უკრაინელი პილოტები არიზონაში სწავლების ფარგლებში სიმულატორებიდან F-16-ზე გადავიდნენ
არიზონას ავიაბაზაზე უკრაინელი მფრინავები F-16-ებით ფრენისთვის მზადება დაიწყეს, განაცხადა აშშ-ის საჰაერო ძალებმა 25 ოქტომბერს.
„საწვრთნელი პროგრამა მორგებული იქნება თითოეული პილოტის საბაზისო ცოდნასა და უნარებზე და, სავარაუდოდ, რამდენიმე თვე გაგრძელდება“, - თქვა საჰაერო ძალების სპიკერმა.
ჩვეულებრივ F-16–ის სასწავლო კურსი გრძელდება დაახლოებით ექვსი თვე. თუმცა, ამერიკელმა ოფიციალურმა პირებმა აღნიშნეს, რომ უკრაინელი მფრინავები ნაკლებად სავარაუდოა, რომ მიჰყვებიან სტანდარტულ მოდელს, რამდენადაც კურსი უნდა აკმაყოფილებდეს უკრაინის მოთხოვნებს რუსული თვითმფრინავებისგან, დრონებისგან და რაკეტებისგან ცის დაცვის თაობაზე. ევროპის ქვეყნები ასევე ამზადებენ უკრაინელ პილოტებს F-16-ით ფრენისთვის.
მოელიან, რომ უკრაინელი მფრინავები F-16-ებს საბრძოლო პირობებში 2024 წლამდე ვერ გამოიყენებენ. ევროპული ქვეყნები დაჰპირდნენ უკრაინას მეორადი F-16-ების მიწოდებას. შეერთებულმა შტატებმა აიღო ვალდებულება, მოამზადოს ნაწილი პილოტებისა და ტექნიკური პერსონალის, რათა შეავსოს ქვეყნების კოალიცია, რომელიც მუშაობს უკრაინის F-16-ებით უზრუნველყოფაზე.

Украинские пилоты перешли с авиатренажеров на F-16 на учениях в Аризоне
На авиабазе в штате Аризона украинские пилоты приступили к обучению полетам на F-16, - сообщили, по информации "Крым.Реалии", Военно-воздушные силы США.
«Учебная программа будет соответствовать базовым знаниям и навыкам каждого пилота и, как ожидается, продлится несколько месяцев», – сказал представитель ВВС США в заявлении, цитируемом профильным журналом Air & Space Forces.
Типичный курс подготовки на F-16 длится около шести месяцев. Однако официальные лица США отметили, что украинские пилоты вряд ли будут следовать стандартной модели, поскольку курс будет отвечать потребностям Украины в защите неба от российских самолетов, беспилотников и ракет. Европейские страны также учат украинских пилотов управлять F-16.
Ожидается, что украинские пилоты не смогут использовать F-16 в боевых условиях раньше 2024 года. Европейские страны пообещали предоставить Украине подержанные F-16. США обязались научить часть пилотов и технический персонал, чтобы дополнить коалицию стран, работающих над предоставлением Украине F-16.