აშშ რუსეთის "ჩრდილოვან ფლოტზე" დასარტყმელად ემზადება
S&P Global-ის ცნობით, რუსეთის ნედლი ნავთობის ექსპორტის ნახევარზე მეტი უკვე ხორციელდება ტანკერებით, რომლებსაც არ აქვთ დასავლური დაზღვევა. ამან რუსეთს საშუალება მისცა, გაზარდოს ნავთობით დოლარის შედინება მის ბიუჯეტში, რადგან G7-ის მიერ დაწესებული ფასების ზღვარი დიდწილად აღარ არის დაცული. ამიტომ, ვაშინგტონი რუსული ჩრდილოვანი ფლოტის მუშაობის გართულების გზებს ეძებს, – წერს The Wall Street Journal.
შეერთებული შტატები და მისი მოკავშირეები განიხილავენ, თუ როგორ გააძვირონ და გაართულონ ფლოტის ექსპლუატაცია და გაფართოება რუსეთისთვის, განუცხადეს გაზეთს დისკუსიების მცოდნე ადამიანებმა. როგორც პირველი ნაბიჯი, პორტების ოპერატორებს გაეგზავნათ რეკომენდაციების სია, რამაც შეიძლება გაზარდოს რუსული გემების ხარჯები. კერძოდ, შეთავაზებულია, მათ მოსთხოვონ, დაამტკიცონ, რომ მათი დაზღვევა ფინანსურად სრულად დაცულია, რათა მათ შესაბამისი ტერიტორიული წყლებით გავლა შეძლონ. თუმცა, უცნობია, დაიცავენ თუ არა უცხოური პორტები ამერიკულ რეკომენდაციებს, – აღნიშნავს WSJ.
გარდა ამისა, როგორც გამოზემის წყაროები აცხადებენ, მუშავდება ახალი ზომები, რომლებმაც ნავთობით მოვაჭრეები უნდა აიძულონ, დაიცვან უკვე დაწესებული შეზღუდვები. ოქტომბერში აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრომ პირველად დასაჯა ორი ტანკერი სანქციების დარღვევისთვის და ამერიკელებს აუკრძალა მათთან ბიზნესის წარმოება. ერთი მათგანის მფლობელი რეგისტრირებულია არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში, მეორის - თურქეთში; გემები იყენებდნენ ამერიკულ ფინანსურ მომსახურებებს, მაგრამ ყიდულობდნენ რუსული ნავთობს ბარელს 60 დოლარზე მეტ ფასას,– განაცხადა ხაზინაში.
„ტანკერების ყიდვის აუცილებლობა კრემლს ძალიან ურთულებს ტანკების ყიდვას“, - დაიცვა აშშ-ის სასანქციო ზომები ბრუკინგსის ინსტიტუტში ახლახანს გამართულ კონფერენციაზე ხაზინის მდივნის თანაშემწემ ეკონომიკური პოლიტიკის საკითხებში ერიკ ვან ნოსტრანდმა. მისი თქმით, სანქციების უფრო მკაცრი აღსრულება აიძულებს რუსეთს ან გაყიდოს მეტი ნავთობი იაფად, ან მეტი დახარჯოს სანქციების გვერდის ასავლელად ლოჯისტიკაზე.
აშშ-ის ხელისუფლებასთან პრობლემების თავიდან ასაცილებლად საჭირო გაძლიერებულმა შემოწმებამ შეიძლება, მნიშვნელოვნად გაზარდოს ტრანსპორტირების ხარჯები. „ყველა ყურადღებით შეამოწმებს თავიანთი ქმედების კანონიერებას. ამას აქვს ფასი, რაც ზრდის ტვირთის ფასებს“, - აცხადებენ FGE კონსულტანტები. აშშ-ის სანქციებმა უკვე გამოიწვია ტვირთებზე ტარიფების მატება, განუცხადეს "როიტერს" გადაზიდვის სეგმენტიდან წყაროებმა.
გამოცემა აღნიშნავს, რომ თავიდან დასავლეთის მიერ დაწესებული სანქციები ისე მუშაობდა, როგორც ეს იყო დაგეგმილი. ურალის ნავთობი ზამთარში ბარელზე 40 დოლარის ფასდაკლებით იყიდებოდა ბრენტთან შედარებით. მაგრამ რამდენადაც რუსეთის "ჩრდილოვანი ფლოტი" იზრდება და ივსება ძველი ტანკერებით, რომელთაგან ბევრი სხვა ვითარებაში უკვე გაუქმებული იქნებოდა, ფასების ჭერი სულ უფრო და უფრო ნაკლებად დაცული ხდება. კიევის ეკონომიკის სკოლის მონაცემებით, სექტემბერში "ჩრდილოვანი ფლოტი" უკვე 180 ტანკერს ითვლიდა. თუ 2023 წლის იანვარში რუსული ნავთობის 35% გადიოდა დასავლური დაზღვევის გარეშე, ახლა ნახევარზე მეტია ექსპორტირებული.
გარდა ამისა, სტრატეგიული და საერთაშორისო კვლევების ცენტრის ანალიზის მიხედვით, ფასების ზღვარისთვის გვერდის ასავლელად, გადამზიდავებმა ტრანსპორტირების ხარჯების ხელოვნურად გაზრდა დაიწყეს. ურალის ფასმა ზაფხულში 60 დოლარს გადააჭარბა, ახლა ბარელი დაახლოებით 74 დოლარად იყიდება, იტყობინება – Argus Media. „ფასის ზღვარი [თავდაპირველად] ისე მუშაობდა, როგორც დაგეგმილი იყო, მაგრამ ახლა უკვე მოძველებულია“, - თქვა ნატაშა კანევამ, JPMorgan Chase-ის სასაქონლო სტრატეგიის დირექტორმა. ამ ყველაფერმა, სხვა რიგ ფაქტორებთან ერთად, მათ შორის ნავთობის მსოფლიო ფასების ზრდამ და რუბლის შესუსტებამ, ოქტომბერში რუსეთის ბიუჯეტს 1,635 ტრილიონი რუბლი მოუტანა.

США хотят ударить по нефтяному «теневому флоту» России
Более половины экспорта российской сырой нефти уже осуществляется танкерами, не имеющими западной страховки, по данным S& P Global. Это позволило России нарастить приток нефтедолларов, поскольку установленный «большой семеркой» ценовой потолок уже в значительной степени не соблюдается. Поэтому в Вашингтоне ищут способы осложнить работу российского теневого флота, пишет The Wall Street Journal.
США и их союзники обсуждают, как сделать управление этим флотом и его расширение более дорогим и сложным для России, рассказали газете люди, знакомые с дискуссиями. В качестве первого шага портовым операторам был направлен список рекомендаций, который может увеличить расходы российских судов. В частности, предлагается требовать от них доказательства того, что их страховка действительно полностью финансово обеспечена, чтобы позволять им проходить через соответствующие территориальные воды. Правда, не ясно, будут ли в зарубежных портах следовать американским рекомендациям, отмечает WSJ.
Кроме того, говорят источники газеты, разрабатываются новые меры, которые должны заставить торговцев нефтью следовать уже введенным ограничениям. В октябре Министерство финансов США впервые наказало два танкера за нарушение санкций, запретив лицам из США вести с ними бизнес. Владелец одного из них зарегистрирован в ОАЭ, другого — в Турции; суда пользовались американскими финансовыми услугами, но приобретали российскую нефть по цене выше потолка в $60 за баррель, утверждает Минфин.«Необходимость покупать танкеры сильно осложняет для Кремля покупку танков», – защищал недавно санкционные меры США Эрик Ван Ностранд, помощник министра финансов по экономической политике, на конференции в Институте Брукингса. По его словам, более жесткие меры по обеспечению соблюдения санкций заставят Россию либо продавать больше нефти в пределах потолка, либо больше тратить на логистику для его обхода.Режим повышенного контроля, необходимый для предотвращения проблем с властями США, может сильно увеличить затраты на транспортировку. «Все будут тщательно проверять легальность всех своих действий. За это приходится платить, что приводит к росту фрахтовых ставок», — говорят консультанты по энергетике из FGE. Санкции США уже привели к повышению ставок фрахта, сообщили Reuters источники в судоходных компаниях. Например, особенно от действий США по обеспечению санкционного режима пострадал фрахт нефти из российских портов на Балтике в Индию, которая стала одним из главных покупателей российского топлива после начала войны в Украине.
Поначалу введенные Западом санкции работали, как задумывалось. Нефть Urals зимой продавалась с дисконтом $40 за баррель по отношению к Brent. Но по мере роста теневого флота России, который пополняется старыми танкерами, многие из которых в противном случае уже отправились бы на металлолом, ценовой потолок стал соблюдаться все хуже. По оценке Киевской школы экономики, в сентябре теневой флот насчитывал уже 180 танкеров. Если в январе 2023 г. без западных страховок вывозилось 35% российской нефти, то теперь — более половины.
Кроме того, чтобы обойти ценовой потолок, трейдеры стали искусственно завышать стоимость транспортировки, согласно анализу Центра стратегических и международных исследований.
Цена Urals летом превысила $60, сейчас сорт продается примерно по $74 за баррель, по данным Argus Media. «Ценовой потолок [поначалу] работал, как планировалось, но теперь он устарел», — считает Наташа Канева, директор по стратегии на сырьевых рынках JPMorgan Chase.
Все это наряду с рядом других факторов, в числе которых рост мировых цен на нефть и ослабление рубля, обеспечило бюджету в октябре 1,635 трлн руб. нефтегазовых доходов — максимум за полтора года.