ჩეხეთის ექს-პრეზიდენტმა პუტინთან დაახლოებას საკუთარ კარიერაში მთავარი შეცდომა უწოდა
ჩეხეთის ყოფილმა პრეზიდენტმა მილოშ ზემანმა რუსეთის ლიდერ ვლადიმირ პუტინის მიმართ კეთილგანწყობილ დამოკიდებულებას საკუთარი პოლიტიკური კარიერის ყველაზე დიდი შეცდომა უწოდა. ამის შესახებ მან ჩეხური ტელეარხის Nova-ს ეთერში განაცხადა.
ინტერვიუში ზემანმა აღიარა, რომ არასათანადოდ შეაფასა პუტინი, რომელმაც ექსპრეზიდენტის თქმით, უკრაინაში შეჭრით ტრაგიკული შეცდომა დაუშვა. ზემანმა სინანული გამოთქვა, რომ მან პუტინს "არასწორად გაუგო".
„მხოლოდ არაგონივრულ ადამიანს შეუძლია დაუშვას ისეთი ტრაგიკული შეცდომა, როგორიცაა უკრაინაში შეჭრა“, - თქვა ექს–პრეზიდენტმა.
ზემანმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კრემლის ხელმძღვანელის ასეთმა არაშორსმჭვრეტელურმა გადაწყვეტილებამ აზარალა არა მხოლოდ უკრაინა, არამედ თავად რუსეთიც და მან პუტინს უწოდა "ადამიანი, რომელმაც ზიანი მიაყენა საკუთარ ქვეყანას".
2022 წელს ზემანმა უკვე გამოხატა სინანული პუტინთან დაახლოების გამო. „მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთი მეძახის რუსეთის აგენტს, მე მჯერა, რომ ჩვენ სოლიდარულნი უნდა ვიყოთ უკრაინასთან მიმართებით. <…> მასში [პუტინში] დვხედავდი საკუთარი ქვეყნის ინტერესებზე მზრუნველ პოლიტიკოსს. აგრესია ეწინააღმდეგებოდა რუსეთის ფედერაციის ინტერესებს“, - განაცხადა ზემანმა.
უკრაინაში რუსეთის შეჭრამდე ზემანი მოსკოვთან ურთიერთობების გაუმჯობესების მომხრე იყო და აკრიტიკებდა დასავლეთს. 2017 წელს პუტინთან შეხვედრისას მან აღნიშნა, რომ ის უარყოფითად იყო განწყობილი იმ ზომებისადმი, რომლებიც რუსებს ჩეხურ ყველსა და იოგურტს ართმევენ. „ლუდს მივიღებთ და იოგურტს როგორმე მოვაგვარებთ“, - უპასუხა პუტინმა.
თუმცა, 2022 წელს უკრაინაში რუსეთის შეჭრის დაწყების შემდეგ, ზემანი იყო ერთ-ერთი პირველი, ვინც მოითხოვა რუსეთის წინააღმდეგ მკაცრი სანქციების დაწესება. ოქტომბერში მან ევროკავშირს სამხედრო პასუხისკენ მოუწოდა, თუ რუსეთი უკრაინაში ბირთვულ იარაღს გამოიყენებდა.

Экс-президент Чехии назвал сближение с Путиным главной ошибкой в карьере
Экс-президент Чехии Милош Земан назвал самой большой ошибкой в политической карьере благосклонное отношение к российскому лидеру Владимиру Путину. Об этом он заявил в эфире чешского телеканала Nova.
В интервью Земан признался, что недооценил Путина, который, как считает экс-президент, совершил трагическую ошибку, вторгнувшись в Украину. Земан выразил сожаление о том, что «неправильно понял» Путина. «Только неразумный человек мог совершить такую трагическую ошибку, как вторжение в Украину», — ответил он.
Земан также подчеркнул, что такое недальновидное решение главы Кремля принесло ущерб не только Украине, но и самой России. Он назвал Путина «человеком, который навредил собственной стране».
В 2022 году Земан уже выражал сожаление по поводу сближения с Путиным. «Хотя меня некоторые и называют российским агентом, я считаю, что мы должны быть солидарными [с Украиной]. <…> Я видел в нем [Путине] политика, заботящегося об интересах своей страны. Агрессия была против интересов Российской Федерации», — сказал Земан.
До начала российского вторжения в Украину Земан выступал за налаживание отношений с Москвой и критиковал западные санкции против России. Встречаясь с Путиным в 2017 году, он упомянул, что негативно относится к мерам, которые могут лишить Россиян чешских сыров и йогуртов. «Пиво достанем, а с йогуртом мы как-нибудь разберемся», — ответил Путин.
Однако после начала российского вторжения в Украину в 2022 году Земан одним из первых призвал ввести санкции против России. В октябре он призвал Евросоюз к военному ответу, если Россия применит в Украине ядерное оружие.