მედია: კრემლში, მთავრობაში დაბნეულები არიან ამხელა "ჩავარდნით", ეს საგანგებო ვითარებაა!
კრემლმა, რუსეთის სადაზვერვო სამსახურებმა და სამართალდამცავმა უწყებებმა იცოდნენ, რომ დაღესტანში ვითარება იძაბებოდა და ანტისემიტური განწყობები ჩნდებოდა, მაგრამ ამის მიუხედავად, მახაჩკალას აეროპორტში მომხდარი ბუნტი მოულოდნელი იყო,– იუწყება The Moscow Times კრემლის და მთავრობის წარმომადგენლებზე დაყრდნობით.
ჩრდილოეთ კავკასიაში "ჰამასის" მხარდამჭერი საპროტესტო გამოსვლები, სადაც მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილი ისლამს აღიარებს და სიღარიბის დონე მრავალჯერ აღემატება რუსეთის საშუალო მაჩვენებელს, დაფიქსირდა ახლო აღმოსავლეთში კონფლიქტის დაწყების შემდეგ. „ვითარება ყოველ კვირა მწვავდებოდა. ჩვენს ქვეყანაში ყველამ იცოდა ამის შესახებ - კრემლში, FSB-ში და შინაგან საქმეთა სამინისტროში“, - განუცხადა კრემლის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა The Moscow Times-ს.
თუმცა, როდესაც კვირას ათასზე მეტი ადამიანი შეიჭრა მახაჩკალას აეროპორტის გასასვლელში და კინაღამ დახოცა თელ-ავივიდან ჩამოსული რეისის მგზავრები, რუსი მაღალჩინოსნები გაოგნებულები იყვნენ და გაიხსენეს "ვაგნერის" ივნისის ბუნტი.
„ჩემს ირგვლივ თითქმის ყველა დაბნეულია. ეს პრიგოჟინის აჯანყების გამეორებაა“, - განუცხადა მინისტრთა კაბინეტში The Moscow Times-ს.
The Moscow Times-ის კიდევ ერთმა წყარომ, კრემლის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა, რომელიც ადრე მუშაობდა სამართალდამცავ უწყებებში, ინციდენტს უწოდა "ეროვნული მასშტაბის საგანგებო მოვლენა". „ეს ყველას ჩავარდნაა - კრემლის შიდა პოლიტიკის კურატორების, დაზვერვის სამსახურების და ადგილობრივი ხელისუფლების“, - თქვა მან.
წყაროს ცნობით, შესაძლოა, სადაზვერვო სამსახურებს სცოდნოდათ საფრთხის შესახებ, მაგრამ ეშინოდათ ამის შესახებ პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინისთვის ეცნობებინათ: „ყველას ეშინია, იყოს ალარმისტი და წინასწარ გააფრთხილოს პრეზიდენტი პრობლემების შესახებ“.
კრემლს საჯაროდ არ გაუკეთებია კომენტარი მთელი კვირა დღის განმავლობაში და მხოლოდ ორშაბათს პრეზიდენტის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა გამოაქვეყნა განცხადება, რომელშიც ინციდენტში გარე ძალებს ადანაშაულებს, რომლებიც, თითქოს „რუსული საზოგადოების გახლეჩვას ცდილობდნენ“.
ხელისუფლების სისულელეების მთავარი მიზეზი ის არის, რომ ყველა ელოდება ერთი ადამიანის - პუტინის რეაქციას,– ამბობს პოლიტოლოგი ტატიანა სტანოვაია და განაგრძობს, შედეგად, კრიტიკულ სიტუაციაში პასუხისმგებლობის აღებისთვის ხალხი მზად არ არის:
„რეგიონული ხელისუფლება მოსკოვს უყურებს, მოსკოვი – გეოპოლიტიკურ სივრცეს უყურებს. და უბრალოდ არავის არაფერი სჭირდება.”
"თუმცა, თავად პუტინმაც ცეცხლს ნავთი დაასხა, რადგან პროპალესტინური პოზიცია გამოხატა - ყოველ შემთხვევაში, ას ფიქრობენ რუსეთში ებრაული დიასპორაში,– აღნიშნავს რუსი სოციოლოგი ალექსეი ლევინსონი "ლევადა ცენტრიდან".
გამოცემა აღნიშნავს, რომ ჩრდილოეთ კავკასია პირადად პუტინისთვის სიმბოლური რეგიონია. 2000 წელს, პირველი საარჩევნო კამპანიის დროს, მან ის თავის მთავარ „კოზირად“ აქცია და ტერორიზმის დასრულებას დაჰპირდა. წლების შემდეგ, ფედერალური ბიუჯეტიდან ტრილიონ დოლარის ინექციების და ძალაუფლების მკაცრი კონტროლის შემოღების შემდეგ, ჩრდილოეთ კავკასია გახდა რუსეთის ფედერაციის ყველაზე დიდი „საარჩევნო ყუთი“, სადაც პუტინი და "ერთიანი რუსეთი" ყველა არჩევნებზე აბსოლუტურ უპირატესობას ინარჩუნებენ. სწორედ დაღესტანი აირჩია კრემლმა პუტინის პიარ–მოგზაურობისთვის ივნისის ბოლოს "ვაგნერის" ჯანყის შემდეგ. ასობით ქალი და ბავშვი სკანდირებდა „პუტინს“, გადაიღეს ფოტოები, ხოლო სახელმწიფო ტელევიზიები საუბრობდნენ პრეზიდენტის დიდ მხარდაჭერაზე. მხოლოდ ოთხი თვე გავიდა მას შემდეგ. თუმცა ეს არავის აკვირვებს იმ ფონზე, როდესა რუსული სახელმწიფო მედიები ინტენსიურად თესავენ სიძულვის.
ასე ფიქრობენ ნატოშიც. ნატოს სტრატეგიული კომუნიკაციების ცენტრის ხელმძღვანელი იანის სარტსი ფიქრობს, რომ ეს „რუსული საზოგადოების რადიკალიზაციის ერთ-ერთი გამოვლინებაა“.
„რუსული მედია სიძულვილს თესავს უკრაინელების, დასავლეთის, ახლა კი ისრაელის მიმართ. რუსეთში დაძაბულობა იზრდება და დაღესტანი ერთ-ერთი ადგილია, საიდანაც უკრაინაში ბევრი დაიღუპა“, - თქვა სარტსმა და დასძინა, რომ „მახაჩკალაში განვითარებული მოვლენები განსაკუთრებით მოულოდნელი არ იყო“.
მისი აზრით, ამგვარი გამოვლინებები „კრემლისთვის მომგებიანი არ არის“, შესაბამისად, ადგილი ექნება მათ ჩახშობის მცდელობებს და ამისთვის „ერთადერთი გზა, რაც მათ (რუსეთის ფედერაციის ლიდერებმა) იციან, ძალის გამოყენებაა“.

«Все в растерянности». Кремль впал в ступор после антисемитского бунта в Махачкале
В Кремле, российских спецслужбах и силовых структурах знали о том, что в Дагестане накаляется обстановка и зреют антисемитские настроения, но, несмотря на это, бунт в аэропорту Махачкалы застиг руководство страны врасплох, рассказали The Moscow Times чиновники Кремля и правительства.
Сообщения о выступлениях в поддержку ХАМАС на Северном Кавказе, где значительная часть жителей исповедует ислам, а уровень бедности кратно превышает средний по России, поступали с самого начала конфликта на Ближнем Востоке. «Ситуация накалялась каждую неделю. Об этом у нас знали все — и в Кремле, и в ФСБ, и в МВД», — рассказал The Moscow Times чиновник Кремля.
Тем не менее, когда в воскресенье толпа из более чем тысячи человек ворвалась на летное поле аэропорта Махачкалы и едва не устроила расправу над пассажирами прилетевшего из Тель-Авива рейса, высокопоставленные российские чиновники оказались в ступоре и вспомнили июньский бунт ЧВК «Вагнер».
«В моем окружении почти все в растерянности. Это чистое повторение бунта Пригожина», — сказал The Moscow Times чиновник кабмина.
Другой источник The Moscow Times — чиновник Кремля, ранее работавший в силовых структурах, — назвал случившееся «чрезвычайным происшествием национального масштаба». «Это провал всех — кураторов внутренней политики в Кремле, спецслужб и местной власти», — сказал он.
По словам источника, не исключено, что спецслужбы, зная об угрозе, опасались информировать о ней президента Владимира Путина. «Все боятся быть алармистами и предупреждать президента о проблемах заранее», — пояснил чиновник.
Кремль публично не реагировал на ситуацию все воскресенье, и лишь в понедельник пресс-секретарь президента Дмитрий Песков выступил с заявлением, обвинив в случившемся внешние силы, которые якобы «пытаются расколоть российское общество». Главные российские телеканалы подробно не рассказывали о погромах в выпусках новостей даже в понедельник утром.
Главная причина ступора власти заключается в том, что все ждут реакции одного человека — Путина, а тому, возможно, кажется, что под ним есть государство и институты и это они должны как-то реагировать, рассуждает политолог Татьяна Становая.
А в результате в критической ситуации не находится готовых взять на себя ответственность, продолжает она: «Региональные власти смотрят на Москву, Москва смотрит в геополитический космос. И просто никому ничего не надо».
Сам Путин, впрочем, также «подлил масла» в огонь, поскольку высказывал пропалестинскую позицию — по крайней мере, такого мнения придерживаются в российской еврейской диаспоре, отмечает российский социолог Алексей Левинсон из «Левада-центра».
«Раньше демонстрировалось некое благорасположение [российской] власти к еврейству, и это имело очень большое значение для всей бюрократической вертикали: значит, евреев трогать нельзя, Путин не велит. <…> Сейчас позиция Путина, занимающего одну из сторон в палестино-израильском конфликте, не делая явных антисемитских заявлений, таким образом посылает своего рода сигнал. Но насколько этот сигнал будет подхвачен, на кого распространится антисемитизм, это покажет будущее», — сказал Левинсон в интервью The Insider.
Северный Кавказ — символический регион лично для Путина. В 2000 году, во время первой предвыборной кампании, он сделал его своим главным «козырем», обещая покончить с терроризмом. Спустя годы, после триллионных вливаний из федерального бюджета и введения жесткого силового контроля, Северный Кавказ стал крупнейшим в РФ «электоральным султанатом», где Путин и «Единая Россия» получали подавляющее преимущество на каждых выборах.
Именно Дагестан Кремль выбрал для пиар-поездки Путина после мятежа «Вагнера» в конце июня. Тогда в Дербенте сотни женщин и детей скандировали «Путин», признавались в любви российскому президенту и фотографировались с ним, а государственные телеканалы рассказывали о большой поддержке президента.
Прошло всего 4 месяца, и толпа крепких молодых мужчин спортивного телосложения ворвалась в аэропорт Махачкалы, проникла на летное поле, останавливая автобусы, проверяя паспорта у людей в поисках израильтян.
Впрочем, едва ли это должно вызывать удивление: язык ненависти превратился в новую нормальность, которая каждый день транслируется с экранов кремлевских ток-шоу на ТВ, отмечает Андрей Колесников из Центра Карнеги. «Погром и кувалда — новый российский символический ряд, вполне успешно сменивший серп и молот», — заключает он.