პუტინმა პირველად გააკეთა კომენტარი უკრაინის შეიარაღებული ძალების მიერ ხერსონის რეგიონში პლაცდარმის შექმნაზე
14/12/2023 12:08:50 მსოფლიო
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა პირველად გააკეთა კომენტარი უკრაინის შეიარაღებული ძალების მიერ ხერსონის რეგიონში პრაცდარმის შექმნაზე.
მისი თქმით, ეს იყო „დნეპრის მარცხენა სანაპიროზე გარღვევის და ყირიმის მიმართულებით მოძრაობის უზრუნველყოფის მცდელობა“.
„ჩვენ რამდენიმე მეტრით უკან დახევა გადავწყვიტეთ... იქ გვყავს 6 დაჭრილი, მტერს კი ათობით დაღუპული ჰყავს“, - ამტკიცებს პუტინი.
პუტინი ასევე ამტკიცებს, რომ ეს პლაცდარმი "სასარგებლოა რუსული არმიისთვის", რადგან ის თითქოს თავად ანადგურებს იქ უკრაინის შეიარაღებული ძალების პირად შემადგენლობას.
17 ნოემბერს უკრაინის საზღვაო ძალების საზღვაო ქვეითთა კორპუსის სარდლობამ ოფიციალურად დაადასტურა, რომ სამხედროებმა ხერსონის მარცხენა სანაპიროზე მდებარე რამდენიმე პლაცდარმზე მოიკიდეს ფეხი. სარდლობამ ასევე განაცხადა, რომ არმიამ მოახერხა რუსი სამხედროების უკან დახევა პოზიციებიდან 8 კილომეტრამდე მანძილზე.
ISW-ის ანალიტიკოსები თვლიან, რომ რუსეთის სამხედრო სარდლობას გაუჭირდება ბრძოლისუნარიანი დამხმარე ძალის გადაყვანა ხერსონის მარცხენა სანაპიროზე, ვინაიდან მათ თავდაცვა უწევთ ზაპოროჟიეს რეგიონში და აღმოსავლეთ უკრაინაში შეტევითი მოქმედებების მხარდაჭერა.
იხილეთ ასევე: ბრიტანული დაზვერვა – ახალმა რუსულმა დივიზიამ ხერსონში მარცხი განიცადა დიდი დანაკარგებით

Путин впервые прокомментировал создание ВСУ плацдарма в Херсонской области
Президент России Владимир Путин впервые прокомментировал создание Вооруженными силами Украины плацдарма в Херсонской области.
По его словам, это была попытка «прорваться на левый берег Днепра и обеспечить движение в направлении Крыма».
«Нами было принято решение отойти на несколько метров в лесопосадки...У нас там 6 человек ранены, а у противника десятки погибших», – сказал, по информации "Крым.Реалии", глава Кремля во время прямой линии.
Путин утверждает, что этот плацдарм выгоден армии РФ, так как она якобы уничтожает там личный состав ВСУ.
Командование морской пехоты ВМС Украины 17 ноября официально подтвердило, что военные закрепились на нескольких плацдармах на левобережье Херсона. Также командование заявляло, что армии удалось оттеснить военных РФ с их позиций на расстояние до 8 километров.
Аналитики ISW считают, что российскому военному командовани будет трудно переместить боеспособное подкрепление на левобережье Херсона, поскольку им приходится обороняться в Запорожской области и поддерживать наступательные действия на востоке Украины.