სუს–ი: რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ დაკავებული მევლუდ ლაღოშვილი თავისუფალია
31 ოქტომბერს რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ ოკუპირებულ სოფელ გვირგვინას მიმდებარედ უკანონოდ დაკავებული მევლუდ ლაღოშვილი თავისუფალია და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფება.
როგორც სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში აცხადებენ, ლაღოშვილის უკანონო პატიმრობიდან გათავისუფლების მიზნით, დაუყოვნებლივ ამოქმედდა როგორც „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, ასევე ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა სხვა ინსტრუმენტი. უკანონო პატიმრობიდან მისი გათავისუფლების საკითხი აქტიურად განიხილებოდა გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფორმატის გუშინ გამართულ 115-ე შეხვედრაზე.
ცენტრალური ხელისუფლება, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად“, – აცხადებენ სუს-ში.

Гражданин Грузии, задержанный возле села Гвиргвина, освобожден
Гражданин Грузии Мевлуд Лагошвили, задержанный российскими военными 31 октября возле села Гвиргвина, освобожден, сообщают в грузинской СГБ. Он находится на территории, контролируемой центральным правительством Грузии, - информирует "Эхо Кавказа".
«Для освобождения Лагошвили из незаконного заключения был немедленно задействован как механизм «горячей линии», так и все другие инструменты, находящиеся в распоряжении центрального правительства. На 115-м заседании в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (МПРИ), состоявшемся вчера в селе Эргнети Горийского муниципалитета, активно обсуждался вопрос его освобождения из-под незаконного задержания. Ответственность за все деструктивные действия, осуществленные в оккупированных регионах Грузии и вдоль линии оккупации, лежит на оккупационной силе», — говорится в сообщении Службы государственной безопасности.
О задержании гражданина Грузии журналистам сообщил заместитель начальника информационно-аналитического управления Ираклий Антадзе перед началом 115-го заседания в селе Эргнети.