აშშ-მა ივანიშვილის მეგობრის კომპანია დაასანქცირა
ამერიკამ რუსული საინვესტიციო კომპანია «Система» და რიგი მისი შვილობილები დაასანქცირა, - იუწყება აშშ-ის ფინანსთა სამინისტროს უცხოური აქტივების კონტროლის სამმართველო (OFAC).
«Система»-ში 49,2%-იან წილს ვლადიმირ ევტუშენკოვი ფლობს, კიდევ 15,3%-იანს — მისი ვაჟი და კორპორაციის უფროსი მმართველი პარტნიორი ფელიქს ევტუშენკოვი.
ევტუშენკოვი და ივანიშვილი
ახლო წარსულში ვლადიმირ ევტუშნკოვი საქართველოს მმართველი პარტია "ქართული ოცნების" დამფუძნებელს, ქვეყნის არაფორმალურ მმართველს, მილიარდერ ბიძინა ივანიშვილს "მეგობრად" მოიხსენიებდა.
2022 წელს ქსელში გაჩნდა აუდიოჩანაწერი, რომელზეც, როგორც პუბლიკაციის ავტორები აცხადებდნენ, ევტუშენკოვი ივანიშვილს სატელეფონო საუბარში "ხორბალთან" დაკავშირებით დახმარებას სთხოვდა.
მოგვიანებით ევტუშენკოვმა ჩანაწერის ავთენტურობა დაადასტურა და განმარტა, რომ «Система»-ს ვიცე-პრეზიდენტი ალი უზდენოვი თბილისში პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს შეხვდა კიდეც. ამასთან, მისივე მტკიცებით, უზდენოვმა და ღარიბაშვილმა "დასვენებაზე ისაუბრეს". რაც შეეხება საკუთრივ მის საუბარს ივანიშვილთან, ევტუშენკოვის მტკიცებით, მან ივანიშვილს დაბადების დღის მისალოცად დაურეკა, საქმიანი კავშირები კი მასთან არასდროს ჰქონია.
ლევან ვასაძე და დავით ხიდაშელი
წარსულში სწორედ «Система»-ში მუშაობდნენ ქართველი ბიზნესმენები ლევან ვასაძე და დავით ხიდაშელი: ორივე კომპანიის ვიცე-პრზიდენტი იყო.
ვასაძემ, რომელიც ცნობილია თავისი ულტრანაციონალისტური, ჰომოფობიური და პრორუსული პოზიციით, საქართველოში მოძრაობა "ერი" დააფუძნა.
ხიდაშელს კი უშუალო კავშირი აქვს რეზონანსულ "კარტოგრაფების საქმესთან". სწორედ მან ჩამოიტანა საქართველოში მოსკოვიდან რუქები, რომელთა საფუძველზეც პროკურატურამ საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაცია-დემარკაციის კომისიის მუშაობის შედეგების კანონიერების შესწავლა დაიწყო და ორი პირი დააკავა. შემდგომში ორივე გაათავისუფლეს. მოსკოვიდან ინიცირებულმა ამ საქმემ კი წინასაარჩევნოდ "ქართული ოცნების" სასარგებლოდ იმუშავა.
კიდევ მოგვიანებით ივანიშვილის ხელისუფლებამ ხიდაშელს რაჭის ტერიტორიის თითქმის 2/3 კერძო სამონადირეო მეურნეობის მოსაწყობად გადასცა, გასული წლის მარტში კი ხიდაშელმა თბილისის ცენტრში "დოქების" კომპლექსი შეიძინა.
უკრაინის კორუფციის აღკვეთის ეროვნული სააგნტოს პორტალზე «Война & Санкции» 2022 წლის სექტემბერში გაჩნდა ჩანაწერი, რომ ბიძინა ივანიშვილი «რუსეთის ერთ-ერთი უმდიდრესი ადამიანის - ვლადიმირ ევტუშენკოვის ინტერესებს ლობირებს რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების გვერდის ავლის საკითხებში".
გარდა ამისა, ქართულ პოლიტიკურ ელიტასთან დაკავშირებულ პირთა ჩამონათვალში მოხვდნენ ლევან ვასაძე და დავით ხიდაშელიც.
«Система»
ამერიკული უწყების პრეს-რელიზში «Система» მოხსენიებულია "ერთ-ერთ უმსხვილეს რუსულ საჯარო დივერსიფიცირებულ ჰოლდინგურ კომპანიად, წარმოდგენილობით რუსეთის თავდაცვის, საფინანსო და ტექნოლოგიურ სექტორებში". სასანქციო სიაში კორპორაცია ჩართეს, როგორც ორგანიზაცია, რომელიც რუსეთის საფინანსო და ტექნოლოგიურ სექტორებში ოპერირებს.
კორპორაციის გარდა, სასანქციო სიაში შეიყვანეს მასთან დაკავშირებული ლუქსემბურგული East West United Bank, სინგაპურული Sistema Asia Pte და ფონდი «Система Смарттех».
გარდა ამისა, მაბლოკირებელი სანქციები შეეხო ყველა კომპანიას, რომელშიც კორპორაციის პირდაპირი თუ ირიბი წილი 50%-ს აღემატება.
თავად კორპორაციაში სანქცირებასთან დაკავშირებით კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებიათ.
ცნობისთვის: ვლადიმირ ევტუშენკოვი აქამდე მთელი რიგი ქვეყნების, მათ შორის ბრიტანეთის მიერ იყო სანქცირებული, რის გამოც «Система»-ს დირექტორთა საბჭოს ხელმძღვანელის თანამდებობაც დატოვა.
ჯერ კიდევ 2018 წელს ევტუშენკოვი რუსეთის პრეზიდენტ პუტინთან დაახლოებულ პირთა ამერიკულ სიაში მოხვდა. იმავე წელს რუსეთის ლიდერმა მას მადლობა გამოუცხადა "შრომითი წარმატებისა და მრავალწლიანი კეთილსინდისიერი მუშაობისთვის".

Под санкции США попала компания Евтушенкова. Он называл Иванишвили другом
Под санкции США попала российская инвестиционная компания АФК «Система» и ряд ее портфельных компаний. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщило Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Минфина США.
АФК «Система» на 49,2% принадлежит Владимиру Евтушенкову, еще 15,3% — у его сына и старшего управляющего партнера корпорации Феликса Евтушенкова.
Евтушенков и Иванишвили
Ранее Владимир Евтушенков называл другом экс-премьера Грузии, основателя правящей партии «Грузинская мечта», миллиардера Бидзину Иванишвили.
В 2022 году в сеть была выложена аудиозапись, на которой, как утверждали авторы публикации, Евтушенков по телефону говорил с Иванишвили и просил его оказать какую-то услугу, связанную с «зерном».
Евтушенков подтвердил в интервью грузинской оппозиционной телекомпании «Формула», что вице-президент АФК «Система» Али Узденов находился в Тбилиси и провел встречу с премьер-министром Ираклием Гарибашвили. При этом Евтушенков сказал, что Гарибашвили и Узденов «говорили об отдыхе».
Что касается своего разговора с Иванишвили, то Евтушенков сказал, что поздравил Бидзину Иванишвили с днем рождения, а деловые отношения его с ним никогда не связывали.
Леван Васадзе и Давид Хидашели
В прошлом в АФК «Система» работали грузинские бизнесмены Леван Васадзе и Давид Хидашели. Оба занимали посты вице-президентов.
Васадзе известен своими ультранационалистическими, гомофобными и пророссийскими заявлениями. Он основал в Грузии движение «Эри» («Нация» – «Единство, Сущность, Надежда»).
Хидашели имеет отношение к резонансному «делу картографов». Именно он привез из Москвы в Тбилиси карты, на основании которых прокуратура начала изучать законность итогов работы комиссии по демаркации и делимитации границы между Грузией и Азербайджаном.
Кроме того, бизнесмену были переданы лесные угодия в высокогорном регионе Рача, а в марте прошлого года семья Хидашели приобрела Концертный зал в тбилисском парке Рике — «трубы».
На портале украинского портала Национального агентства по предотвращению коррупции (НАПК) Украины – «Война & Санкции» – в сентябре 2022 года было указано, что Бидзина Иванишвили «лоббирует интересы одного из богатейших людей России – Владимира Евтушенкова в вопросах обхода санкций в отношении России».
Кроме того, в список лиц, связанных с грузинской политической элитой, были внесены Леван Васадзе и Давид Хидашели.
АФК «Система»
В пресс-релизе американского ведомства «Система» названа одной из крупнейших российских публичных диверсифицированных холдинговых компаний, с присутствием в оборонном, финансовом и технологическом секторах. В санкционный список корпорация была включена как организация, осуществляющая деятельность в российских финансовом и технологическом секторах.
Помимо корпорации, в санкционный список включены люксембургский East West United Bank, сигнапурская Sistema Asia Pte, а также фонд «Система Смарттех». Управление классифицирует их как связанные с АФК структуры.
Кроме того, блокирующие санкции распространяются на все компании, в которых прямая или косвенная доля АФК превышает 50%.
В пресс-службе АФК «Система» от комментариев отказались, пишет «Интерфакс».
Владимир Евтушенков ранее находился под санкциями ряда стран, в том числе Великобритании, из-за чего он покинул пост главы совета директоров АФК «Система». Под британскими санкциями находится и АФК «Система».
Евтушенков еще в 2018 году попал в американский список приближенных президента России Владимира Путина. В том же году российский президент объявил ему благодарность «за достигнутые трудовые успехи и многолетнюю добросовестную работу».