აფხაზურ პარლამენტში პუტინის "საკავშირო სახელმწიფოში" შესვლის საკითხის განხილვა გადაიდო
აფხაზურ დე ფაქტო პარლამენტს რუსეთის მიერ ოკუპირებული ქართული რეგიონის პუტინის "საკავშირო სახელმწიფოში" შესვლის საკითხზე 1 ნოემბერს უნდა ემსჯელა, თუმცა განხილვა გადაიდო.
დე ფაქტო პარლამენტის საერთაშორისო, საპარლამენტთაშორისო ურთიერთობისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობის კომიტეტის გაერთიანებული კომიტეტის ე.წ. თავმჯდომარის ალხას ბარციცის განცახდებით, "შეხვედრა არ შედგა საგარეო საქმეთა მინისტრ ინალ არძინბას არყოფნის გამო“.
„გვესმის სხვადასხვა დონეზე და სხვადასხვა პლატფორმაზე, აფხაზეთის სამოკავშირეო სახელმწიფოში გაწევრიანების თაობაზე დისკუსია. ამის საფუძველზე დეპუტატებმა გამოთქვეს სურვილი, მოეწვიათ შესაბამისი უწყება, კერძოდ საგარეო საქმეთა სამინისტრო და ეკითხათ, რაზეა საუბარი. ჩვენ გვესმის, რომ დღეს არსებობს რუსეთსა და ბელარუსს შორის სამოკავშირეო სახელმწიფო, მაგრამ არის თუ არა ეს ფორმა ჩვენთვის შესაფერისი - ჩვენი შიდა პროცესების, ჩვენი კონსტიტუციის სპეციფიკიდან გამომდინარე?... არის მთელი რიგი საკითხები, რომლებიც ეხება ჩვენს მოსახლეობას და დეპუტატებს“, – განუცხადა ბარციცმა საინფორმაციო სააგენტო „აიაშარას“.
ბარციცის თქმით, "შესაძლოა საპარლამენტო კომიტეტის სხდომა ინალ არძინბას მონაწილეობით მომავალ კვირაში გაიმართოს".
ცნობისთვის: დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ჯერ კიდევ 2021 წელს განაცხადა, რომ აფხაზეთმა რუსეთს "სუვერენიტეტის ნაწილი უნდა დაუთმოს". 2022 წლის აგვისტოში მან აფხაზეთის სახელით "საკავშირო სახელმწიფოში გაერთიანების მზადყოფნა" გამოთქვა. იდეას დაუღალავად ლობირებს კრემლის კადრი, დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ინალ არძინბაც.

Обсуждение «готовности Абхазии вступить в Союзное государство» отложили
В абхазском парламенте не смогли обсудить идею о вступлении самопровозглашенной республики в Союзное государство России и Беларуси, - информирует "Эхо Кавказа".
Расширенное заседание Комитета по международным, межпарламентским связям и связям с соотечественниками должно было пройти 1 ноября. Председатель комитета Алхас Барциц говорит, что встреча не состоялась «по причине отсутствия» главы абхазского МИДа Инала Ардзинба.
«Мы слышим на разных уровнях и на разных площадках, что происходит обсуждение о вхождении Абхазии в состав Союзного государства. Исходя из этого, депутаты изъявили желание пригласить профильное ведомство, а именно министерство иностранных дел и поинтересоваться о чем речь», – рассказал Барциц информагентству «Аиашара».
«Мы понимаем, что сегодня есть Союзное государство у России с Белоруссией, но подходит ли нам такая форма, учитывая специфику наших внутренних процессов, нашу Конституцию?.. Есть ряд вопросов, который беспокоит наше население и депутатов», – добавил он.
По словам политика, заседание парламентского комитета с участием Инала Ардзинба может пройти на будущей неделе.
Абхазский лидер Аслан Бжания еще в 2021 году говорил, что Абхазия должна «поделиться частью своего суверенитета». В августе 2022 года он сказал, что Абхазия готова присоединиться к Союзному государству России, Беларуси и других стран, которое может быть образовано после войны в Украине. В поддержку «интеграционных процессов» выступает и глава абхазского МИДа Инал Ардзинба.