენა ან გავრცელება „ჩვენი ტერიტორიიდან არ განხორციელებულა“. მას დეტალები არ დაუზუსტებია.
ეს მორიგი შემთხვევაა, როდესაც სუსი "დესტაბილიზაციაზე" საუბრობს. არც ერთ საქმეს მსჯავრდებული არ ჰყავს.

Глава СГБ о заявлениях сделанных для предотвращения провокаций в Грузии
Заявление Службы государственной безопасности о планах оппозиции опубликовать визуальные материалы, созданные с помощью искусственного интеллекта, для дискредитации власти, было сделано в качестве предупреждения, «лица, участвующие в процессе, «не должны переходить красную линию», заявляет глава ведомства Григол Лилуашвили.
На мероприятии, посвященном Дню ветеранов, глава СГБ заявил журналистам:
«Это информация, которой располагает служба. Это было сделано в целях профилактики. Для предупреждения людей, которые к этому причастны – если они перейдут предусмотренную законом красную линию, что называется нарушением закона, будут приняты соответствующие меры. Это было предупреждение – быть более осторожными в этом вопросе. Эти записи не от СГБ, они от тех групп, которые попытаются внести диссонанс в повседневное, мирное существование», - заявил Лилуашвили.
За 10 дней до выборов в СГБ заявили об «угрозе дестабилизации». 16 октября в ведомстве сообщили, что недоброжелатели планируют распространять сфальсифицированные «с помощью искусственного интеллекта и других современных технологий» видео и аудиозаписи. В них, по утверждениям заявлению ведомства, будут использованы голоса и видеоизображения представителей правительства Грузии.
В оппозиции считают, что правящая партия использует СГБ в партийных интересах и пытается этим заявлением застраховать риски, которые могут сопровождаться возможным распространением компрометирующих записей членов правящей партии.