პალესტინელთა მხარდამჭერი აქციის მონაწილეებმა ვაშინგტონში, კონგრესის შენობაში შეაღწიეს, დაკავებულია ათობით დემონსტრანტი
19/10/2023 06:47:40 მსოფლიო
ვაშინგტონში, კონგრესის ერთ-ერთ შენობაში, კერძოდ ქენონის როტონდაში შეაღწია ასამდე დემონსტრანტმა, რომლებიც მოითხოვდნენ ისრაელის მიერ ღაზას სექტორის დაბომბვის შეწყვეტას.
პოლიციამ აქციის მონაწილეებს შენობის დატოვება მოსთხოვა, უარის შემდეგ კი ათეულობით პირი დააკავა. სამს პოლიციელებზე თავდასხმაში ადანაშაულებენ.
აშშ-ის კონგრესთან საპროტესტო აქციის ინიციატორი მემარცხენე ორგანიზაცია „ებრაელთა ხმა მშვიდობისთვის“ იყო, რომლის წევრები თავს ანტისიონისტ ებრაელებს უწოდებენ.
ისრაელის არმიისა და ჯანდაცვის სამინისტროს 19 ოქტომბრის მონაცემებით, "ჰამასის“ თავდასხმების შედეგად დაღუპულია 1400 ადამიანი. დაჭრილთა რაოდენობა 4 229–მდე გაიზარდა. ისრაელში დაღუპულთა შორის არიან ამერიკის, ევროპის და აზიის ქვეყნების მოქალაქეები. ისრაელის არმიის ცნობით, "ჰამასს" 199 ადამიანი ჰყავს მძევლად აყვანილი.
პალესტინის ჯანდაცვის სამინისტროს 19 ოქტომბრის მონაცემებით, ისრაელის ავიადარტყმების შედეგად, 7 ოქტომბრიდან დღემდე დაღუპულია 3 478 და დაჭრილია 12 500 ადამიანი.

В США задержаны десятки участников пропалестинских протестов
В среду пропалестинские активисты вышли на улицы столицы США, требуя прекращения огня между Израилем и поддерживаемой Ираном группировкой ХАМАС, - информирует "Радио Свобода".
Согласно сообщениям телеканала FOX 5, у самого здания Конгресса в Вашингтоне прошли пропалестинские протесты с требованиями к Израилю прекратить обстрелы сектора Газа.
Позднее демонстранты заполнили ротонду здания Кэннона на Капитолийском холме. Сотни протестующих требовали прекращения огня между Израилем и ХАМАС, пишет Голос Америки.
На кадрах из ротонды видно и слышно, как большая группа людей скандировала «Прекратить огонь немедленно!» и призывала Конгресс потребовать прекращения боевых действий. Протестующие были замечены в черных футболках с надписью «Евреи говорят о прекращении огня сейчас!»
Протестующие изначально собрались на Национальной аллее, а затем дошли до Капитолия. Полиция заявила, что преграждала демонстрантам путь в здание Конгресса и пыталась оттеснить протестующих. Задержаны десятки демонстрантов, призывавших к немедленному прекращению огня.