ბორელი: "ახლო აღმოსავლეთში არსებული ვითარება კოლექტიური პოლიტიკური და მორალური მარცხის შედეგია"
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში ჯოჟეფ ბორელი აცხადებს, რომ "ახლო აღმოსავლეთში არსებული ვითარება კოლექტიური პოლიტიკური და მორალური მარცხის შედეგია ისრაელ-პალესტინის პრობლემის გადასაჭრელად არასაკმარისი ნების გამო". ამის შესახებ მან ევროკავშირის ელჩებისადმი მიმართვისას განაცხადა.
როგორც მან დღეს სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, "ევროპელებს აქვთ მორალური და პოლიტიკური ვალდებულება, რომ ჩაერთონ არა მხოლოდ დახმარების გაწევის, არამედ პრობლემის გრძელვადიანი მოგვარების კუთხით".
"მიმაჩნია, რომ ჩვენ გვაქვს შემდეგი სამი პასუხისმგებლობა:
პირველ რიგში, ჩვენ უნდა გავაგრძელოთ მტკიცე და დაბალანსებული პოზიციის შენარჩუნება და ნებისმიერ ფასად ავიცილოთ თავიდან ამ კონფლიქტის ევროპაში შემოტანა. ანტისემიტური და ანტიმუსლიმური განწყობები სრულიად მიუღებელია.
მეორე პასუხისმგებლობა ჰუმანიტარული პრობლემის მოგვარება არის. საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართალი უნდა იყოს დაცული. ჰუმანიტარული მიზნით პაუზა, რომელიც დაბალანსებული იქნება მძევლებთან წვდომით, პირველი ნაბიჯი იქნება ჰუმანიტარული პრობლემის მოგვარების გზაზე.
მესამე პასუხისმგებლობაა, რომ საჭიროა ჰუმანიტარული მხარდაჭერის მასიური ზრდა ისევე, როგორც მესამე ქვეყნის მოქალაქეების ევაკუაცია და ისრაელის პროპორციული პასუხი", – განაცხადა მან და დასძინა, რომ "ყველაზე მთავარია, ვიფიქროთ პრობლემის ყოვლისმომცველ და საბოლოო გადაწყვეტაზე, რაც დღეს აშკარად მიუღწეველია".

Borrell: situation in Middle East is 'outcome of collective political and moral failure'
Josep Borrell, the EU’s foreign policy chief, said in a speech this morning that the situation in the Middle East is “the outcome of a collective political and moral failure” due to “a real lack of willingness to solve the Israeli-Palestinian problem.”
“I think that, we Europeans, we have the moral and political obligation to be involved - not only by providing aid but contributing to a durable solution,” he said.
“I think that we have three responsibilities. We must continue sticking to a firm and balanced position, and to avoid importing in Europe this conflict at all costs,” Borrell said, pointing to rising anti-Semitism and stressing that “anti-Semitic and anti-Muslim sentiments are totally unacceptable.”
The second responsibility, according to Borrell, is a “humanitarian solution.”
International humanitarian law needs to be respected, the foreign policy chief said, adding that that “a humanitarian pause” counterbalanced by access to hostages could be a “first step”.
Borrell also said that “a massive increase in humanitarian support” as well as the evacuation of third country nationals and a “proportionate Israeli response” are all necessary.
“But the important thing is to think about a comprehensive and definitive settlement which is clearly out of reach today,” he added.