რუსეთში დაღუპული მობილიზებულები ხატზე გამოსახეს, ტარდება რელიგიური ღონისძიებები
რუსეთში სამარას რეგიონიდან უკრაინის წინააღმდეგ საომრად მობილიზებულები, რომლებიც დაიღუპნენ ოკუპირებულ მაკეევკას (უკრაინაში) პროფესიულ სკოლის შენობაზე განხორციელებული დარტყმის დროს, ხატზე გამოსახეს. ამჟამად მასთან ერთად ტარდება რელიგიური მსვლელობები, განუცხადა 63.RU-ს ხატის ავტორმა, მხატვარმა ალექსანდრე პროსვირნოვმა.
ხატის ცენტრში ილია მურომეცია მახვილით ხელში, მის უკან კი სამხედრო ფორმაში გამოწყობილი მამაკაცები დგანან. ირკვევა, რომ მათ შორის არის ნოვოკუიბიშევსკის სამების ეკლესიის რექტორის ვაჟი, რომელმაც ხატის დახატვა ითხოვა.
მან დასძინა, რომ ხატი ამავე ტაძარშია დაცული.
„მას იქ ადგილი აქვს გამოყოფილი. მასთან ერთად რელიგიურ მსვლელობებს მართავენ, დაღუპული ჯარისკაცების მშობლები მოდიან ტაძარში“, - აღნიშნა პროსვირნოვმა.
თავდასხმა მაკეევკაში 1 იანვარს მოხდა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა 89 დაღუპულის შესახებ და დაბომბვაში მობილიზებულებს დასდო ბრალი, რადგან ისინი „მასობრივად იყენებდნენ მობილურ ტელეფონებს“, რამაც შესაძლებელი გახადა მათი ადგილმდებარეობის დადგენა. უკრაინაში აცხადებენ, რომ თავდასხმას 400-ზე მეტი ადამიანი ემსხვერპლა.
მობილიზებულთა ახლობლებმა შექმნეს პეტიცია დაღუპულთა ვინაობის გამოქვეყნების მოთხოვნით. ამ დროისთვის მას 58,5 ათასზე მეტმა ადამიანმა მოაწერა ხელი, მაგრამ მანამდე ხელისუფლებამ უარი თქვა ამ ინფორმაციის გასაჯაროებაზე. BBC-ის რუსულმა სამსახურმა 92 მსხვერპლის ვინაობა დაადგინა.

В Самарской области начали проводить крестные ходы с иконой с погибшими мобилизованными
Мобилизованных из Самарской области, погибших при ударе по ПТУ в оккупированной Макеевке, изобразили на иконе. Теперь с ней проводят крестные ходы, рассказал 63.RU автор образа, художник Александр Просвирнов.
В центре иконы — преподобный Илья Муромец с мечом в руках, за его спиной стоят мужчины в военной форме. Среди них — сын настоятеля храма Пресвятой Троицы в Новокуйбышевске, попросившего написать образ. «На переднем плане — портреты девяти жителей Самарской области. Я писал их по фото. Среди них, слева от святого, в очках, — убитый сын священника — Иван. Он закончил наш медколледж, работал в больнице. Был мобилизован. Иван ехал туда как медик», — рассказал Просвирнов.
Он добавил, что икона хранится в том же храме. «Для нее выделено там место. Даже на крестные ходы с ней выходят. В храм приходят родители убитых военных», — отметил Просвирнов.
Удар по зданию ПТУ в Макеевке был нанесен в ночь на 1 января. Минобороны России сообщило о 89 погибших и заявило, что мобилизованные сами виноваты в обстреле, так как «массово использовали мобильные телефоны», что позволило вычислить их местонахождение. В Украине утверждали, что жертвами удара стали более 400 человек.
Родственники мобилизованных создали петицию с требованием опубликовать поименный список погибших. На данный момент ее подписали более 58,5 тысячи человек, однако ранее власти отказались обнародовать эти сведения, объяснив свое решение «угрозой провокаций со стороны иностранных разведок». «Русская служба Би-би-си» установила имена 92 погибших.