EU: ასეთი პროექტი ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობებს კიდევ უფრო დაძაბავს
ვროკავშირი გმობს “ოჯახური ღირებულებების და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ” საკანონმდებლო პაკეტის მეორე მოსმენით ნაჩქარევად მიღებას,- აცხადებს ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის პრეს-სპიკერი.
ის ხაზს უსვამს, რომ პაკეტი ძირს უთხრის "საქართველოს მოსახლეობის ფუნდამენტურ უფლებებს და მოსახლეობის ნაწილის სტიგმატიზაციისა და დისკრიმინაციის გაძლიერების საფრთხეს ქმნის".
"ევროკავშირი წუხილს გამოთქვამს, რომ ევროკავშირთან ინტეგრაციის გზაზე მნიშვნელოვანი შედეგების მომტანი კანონმდებლობა სათანადო საჯარო კონსულტაციებისა და ევროპულ და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის საფუძვლიანი ანალიზის გარეშე იქნა მიღებული.
ადამიანის უფლებების უზრუნველყოფა და დაცვა ევროკავშირის გაფართოების პროცესის საფუძველშია, რასაც შეფასება გაფართოების შესახებ ევროკომისიის ანგარიშში ყოველწლიურად ეძლევა",- ვკითხულობთ განცხადებაში.
ევროკავშირი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, ამ საკანონმდებლო პაკეტს სრულად გადახედოს.
"ასეთი პროექტი, სამოქალაქო საზოგადოების მიმართ „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონით დაწესებულ შეზღუდვებთან ერთად ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობებს კიდევ უფრო დაძაბავს.
ევროკავშირი შეგახსენებთ, რომ საქართველოს გაწევრიანების პროცესი ფაქტობრივად შეჩერებულია და მოუწოდებს ხელისუფლებას, ევროკავშირში ინტეგრაციის გზას დაუბრუნდეს".

В ЕС осудил продвижение «Мечтой» анти-ЛГБТ законопроекта
Евросоюз осудил принятие во втором законодательного пакета «о семейных ценностях и защите несовершеннолетних», предусматривающем изменения в 18 действующих законах, которые определяют понятия мужчины и женщины, запрещают операций по смене пола, трансляции сцен сексуального характера с участием ЛГБТ-лиц и многое другое.
«Этот пакет подрывает фундаментальные права населения Грузии и создаёт угрозу усиления стигматизации и дискриминации части населения.
Европейский Союз выражает обеспокоенность тем, что законодательство, имеющее значительные последствия на пути интеграции с Евросоюзом, было принято без надлежащих общественных консультаций и тщательного анализа соответствия европейским и международным стандартам.
Обеспечение и защита прав человека лежит в основе процесса расширения ЕС, как это ежегодно говорится в отчете Европейской комиссии о расширении.
Евросоюз призывает власти Грузии полностью пересмотреть этот законодательный пакет. Подобный проект, вместе с ограничениями, налагаемыми законом «о прозрачности иностранного влияния» по отношению к гражданскому обществу, еще больше обострит отношения ЕС-Грузия.
Евросоюз напоминает, что процесс вступления Грузии фактически приостановлен, и призывает власти вернуться на путь интеграции в Евросоюз», — говорится в заявлении.