პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ბრიუსელში გაემგზავრა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი სამუშაო ვიზიტით ბელგიის სამეფოში, ბრიუსელში გაემგზავრა.
პრემიერის პრესსამსახურის ინფორმაციით, "მთავრობის მეთაური მონაწილეობას მიიღებს ევროკომისიის მიერ ორგანიზებულ ფორუმში - „გლობალური კარიბჭის ფორუმი 2023".
„გლობალური კარიბჭე” არის ევროპული სტრატეგია, რომელიც მიზნად ისახავს უსაფრთხო კავშირების გაუმჯობესებას ციფრულ, ენერგეტიკულ და სატრანსპორტო სექტორებში, ასევე − ჯანდაცვის, განათლებისა და კვლევის სისტემების გაძლიერებას მთელ მსოფლიოში.„გლობალური კარიბჭე” სრულად შეესაბამება გაეროს 2030 წლის დღის წესრიგს, მდგრადი განვითარების მიზნებს და პარიზის შეთანხმებას. სტრატეგიის მიზანია პრიორიტეტული მიმართულებების დასაფინანსებლად 300 მილიარდ ევრომდე ინვესტიციების მობილიზება.„გლობალური კარიბჭე” აერთიანებს როგორც ევროკავშირსა და მის წევრ-ქვეყნებს, ისე ფინანსურ და განვითარების ინსტიტუტებს, რათა მოხდეს კერძო სექტორის მობილიზება ინვესტიციების ტრანსფორმაციული გავლენისთვის გამოსაყენებლად.
ფორუმის ფარგლებში გამართულ სამუშაო პანელზე − „სატრანსპორტო დერეფნები” − პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი მთავარი მომხსენებელი იქნება.
ფორუმში მონაწილეობის მისაღებად საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ევროკომისიის პრეზიდენტმა - ურსულა ფონ დერ ლაიენმა მიიწვია" - ნათქვამია პრემიერის პრესსამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

24/10/2023 06:12:05 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has set out on a working visit to Brussels, the Kingdom of Belgium.
According to the PM's office, he will participate in the Global Gateway Forum organized by the European Commission.
"The Global Gateway is a European strategy designed to boost secure connections in digital, energy, and transport sectors, also to strengthen healthcare, education, and research systems around the world.
The Global Gateway is fully in line with the UN’s 2030 Agenda, its Sustainable Development Goals, and the Paris Agreement. The strategy seeks to mobilize up to 300 billion euros in investments to finance priority directions.
The Global Gateway brings together the EU, its member states and their financial and development institutions, in order to mobilize the private sector to leverage investments for a transformational impact.
Within the scope of the forum, Prime Minister Irakli Garibashvili is scheduled as the keynote speaker at the work panel Transport Corridors.
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili was invited by Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to participate in the forum," the PM's office said.