200-მდე ქართული არასამთავრობო ორგანიზაცია ევროკომისიას მიმართავს
200-მდე არასამთავრობო ორგანიზაცია ერთობლივ განცხადებას ავრცელებს. ორგანიზაციები მიმართავენ ევროკომისიას - "საქართველოში არსებული პრობლემების მიუხედავად, 12 პრიორიტეტის შესრულების ობიექტური შეფასების პარალელურად, მოგვეცეს რეკომენდაცია, რომ 2023 წლის დეკემბერში ევროპულმა საბჭომ საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი მიანიჭოს".
ისინი წერენ, რომ ხელმომწერ ქართულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს აერთიანებთ საერთო მისია - "დაიცვან და წარმოადგინონ საქართველოს მოქალაქეების ინტერესი, დაიცვან და დაამკვიდრონ ევროპული დემოკრატიული ღირებულებები".
"ჩვენი, ისევე როგორც საქართველოს მოქალაქეების უდიდესი ნაწილის, ურყევი არჩევანი და სასიცოცხლო ინტერესია, საქართველო გახდეს ევროკავშირის წევრი ქვეყანა, რომელშიც თითოეული მოქალაქე იცხოვრებს ღირსეულად - მშვიდობიან, შეძლებულ, თავისუფალ და სამართლიან სახელმწიფოში.
ამიტომაც, ჩვენ ვითხოვდით საქართველოს მთავრობისგან ევროკავშირის წევრობის განაცხადის შეტანას. საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის აღიარების დღიდან, ჩვენი ძალისხმევა მიმართული იყო იმისაკენ, რომ საქართველოს ხელისუფლებას შეესრულებინა 12 რეკომენდაცია, რომელსაც უნდა გაეუმჯობესებინა საქართველოს მოქალაქეთა მდგომარეობა. დღეს ჩვენ კარგად ვხედავთ იმ სირთულეებს, რომლებიც 12 რეკომენდაციის შესრულებას უკავშირდება, მაგრამ, ამავე დროს, ევროპული არჩევანი საზოგადოების მთავარ მისწრაფებად რჩება, რაც მოქალაქეებს ქმედითი სოლიდარობით აერთიანებს.
ჩვენ ვიბრძოდით და ვიბრძვით საქართველოში უკეთესი დემოკრატიისთვის, რომელსაც საქართველოს მოქალაქეები ითხოვენ და იმსახურებენ, და რომლის ღირებულებებიც დღეს ევროკავშირის 27 სახელმწიფოს აერთიანებს. 2023 წლის მარტში ჩვენ შევძელით გაგვეერთიანებინა ქართული საზოგადოება „რუსული კანონის“ წინააღმდეგ, რომელიც დიდი კედელი იქნებოდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის. სწორედ ამ ძალისხმევით მოხერხდა ამ კანონის უკუგდება და ყველასთვის ჩვენება, რომ ქართველი ხალხი მომავალშიც მზადაა დაიცვას ქვეყნის ევროპული მომავალი.
ჩვენ, ქართულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, გვჯერა, რომ კანდიდატის სტატუსის მიღება, გარდა იმისა, რომ ქართველი ხალხის ევროპული მისწრაფების გზაზე მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯი იქნება, დაეხმარება ქართველ ხალხს უკეთ გაუმკლავდეს რუსულ ინტერესებს საქართველოში, რადგან მეტი ევროკავშირი ნიშნავს ნაკლებ რუსეთს.
მოგმართავთ ჩვენი ქვეყნის ერთგულ და ძლიერ ევროპელ მეგობრებს და, კონკრეტულად, ევროკომისიას, საქართველოში არსებული პრობლემების მიუხედავად, 12 პრიორიტეტის შესრულების ობიექტური შეფასების პარალელურად, მოგვეცეს რეკომენდაცია, რომ 2023 წლის დეკემბერში ევროპულმა საბჭომ საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი მიანიჭოს", - ნათქვამია განცხადებაში.

НПО призывают Еврокомиссию предоставить Грузии статус кандидата в ЕС
169 неправительственных организаций, работающих в Грузии, обращаются с совместным заявлением к «европейским друзьям» и Еврокомиссии с призывом предоставить Грузии статус кандидата в ЕС, - информирует "Эхо Кавказа".
«Мы - грузинские неправительственные организации, подписавшие обращение, объединены общей миссией – защищать и представлять интересы граждан Грузии, защищать и утверждать европейские демократические ценности. Наш непоколебимый выбор и жизненный интерес, как и интерес большей части граждан Грузии, заключается в том, чтобы Грузия стала членом Европейского Союза, в котором каждый гражданин будет жить достойно, в мирном, процветающем, свободном и справедливом мире» - сказано в совместном заявлении.
С момента признания европейской перспективы Грузии усилия неправительственного сектора были направлены на то, чтобы грузинские власти выполнили 12 рекомендаций, которые должны улучшить положение грузинских граждан, говорится в заявлении:
«Сегодня мы ясно видим трудности, связанные с выполнением 12 рекомендаций, но в то же время европейский выбор остается главным стремлением общества, объединяющим граждан в эффективной солидарности. Мы боролись и боремся за лучшую демократию в Грузии, которую заслуживают граждане Грузии. В марте 2023 года мы смогли объединить грузинское общество против «российского закона», который превратился бы большую стену между Грузией и Европейским Союзом. Именно благодаря этим усилиям этот закон был отозван и удалось показать всем, что грузинский народ готов защищать европейское будущее страны и в будущем».
Неправительственные организации, подписавшие обращение, считают, что получение статуса кандидата, кроме всего прочего, поможет грузинскому народу лучше справляться с российским влиянием в Грузии. «Поскольку больше ЕС означает меньше России», — говорится в общем заявлении.
Ранее посол ЕС в Тбилиси подтвердил, что оценка Еврокомиссии по выполнению Грузией 12 рекомендаций для получения статуса кандидата станет известна 8 ноября.