გაერო–ში ისრაელის დელეგაციის წევრებმა ყვითელი ვარსკვლავები დაიმაგრეს
გაეროში ისრაელის დელეგაციის წევრებმა ყვითელი ვარსკვლავები დაიმაგრეს და პირობა დადეს, რომ ატარებდა მანამ, ვიდრე გაეროს უშიშროების საბჭოს წევრები არ დაგმობენ "ჰამასის" თავდასხმას ისრაელზე.
„ამიერიდან მე და ჩემი გუნდის წევრები ყვითელ ვარსკვლავებს ვატარებთ მსგავსად ჩემი და მილიონობით ებრაელის ბებების და ბაბუებისა“, - განაცხადა ისრაელის წარმომადგენელმა გაერო–ში გილად ერდანმა.
მან დასძინა, რომ ატარებს ვარსკვლავს წარწერით, "აღარასდროს", როგორც "სიამაყის სიმბოლოს".
ებრაელებს აიძულებდნენ, ყვითელი ვარსკვლავები ეტარებინათ, განსაკუთრებით, ნაცისტურ გერმანიაში.
ერდანმა დაგმო გაეროს უშიშროების საბჭო „დუმილის“ გამო მას შემდეგ, რაც მან უარყო ოთხი რეზოლუციის პროექტი ისრაელსა და პალესტინის რადიკალურ დაჯგუფება „ჰამასს“ შორის ომის შესახებ. ორი მათგანი, ერთი კვირის ინტერვალით, რუსეთმა მოამზადა, მსამე – ბრაზილიამ. ეს პროექტები დაიბლოკა, რადგან მათში არ იყო ნახსენები ისრაელის თავდაცვის უფლება. აშშ-ის პროექტიც ასევე ჩავარდა, რადგან ის არ შეიცავდა მკაფიო მოწოდებას ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ.
28 ოქტომბერს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ მიიღო არასავალდებულო რეზოლუცია. დოკუმენტი მოუწოდებს "დაუყოვნებლივი, ხანგრძლივი და მდგრადი ჰუმანიტარულ ზავისკენ" ისრაელის ჯარებსა და "ჰამასის" ბოევიკებს. ისრაელმა რეზოლუციას "სამარცხვინო" უწოდა.
30 ოქტომბერს საღამოს ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ უცხოური მედიისთვის მიმართვისას კიდევ ერთხელ განაცხადა, რომ ისრაელი არ დათანხმდება ცეცხლის შეწყვეტას. „მოწოდებები ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ არის მოწოდება "ჰამასის", ტერორიზმის, ბარბაროსობის წინაშე დამარცხებისკენ“, – განმარტა მან და მოუწოდა „ცივილიზებულ ქვეყნებს“, მხარი დაუჭირონ ისრაელს. "ეს არ არის მხოლოდ ისრაელის ომი. თუ "ჰამასი" და ირანი გაიმარჯვებენ, თქვენ იქნებით მათი შემდეგი სამიზნე", - თქვა მან.

Делегация Израиля в ООН надела жёлтые звёзды как «символ гордости»
Делегация Израиля в ООН надела жёлтые звёзды и пообещала носить их, пока члена Совета безопасности ООН не осудят нападение ХАМАС на Израиль, - информирует "Радио Свобода".
«Как мои дедушки и бабушки, а также дедушки и бабушки миллионов евреев, отныне я и моя команда будем носить жёлтые звезды», – объявил представитель Израиля в ООН Гилад Эрдан. Он добавил, что будет носить звезду с надписью Never Again [Никогда больше] как «символ гордости». Жёлтые звёзды евреев заставляли носить, в частности, в нацистской Германии.
Эрдан осудил Совбез ООН за «молчание» после того, как тот отклонил четыре проекта резолюции по войне Израиля и палестинской радикальной группировки ХАМАС. Две из них с разницей в неделю подготовила Россия, ещё одну – Бразилия. Их проекты заблокировали, потому что них не упоминалось право Израиля на самооборону. Проект США тоже не прошёл, так как в нём не было чёткого призыва к прекращению огня.
Будучи в тупиковой ситуации, в пятницу, 28 октября, ни к чему не обязывающую резолюцию приняла Генассамблея ООН. Документ призывает к «немедленному, прочному и устойчивому гуманитарному перемирию» между израильскими войсками и боевиками ХАМАС в секторе Газа. Израиль назвал резолюцию «позорной».
Вечером 30 октября премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в обращении к иностранным медиа ещё раз заявил, что Израиль не согласится на прекращение огня.
«Призывы к прекращению огня – это призывы к поражению перед ХАМАС, перед терроризмом, перед варварством», пояснил он, предложив «цивилизованным странам» поддержать Израиль. «Это не только война Израиля. Если ХАМАС и Иран победят, вы станете их следующей целью», сказал он.
Ранее в тот же день, открывая заседание израильского правительства, Нетаньяху заявил, что «ХАМАС получит нокдаун, ХАМАС будет побеждён, будет другая Газа», и предостерёг другую радикальную антиизраильскую группировку «Хезболла» от вмешательства в войну.