რუსეთი აფხაზეთზე ზეწოლას დაფინანსების შემცირებით ცდილობს
რუსეთი აფხაზეთზე ზეწოლას დაფინანსების შემცირებით ცდილობს. კერძოდ, როგორც დე ფაქტო ლიდერ ასლან ბჟანიას მიერ გამართული თათაბირის შემდეგ გახდა ცნობილი, ოკუპირეული რეგიონის "სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების ხელშეწყობის საინვესტიციო პროგრამის" ფარგლებში 2023-2025 წ.წ. დაფინანსება 4,05-ის ნაცვლად, 3,6 მლრდ რუბლით განისაზღვრება, ანუ 450 მლნ-ით (4.8 მლნ დოლარით) მცირდება.
როგორც სხდომაზე აღინიშნა, ეს გადაწყვეტიეა "მთავრობათაშორისმა კომისიამ ხარჯთაღრიცხვის დოკუმენტაციის ექსპერტიზის შედეგად" მიიღო.
სხდომის შემდეგ ცნობილი გახდა ასევე, რომ სოხუმის აეროპორტის რეაბილიტაციისთვის რუსი ინვესტორი 11 მლრდ რუბლს დახარჯავს.
შეგახსენებთ, რომ რეაბილიტაციით დაკავდება რუსეთის უშშრობის საბჭოს მდივნის პირველი მოადგილის - რაშიდ ნურგალიევის ვაჟის კომპანია «Инфраструктурное развитие».
ცნობისთვის: მოსკოვი ბოლო პერიოდში ღიად ლობირებს აფხაზეთის "რუსეთ-ბელარუსის საკავშირო სახელმწიფოში" შეყვანას და აფხაზური საზოგდოების წინააღმდეგობის გათვალისწინები, ამ მიზნის მისაღწევად ოკუპირებულ რეგიონზე გავლენას ზრდის.

Россия сокращает финансирование Абхазии на 450 млн рублей
Россия сокращает финансирование Абхазии в рамках Инвестпрограммы содействия социально-экономическому развитию самопровозглашенной республики, - информирует "Эхо Кавказа".
Согласно решению российско-абхазской Межправкомиссии, лимит финансирования в 2023-2025 годах составит 3.6 млрд рублей. Об этом стало известно по итогам совещания, которое провел абхазский лидер Аслан Бжания. Решение принято «по результатам получения экспертизы сметной документации», говорится в сообщении пресс-службы.
Ранее лимит финансирования проекта российской инвестпрограммы на 2023-2025 годы составлял 4,05 млрд рублей. Таким образом, финансирование урезается на 450 млн рублей (4.8 млн долларов).
По информации абхазских властей, по состоянию на ноябрь 2023 года в рамках Инвестпрограммы освоено 824,4 млн рублей, остаток лимита на 2023 год – 390,6 млн рублей.
На совещании также сообщили, что объем инвестиций для реабилитации сухумского аэропорта составит 11 млрд рублей. Напомним, что восстанавливать аэропорт будет российская компания ООО «Инфраструктурное развитие», принадлежащая сыну первого заместителя секретаря Совета безопасности РФ Рашида Нургалиева.