როგორ სჯის რუსეთი აფხაზებს, რომლებიც ბოლო ძალით ცდილობენ ანექსიისგან სამშობლოს დაცვას
მთელი გასული კვირა აფხაზეთის მაცხოვრებლებმა მთავარ პრობლემებთან (უშუქობასა და უწყლობასთან) ერთად, რუსეთთან საზღვრის კვეთის ახალ წესებზე მსჯელობაში გაატარეს.
სოცქსელებში ერთი მეორეს მიყოლებით ჩნდებოდა პუბლიკაციები თხოვნით, ოფიციალურად განიმარტოს, რა ბედი ელით ადგილობრივებს იმასთან დაკავშირებით, რომ მიმდინარე წლის 1 მარტიდან ორმაგი (აფხაზური და რუსული) მოქალაქეობის მქონე პირებს საზღვრის კვეთა მხოლოდ რუსული პასპორტით შეეძლებათ, აფხაზურით - აღარ.
„პატივცემულო შესაბამისო ორგანოებო! მოგმართავთ თხოვნით, გაგვაცნოთ კონკრეტული და ზუსტი ინფორმაცია საზღვრის კვეთის ახალი წესების შესახებ“ - ნათქვამი იყო აფხაზეთის მოქალაქეთა მიმართვებში. მაგრამ ოფიციალური სტრუქტურები დუმილს ინარჩუნებდნენ.
მაშინ მოსახლეობამ თავად დაიწყო ამ საკითხზე ინფორმაციის ძებნა და დაადგინა, რომ რუსეთის ფედერაციაში შესვლისა და გასვლის წესები ჯერ კიდევ 2023 წლის აპრილის ბოლოს შეცვლილა. რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის სასაზღვრო სამმართველოს საიტზე გამოქვეყნებული ინფორმაცია საზღვრის კვეთის ახალ წესებს განმარტავს, მათ შორის - აფხაზეთის მოქალაქეებისთვისაც.
„რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეობის შესახებ“ 2023 წლის 28 აპრილის № 138-ФЗ ფედერალური კანონის მე-10 მუხლის თანახმად, „რუსეთის მოქალაქეს, რომელსაც ორმაგი ან რამდენიმე მოქალაქეობა გააჩნია, რუსეთის ფედერაცია განიხილავს მხოლოდ როგორც რუსეთის მოქალაქეს, მისი საცხოვრებელი ადგილის განურჩევლად“.
არსი მოკლედ რომ გადმოვცეთ, რუსეთის ფედერაციამ სამ სახელმწიფოსთან (ტაჯიკეთი, სამხრეთ ოსეთი და აფხაზეთი) გააფორმა საერთაშორისო ხელშეკრულებები, რომლებიც ორმაგი მოქალაქეობის საკითხებს არეგულირებს, მაგრამ საზღვრის კვეთისთვის აფხაზეთის პასპორტის გამოყენების შესაძლებლობას არ ითვალისწინებს.
„ამგვარად, ორმაგი ან რამდენიმე მოქალაქეობის მქონე რუსეთის მოქალაქის ქვეყნის ტერიტორიაზე შესვლა და გასვლა შესაძლებელია მხოლოდ იმ დოკუმენტის საფუძველზე, რომელიც მისი, როგორც რუსეთის მოქალაქის პირადობას მოწმობს“ - ნათქვამია რუსული უწყების საიტზე გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში.
მიუხედავად იმისა, რომ ახალი წესი საზღვარზე ჯერ კიდევ გასული წლის აპრილიდან უნდა ამოქმედებულიყო, რუსეთ-აფხაზეთის საზღვარზე ის ბოლო დრომდე არავის გაჰხსენებია და აფხაზეთის მოქალაქეებს, რომლებსაც რუსეთის მოქალაქეობაც გააჩნდათ, კვლავინდებურად შეეძლოთ, საზღვარი აფხაზეთის შიდა ან საზღვარგარეთის პასპორტით ეკვეთათ.
ის ფაქტი, რომ აფხაზეთის მოქალაქეებისთვის საზღვრის კვეთის წესები მოულოდნელად გამკაცრდა, ადგლობრივებმა უმალვე დაუკავშირეს ურთიერთობების გაუარესებას სტრატეგიულ პარტნიორთან, რომელიც ბოლო თვეებში სულ უფრო ხშირად უჩვენებს დაუმორჩილებელ აფხაზებს „მათრახისა და თაფლაკვერის“ დასჯის მეთოდს. და თუ ადრე მოსკოვი აფხაზურ საზოგადოებაზე ზემოქმედების მეთოდებს კულუარულად იყენებდა, ახლა ამას დაუფარავად აკეთებს.
„მიამიტსაც კი ესმის, რომ რუსებს ჩვენთვის საზღვრის კვეთა ტყუილად არ გაუმკაცრებიათ. თავადაც იცით, რამდენ ჩვენს თანამემამულეს აკავებენ ბოლო დროს ეფესბეშნიკები საზღვარზე. საათობით აჩერებენ, ჩვენი შიდა საქმეების შესახებ უსვამენ კითხვებს. როგორც ჩანს, საკანონმდებლო ცვლილებები იმისთვის დასჭირდათ, რომ ეს დაკავებები და განუკითხაობა აფხაზეთის მოქალაქეებზე ზეწოლად არ გამოიყურებოდეს“, - თვლის ჩვენი თანამოსაუბრე რაუფი.
„ბევრმა ჩვენმა თანამემამულემ, როგორც აფხაზეთის მოქალაქემ, ისე ჩააბარა რუსეთის უმაღლეს სასწავლებლებში ჩვენი რესპუბლიკისთვის განსაზღვული ლიმიტის ფარგლებში. ახლა რა უნდა ქნან? მათ რუსეთის მოქალაქეობაც გააჩნიათ, მაგრამ ლიმიტი უფასოდ სწავლის შესაძლებლობას აძლევდათ. საზღვრის კვეთის ახალი წესების შემოღების შემდეგ მათ სირთულეები გაუჩნდებათ და შესაძლოა, რუსეთში სწავლაზე უარის თქმაც მოუწიოთ, რაც დიდი პრობლემა იქნება ჩვენი ახალგაზრდობისთვის“, - ამბობს ჩვენი რესპონდენტი ადა.
„პირველი, რაც აზრად მომივიდა, როცა ახალი სასაზღვრო წესის შესახებ სიახლე შევიტყვე, ისაა, რომ სურთ, აფხაზეთის მოქალაქეები ჯარში გაიწვიონ შემდეგ უკრაინასთან ომში გასაგზავნად. ამას ხმამაღლა არ ამბობენ, თუმცა ბევრისთვის ცნობილია, რომ რუსეთში ფარული მობილიზაცია მიმდინარეობს და რუსებს ომში მეტი აფხაზის გაგზავნა სურთ. ჩვენი ისედაც მცირერიცხოვანი ერისთვის ეს კატასტროფაა, რადგან ამ ომში უკვე ისედაც დავკარგეთ ჩვენი საუკეთესო ბიჭები“ - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე თემური.
მიზეზი იმისა, რომ ჩვენი სტრაეგიული პარტნიორი, მეზობელი და მეგობარი რუსეთი ამ ნაბიჯზე წავიდა, ბევრი შეიძლება, იყოს, მაგრამ მთავარი ერთია – ზემოქმედების სურვილი აფხაზურ საზოგადოებაზე, რომელიც ბოლო ძალით ცდილობს აფხაზეთის ანექსიისგან დაცვას. საიდუმლოს არ წარმოადგენს, რომ უახლოეს ხანებში ჩვენი პარლამენტი განიხილავს რიგ უმნიშვნელოვანეს საკითხებს, როგორიცაა უცხოეთის აგენტების, აპარტამენტების, ენერგეტიკის შესახებ კანონები. ყველა ამ საკითხს შეუძლია, აფხაზი ხალხისა და აფხაზური სახელმწიფოს მომავალი კარდინალურად შეცვალოს. და ის ფაქტი, რომ რუსეთმა უკვე შეუზღუდა ელექტროენერგიის მიწოდება აფხაზეთს, რომელსაც დღეში 4 საათით ისედაც ეთიშება დენი, ბევრ რამეზე მეტყველებს.
სამომავლოდ ვითარება მხოლოდ დამძიმდება. აფხაზები ხომ კვლავინდებურად ვერ ხედავენ მომავალს სამშობლოს გარეშე და სულ უფრო მეტად სურთ ურთიერთობების ჩამოყალიბება ყველა მეზობელსა და მსოფლიოსთან. კრემლს კი ამის დაშვება არც ერთ შემთხვევაში არ სურს. ამდენად, აფხაზ ხალხს ჯერ კიდევ წინ აქვს ბრძოლა საკუთარი თავისუფლებისთის და როგორც ჩანს, იგი ელექტროენერგიის 12-სათიანი გათიშვებით დაიწყება.

Как Россия наказывает абхазов, из последних сил пытающихся противостоять аннексии
Всю прошедшую неделю жители Абхазии наряду с главными проблемами - отсутствием воды и света, обсуждали новые правила пересечения государственной границы с Российской Федерацией.
Один за другим в социальных сетях стали появляться посты с просьбой разъяснить ситуацию о том, что с 1 марта граждане Абхазии, имеющие двойное гражданство (Абхазии и России), не смогут пересекать границу по абхазскому паспорту, только с российским.
«Уважаемые соответствующие органы! Дайте нам, пожалуйста, конкретную и точную информацию по поводу пересечения границы» - говорилось практически во всех обращениях граждан. Но официальные структуры Абхазии хранили молчание.
Тогда жители Абхазии сами стали искать информацию по данному вопросу. В ходе этих поисков выяснилось, что правила выезда и въезда в Россию изменились в конце апреля 2023 года.
На сайте пограничной службы ФСБ России опубликована информация, согласно которой введены новые правила пересечения границы, в том числе и для жителей Республики Абхазии. В соответствии с положениями статьи 10 Федерального закона от 28 апреля 2023 г. № 138-ФЗ «О гражданстве Российской Федерации», гражданин Российской Федерации, имеющий двойное гражданство или множественное гражданство, рассматривается Российской Федерацией только как гражданин Российской Федерации вне зависимости от места его проживания. Если коротко изложить суть, то Российская Федерация заключила три международных договора с иностранными государствами, регулирующие вопросы двойного гражданства. Это Таджикистан, Южная Осетия и Абхазия. Положениями этих договоров не предусмотрена возможность использования абхазского паспорта для пересечения границы. «Таким образом, выезд из Российской Федерации и въезд в Российскую Федерацию гражданина Российской Федерации, имеющего двойное гражданство или множественное гражданство, возможен только по документу, удостоверяющему его личность как гражданина Российской Федерации» - говорится в информации на сайте погрануправления ФСБ России.
Несмотря на то, что новые правила должны были применяться уже с конца апреля прошлого года, на абхазо-российской границе о них и не вспоминали. То есть гражданин Абхазии, имеющий также и российское гражданство, мог пересекать границу по внутреннему или заграничному абхазскому паспорту.
Факт того, что неожиданно ужесточились правила пересечения границы для граждан Абхазии, жители связали с ухудшающимися отношениями со стратегическим партнером, который в последние месяцы все чаще стал демонстрировать непослушным абхазам метод наказания, широко известный под именем «кнута и пряника». И если раньше различные способы воздействия на абхазское общество Москва применяла кулуарно, боясь огласки, то теперь делает это весьма открыто.
«Даже дураку понятно, что неспроста русские вдруг ужесточили правила перехода границы для нас. Сами знаете, сколько наших граждан за последнее время эфэсбэшники задерживают на границе. Часами держат, спрашивают про наши внутренние дела. Наверно новые правила им понадобились, чтобы эти задержания и беспредел не выглядел как давление на граждан Абхазии», - считает наш собеседник Рауф.
«Много нашей молодежи как граждане Абхазии поступили в российские ВУЗы по лимитам и что им теперь прикажете делать? Они имеют и российское гражданство, но лимит им дает возможность бесплатно учиться. С введением новых правил на границе у ребят появятся трудности, вплоть до того, что им придется отказаться от обучения в России. И это большая беда для нашей молодежи» - говорит наша собеседница Ада.
«Первое что пришло на ум когда я услышал новость про границу – это то, что жителей Абхазии хотят призвать в армию для того, чтобы отправить на войну с Украиной. Вслух это не говорят, но многим известно, что в России идет скрытая мобилизация и русские хотят побольше абхазов отправить туда. Для нашей и так малочисленной нации это катастрофа, так как в СВО мы и так потеряли лучших наших ребят» - говорит наш собеседник Тимур.
Причин, по которым стратегический партнер, друг и сосед Россия пошел на такой шаг, может быть великое множество, но главной остается одна – желание воздействия на абхазское общество, из последних сил пытающееся противостоять аннексии Абхазии. Не секрет, что в самое ближайшее время Парламент будет рассматривать ряд важных вопросов, таких как закон об иноагентах, об апартаментах, энергетике. Все эти вопросы могут кардинально изменить будущее абхазского государства и ее народа. И тот факт, что Россия уже ограничила подачу электроэнергии в Абхазию, и так уже сидящую по 4 часа и более в сутки без света, говорит о многом.
И ситуация будет только ухудшаться. Ведь абхазы по-прежнему не видят будущего без Родины и с каждым днем все больше желают наладить отношения со всеми соседями и с миром. А этого официальный Кремль не желает допускать ни в коем случае. Значит, абхазскому обществу еще предстоит главная битва за собственную свободу и, похоже, она начнется с отключений электроэнергии на 12 часов в сутки.