ოკუპანტებმა საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე დააკავეს
31 ოქტომბერს შიდა ქართლში, სოფელ ტახტისძირის მიმდებარე ტერიტორიაზე საოკუპაციო ძალებმა საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე დააკავეს. ამის შესახებ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ ირაკლი ანთაძემ ჟურნალისტებს ერგნეთში 115-ე შეხვედრის დაწყების წინ განუცხადა..
"მთავარი თემაა უკანონო პატიმრობაში მყოფი ჩვენი თანამოქალაქეების საკუთარ ოჯახებში დაბრუნება. დღეის მდგომარეობით, გვყავს 7 უკანონო პატიმარი, რადგან გუშინ ღამის საათებში, დაახლოებით 22:00 საათზე მოხდა კიდევ ერთი უკანონო დაკავება... დაკავება მოხდა ოსურ სოფელ გვირგვინასთან, რომელსაც ესაზღვრება ქართული სოფელი ტახტისძირი", - განაცხადა ირაკლი ანთაძემ.
დღეს ერგნეთში ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის სამუშაო, რიგით 115 -ე შეხვედრა შეხვედრა იმართება, რომელზეც ქართული მხარე ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესს გააპროტესტებს და საოკუპაციო ძალების მიერ დაკავებული მოქალაქეების გათავისუფლებას მოითხოვს.
ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმი, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიის ფორმატთან ერთად, 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ შეიქმნა. თანათავმჯდომარეები არიან ევროკავშირის, ეუთოს და გაეროს სპეციალური წარმომადგენლები. შეხვედრებში მონაწილეობენ საქართველოს ხელისუფლების, აშშ-ის, რუსეთის და ცხინვალის საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლები.

На разделительной линии задержан еще один гражданин Грузии
На разделительной линии в регионе Шида Картли, в окрестностях села Тахтисдзири 31 октября российские военные задержали еще одного гражданина Грузии, - сообщил, по информации "Эха Кавказа", журналистам перед началом 115-го заседания в селе Эргнети заместитель начальника информационно-аналитического управления СГБ Грузии Ираклий Антадзе.
«Главная тема (встречи) — возвращение наших незаконно задержанных сограждан в их семьи. На сегодняшний день в незаконном заключении находятся семь граждан. Вчера вечером, около 22:00, произошло еще одно незаконное задержание... Задержание произошло возле осетинского села Гвиргвина, которое граничит с грузинским селом Тахтисдзири», — сообщил Ираклий Антадзе.
Сегодня, 1 ноября, в Эргнети проходит 115-е рабочее заседание в рамках Механизма по предотвращению инцидентов и реагированию на них. На встрече грузинская сторона планирует выразить протест против процесса бордеризации и потребовать освобождения граждан, задержанных российскими военными.
Механизм предотвращения инцидентов и реагирования на них, а также Женевский международный дискуссионный формат были созданы после войны в августе 2008 года. Сопредседателями являются спецпредставители Евросоюза, ОБСЕ и ООН. Во встречах принимают участие представители правительства Грузии, США, России и представители Цхинвали.