Reuters: აშშ უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების ახალი პაკეტის გამოცხადებას გეგმავს
3 ნოემბერს აშშ-ის პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის ადმინისტრაცია გეგმავს, გამოაცხადოს უკრაინის 425 მილიონი დოლარის სამხედრო დახმარების პაკეტი, იუწყება Reuters ორი ამერიკელ ოფიციალურ პირზე დაყრდნობით.
დახმარების მოსალოდნელი პაკეტი მოიცავს ლაზერულ საბრძოლო მასალებს რუსული თვითმფრინავების გასანადგურებლად, რომელთა ღირებულება დაახლოებით 300 მილიონი დოლარია. მოსალოდნელია, რომ არ იქნება ATACMS რაკეტები. ამავდროულად, პაკეტი შეიცავს NASAMS და HIMARS სარაკეტო სისტემების საბრძოლო მასალას, 105 და 155 მმ ჭურვებს, TOW ტანკსაწინააღმდეგო სისტემებს, "კლეიმორის" ქვეითსაწინააღმდეგო ნაღმებს, ცეცხლსასროლ იარაღს და ათეულ სატვირთო მანქანას.
დახმარების პაკეტი ყალიბდება და მისი შიგთავსი შესაძლოა, შეიცვალოს, აღნიშნავს – Reuters.
რუსეთის შემოჭრის შემდეგ, აშშ-მ უკრაინას გადასცა დაახლოებით 44 მილიარდი დოლარის ღირებულების საბრძოლო საშუალებები.
ხუთშაბათს ცნობილი გახდა, რომ გერმანიამ უკრაინას სამხედრო დახმარების ახალი პარტია გადასცა. სხვა საკითხებთან ერთად, პაკეტში შედიოდა ორი TRML-4D სარადარო სისტემა IRIS-T საზენიტო სარაკეტო სისტემაში და 12 ჯავშანტრანსპორტიორი.

США планируют объявить в пятницу о пакете военной помощи Украине на 425 млн долларов – Reuters
В пятницу, 3 ноября, администрация президента США Джо Байдена планирует объявить о пакете военной помощи Украине на сумму 425 миллионов долларов, - передает. по информации "Крым.Реалии", агентство Reuters со ссылкой на двух американских чиновников.
В ожидаемом пакете помощи будут боеприпасы с лазерной наводкой для уничтожения российских беспилотников на сумму около 300 миллионов долларов. Ожидается, что ракет ATACMS не будет. В то же время пакет будет содержать боеприпасы к ракетным системам NASAMS и HIMARS, снаряды калибра 105 и 155 миллиметров, противотанковые системы TOW, противопехотные мины Claymore, стрелковое оружие и десяток грузовиков.
Пакет помощи формируется, и его содержимое может измениться, указывает Reuters. После российского вторжения США передали Украине безопасность на сумму около 44 миллиардов долларов.
В четверг стало известно, что Германия передала Украине новую партию военной помощи. Среди прочего, в пакет вошли две радиолокационные системы TRML-4D в зенитно-ракетные комплексы IRIS-T и 12 бронетранспортеров.