NYT: აშშ ირანს და "ჰეზბოლას" ისრაელზე თავდასხმის შემთხვევაში სამხედრო ჩარევით დაემუქრა
აშშ-ის პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციამ ირანსა და ლიბანის "ჰეზბოლას" გზავნილები გადასცა ისრაელზე თავდასხმის შემთხვევაში სამხედრო ჩარევის მზადყოფნის შესახებ. წერს The New York Times სახელმწიფო დეპარტამენტის თანამშრომლებზე დაყრდნობით.
„ირანთან დაკავშირებული ბოევიკების მხრიდან თავდასხმები და მუქარები სრულიად მიუღებელია“, განაცხადა სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა.
ბლინკენის თქმით, აშშ-ის საზღვაო ძალების გამანადგურებელმა უკვე ჩამოაგდო ფრთოსანი რაკეტები, რომლებიც იემენიდან ისრაელის მიმართულებით იყო გაშვებული. აშშ-ის მოიერიშე თვითმფრინავებმა ასევე განახორციელეს არაერთი დარტყმა ობიექტებზე, რომლებსაც იყენებდნენ ირანის ისლამური რევოლუციის გვარდიის კორპუსი და მისი მოკავშირეები სირიაში.
”ჩვენ არ ვცდილობთ ირანთან კონფლიქტს - ჩვენ ეს ძალიან მკაფიოდ განვაცხადეთ, მაგრამ ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ დავიცვათ ჩვენი პერსონალი, სამხედრო თუ სამოქალაქო პირები,” - თქვა მან.
შაბათ-კვირას აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი დასავლეთ სანაპიროსა და ერაყს ეწვია. მისი ვიზიტის ერთ-ერთი მიზანი რეგიონში კონფლიქტის გავრცელების პრევენციაა, მეორე კი ღაზას მომავლის განხილვა "ჰამასის" განადგურების შემდეგ.
პარასკევს, 3 ნოემბერს "ჰეზბოლას" ლიდერმა ჰასან ნასრალამ განაცხადა, რომ კონფლიქტის გაფაღოების რეალური რისკი არსებობს. მისი მტკიცებით, შეერთებული შტატებია "დამნაშავე იმაში, რაც ხდება ღაზაში", ხოლო ისრაელი "უბრალოდ ინსტრუმენტია", რომელსაც ვაშინგტონი იყენებს.
პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ გააფრთხილა "ჰეზბოლა": „ნუ გამოგვცდით. შეცდომა ძვირად დაგიჯდებათ — იმდენად ძვირი, რომ ვერც კი წარმოიდგენთ“.
„ისრაელს აქვს ძალიან მკაფიო გზავნილი ჩვენი მტრებისთვის. ჩვენ მათ ვეუბნებით: შეხედეთ რა ხდება ღაზას სექტორში - თქვენც ასე მოგექცნენ, თუ თავს დაგვესხმით“, - განაცხადა ისრაელის ეკონომიკისა და მრეწველობის მინისტრმა ნირ ბარკატმა.

NYT: США пригрозили военным вмешательством в случае атаки Ирана и «Хезболлы» на Израиль
Администрация президента США Джо Байдена передала Ирану и ливанской «Хезболле» сообщения о готовности к военному вмешательству в случае нападения на Израиль. Об этом сообщает The New York Times со ссылкой на сотрудников Госдепартамента.
«Нападения, угрозы, исходящие от боевиков, связанных с Ираном, совершенно неприемлемы», — заявил госсекретарь Энтони Блинкен.
По словам Блинкена, эсминец ВМС США уже сбивал крылатые ракеты, которые были выпущены из Йемена в сторону Израиля. Американские истребители также нанесли ряд ударов по объектам, используемых корпусом стражей исламской революции Ирана и его союзниками в Сирии.
«Мы не ищем конфликта с Ираном — мы очень ясно дали это понять, — но мы сделаем все необходимое, чтобы защитить наш персонал, будь то военный или гражданский», — сказал он.
В выходные госсекретарь США посетил с визитами Западный берег реки Иордан и Ирак. Одна из целей его визита — воспрепятствовать распространению конфликта в регионе, другая — дискуссия о будущем Газы после уничтожения ХАМАС.
В пятницу, 3 ноября, лидер «Хезболлы» Хасан Насралла пригрозил открыть новый фронт против Израиля. По его словам, с момента начала войны группировка почти каждый день участвует в боях вдоль своей ливано-израильской границы. Насралла считает, что именно США «виноваты в том, что происходит в Газе», а Израиль — «всего лишь инструмент», который использует Вашингтон.
Премьер-министр Биньямин Нетаньяху в телевыступлении предостерег «Хезболлу» от открытия второго фронта: «Не испытывайте нас. Ошибка обойдется вам дорого — так дорого, что вы даже представить себе не можете».
Если «Хезболла» решит открыть второй фронт, Израиль атакует в том числе и Иран, предупреждал ранее министр экономики и промышленности страны Нир Баркат. «У Израиля есть очень четкое послание нашим врагам. Мы говорим им: посмотрите, что происходит в секторе Газа — с вами поступят так же, если вы нападете на нас», — говорил он.