“ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს ელჩი ბაურჟან მუხამეჯანოვი შეუერთდა
"მოხარულები ვართ, გაცნობოთ, რომ ანალიტიკური ცენტრი „ჯეოქეისის“ მრჩეველთა საბჭოს ყაზახეთის ყოფილი ელჩი საქართველოში, ბაურჟან მუხამეჯანოვი შეუერთდა.
ყაზახეთის საჯარო სექტორის სხვადასხვა საკვანძო თანამდებობაზე და დიპლომატიურ კორპუსში დაგროვებული გამოცდილება მნიშვნელოვანი ფაქტორი იქნება მისთვის ამ ახალ პოზიციაზე მუშაობისას. ბაურჟან მუხამეჯანოვი ყაზახეთის მთავრობაში წლების განმავლობაში იკავებდა არაერთ მაღალ თანამდებობას.
2020 წელს, ბატონ მუხამეჯანოვს ყაზახეთის პრეზიდენტმა, კასიმ-ჟომარტ ტოკაევმა საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის წოდება მიანიჭა.
გარდა ამისა, კარიერის განმავლობაში, მას მოპოვებული აქვს აღიარება და არაერთ ჯილდო, მათ შორის ბარისის II ხარისხის ორდენი (2010), ბარისის III ხარისხის ორდენი (2004), პარასატის ორდენი (1999), ყაზახეთის რესპუბლიკის ღირსების სიგელი, ყაზახეთის რესპუბლიკის პარლამენტის სენატის ღირსების სიგელი. ასევე, დაჯილდოებულია 20-ზე მეტი მედლით, მათ შორის სომხეთის, აზერბაიჯანის, საქართველოს, უკრაინის, ყირგიზეთისა და ტაჯიკეთის მიერ.
ბაურჟან მუხამეჯანოვმა დაამთავრა ალ-ფარაბის სახელობის ყაზახეთის ეროვნული უნივერსიტეტი სამართლის სპეციალობით. მიღებული აქვს სამართლის დოქტორის წოდება. მისი სადოქტორო დისერტაცია შეეხებოდა თემას - „ყაზახეთის რესპუბლიკის მმართველობის ფორმა: კონსტიტუციური მოდელი და მთავრობის კონტროლის პრაქტიკა“.
იგი მონაწილეობდა ყაზახეთის რესპუბლიკის რიგი კანონების მომზადებაში, მათ შორისაა:
- ყაზახეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო დამოუკიდებლობის კონსტიტუციური კანონი (1991 წ. 16 დეკემბერი);
- დამოუკიდებელი ყაზახეთის პირველი კონსტიტუცია, მიღებული 1993 წელს;
- 1995 წლის კონსტიტუცია;
როგორც ყაზახეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის აპარატის საკანონმდებლო ინიციატივების დეპარტამენტის უფროსს, მონაწილეობა აქვს მიიღებული პრეზიდენტის 130-ზე მეტი ბრძანებულების შემუშავებაში" - ნათქვამია ორგანიზაციის გავრცელებულ განცხადებაში.
„ჩვენთვის დიდი პატივია ელჩ ბაურჟან მუხამეჯანოვს ჩვენს გუნდში გაერთიანება. „ჯეოქეისისათვის“ მეტად მნიშვნელოვანი იქნება მისი გამოცდილება და რეგიონის ეკონომიკური ლანდშაფტისა და პროცესების სიღრმისეული ცოდნა, განსაკუთრებით ცენტრალური აზიის მზარდი გეოპოლიტიკური მნიშვნელობის კონტექსტში. გარდა ამისა, მისი კავშირები ხელს შეუწყობს ჩვენს ანალიტიკურ ცენტრს საკონტაქტო ქსელის გაფართოებასა და ახალი მნიშვნელოვანი პროფესიული ურთიერთობების დამყარებაში“, - აღნიშნა „ჯეოქეისის“ თავმჯდომარემ, ვიქტორ ყიფიანმა.

19/10/2023 06:56:41 Politic
The former Ambassador of Kazakhstan to Georgia, Baurzhan Mukhamejanov has joined the advisory board of the think-tank Geocase.
According to the statement issued by the think-tank, "Geocase will greatly benefit from his extensive experience and profound understanding of the regional economic landscape and developments."
"Geocase is delighted to announce the appointment of Mr. Baurzhan Mukhamejanov, the former Ambassador of Kazakhstan to Georgia, as a member of its Advisory Board. Mr. Mukhamejanov brings a wealth of experience and expertise to his new role, having served in various key positions in the public sector of Kazakhstan and in the diplomatic corps. Over the years, Mr. Baurjan held several significant positions within the government of Kazakhstan. In 2020, Mr. Mukhamejanov was honored with the diplomatic rank of Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador by President Kassym-Jomart Tokayev. Furthermore, he has received numerous awards and recognitions throughout his career, including the Barys Order of the II degree (2010), Barys Order of the III degree (2004), Parassat Order (1999), Certificate of Honour of the Republic of Kazakhstan, Certificate of Honour of the Parliament Senate of the Republic of Kazakhstan, and more than 20 medals from countries including, Armenia, Azerbaijan, Georgia, Ukraine, Kyrgyzstan, and Tajikistan.Mr Mukhamejanov graduated from Al-Farabi Kazakh National University with a degree in law. in 2008, he defended the doctoral thesis on the theme "Form of Government of the Republic of Kazakhstan: Constitutional Model and Government Control Practice". He participated in preparation of the numbers of laws of the Republic of Kazakhstan, among them:
• State Independence Constitutional Law of the Republic of Kazakhstan dated December 16, 1991;
• The first Constitution of independent Kazakhstan adopted in 1993;
• 1995 Constitution;
Being the Head of the Legislative Initiatives Department of the Office of the President of the Republic of Kazakhstan, he took part in development of more than 130 Decrees of the President having the effect of Law".
"We are delighted to welcome Ambassador Mukhamejanov to our team. Geocase will greatly benefit from his extensive experience and profound understanding of the regional economic landscape and developments, particularly in the context of Central Asia's increasing geopolitical significance. Additionally, his professional connections will aid our think tank in expanding its network and forging valuable new contacts," – noted Victor Kipiani, Chairman of Geocase.