კობახიძე: მთავარია, 2008 წლის დანაშაული, რომელიც ჩაიდინა სააკაშვილმა, "ნაციონალური მოძრაობის" რეჟიმმა, იყოს ბოლომდე გამოძიებული
08/08/2024 08:07:24 პოლიტიკა
მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე აგვისტოს ომის მე–16 წლისთავზე მისულმა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებთან კომენტარში ყურადღება წინა ხელისუფლების პასუხისმგებლობაზე გაამახვილა.
„ნაცმოძრაობამ" ხელი მოაწერა ევროსაბჭოს რეზოლუციას, რომლის თანახმადაც, სწორედ მათ დაიწყეს აგვისტოს ომი... მთავარი არის ის, რომ 2008 წლის დანაშაული, რომელიც ჩაიდინა სააკაშვილმა, 'ნაციონალური მოძრაობის' რეჟიმმა, იყოს ბოლომდე გამოძიებული“, - თქვა ირაკლი კობახიძემ.
მას ჟურნალისტებმა ჰკითხეს, რა სამართლებრივი გზების გამოყენებას აპირებს „ქართული ოცნება“ „ნაციონალური მოძრაობის“ წინააღმდეგ.
„სამართლებრივი ფორმა შეიძლება იყოს სხვადასხვა - ეს შეიძლება იყოს პროკურატურისადმი მიმართვა, შეიძლება იყოს საპარლამენტო საგამოძიებო კომისია, შეიძლება იყოს საკონსტიტუციო სასამართლოსადმი მიმართვა, შეიძლება ყველა ინსტრუმენტი იყოს გამოყენებული. ამ ყველაფერზე საზოგადოება მიიღებს ინფორმაციას, მაგრამ მთავარი არის ის, რომ 2008 წლის დანაშაული, რომელიც ჩაიდინა სააკაშვილმა, "ნაციონალური მოძრაობის" რეჟიმმა, იყოს ბოლომდე გამოძიებული“, - თქვა კობახიძემ.
- "გენშტაბს შეფასებული აქვს": რატომ გაააქტიურეს 2008 წლის ომის გამოძიების თემა
- თავდაცვის მინისტრი ერთის მხრივ, ამბობს, რომ ომი "ათწლეულების" წინ დაიწყო, მეორეს მხრივ – ენმ–ის პასუხისმგებლობაზე საუბრობს

Kobakhidze: "The most important thing is that the crime committed by Saakashvili, the UNM regime in 2008, should be fully investigated"
08/08/2024 08:07:24 Politic
Georgia's Prime Minister Irakli Kobakhidze hasa said that "The most important thing is that the crime committed by Mikheil Saakashvili, the "United National Movement" (UNM) regime in 2008, should be fully investigated".
"The UNM signed the resolution of the Council of Europe, according to which they started the August war...", - he told journalists on Thursday.
When asked, "what legal methods "Georgian Dream" is going to use against the UNM?", he stated the following:
"The legal form can be different - it can be an appeal to the prosecutor's office, it can be a parliamentary investigative commission, it can be an appeal to the Constitutional Court, all instruments can be used. "The public will receive information about all this, but the main thing is that the crime of 2008, which was committed by Saakashvili, the UNM regime, should be fully investigated," said Kobakhidze.