ნეთანიაჰუ – პუტინს: ისრაელი არ გაჩერდება მანამ, ვიდრე „ჰამასის“ სამხედრო შესაძლებლობებს არ გაანადგურებს
17/10/2023 05:25:35 მსოფლიო
ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს განუცხადა, რომ ისრაელი არ გაჩერდება მანამ, ვიდრე „ჰამასის“ სამხედრო შესაძლებლობებს არ გაანადგურებს, - იუწყება CNN ისრაელის პრემიერის ოფისზე დაყრდნობით.
„პრემიერმა მკაფიოდ განაცხადა, რომ ისრაელს თავს დაესხნენ ბოროტი და სასტიკი მკვლელები. ისრაელმა მათ ომი გამოუცხადა და არ გაჩერდება, სანამ არ გაანადგურებს „ჰამასის“ სამხედრო და სამთავრობო შესაძლებლობებს“, - ნათქვამია ისრაელის პრემიერის ოფისის განცხადებაში.
ამასთან, კრემლის ინფორმაციით, რუსეთის პრეზიდენტმა ბენიამინ ნეთანიაჰუს განუცხადა, რომ რუსეთი მზად არის, ხელი შეუწყოს დიპლომატიური საშუალებებით კონფლიქტის მშვიდობიანად დასრულებას.
ბენიამინ ნეთანიაჰუმდე რუსეთის პრეზიდენტი პალესტინის ხელისუფლების, სირიის, ირანისა და ეგვიპტის ლიდერებს ესაუბრა.
ისრაელის არმიისა და ჯანდაცვის სამინისტროს 16 ოქტომბრის მონაცემებით, "ჰამასის“ თავდასხმების შედეგად დაღუპულთა რაოდენობამ 1400–მდე გაიზარდა. დაჭრილია 3200–ზე მეტი ადამიანი.
პალესტინის ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ 16 ოქტომბერს გავრცელებული ინფორმაციით, ისრაელის ავიადარტყმების შედეგად, 7 ოქტომბრიდან დღემდე დაღუპულია 2 808 და დაჭრილია 10 850 ადამიანი.

Israel won't stop until it "destroys the military and governmental capabilities of Hamas," Netanyahu says
17/10/2023 05:25:35 World
Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu told Russian President Vladimir Putin on Monday that Israel won’t stop until it destroys Hamas’s military and governmental capabilities, according to a statement from the office of the prime minister.
“The Prime Minister made it clear that Israel was attacked by vile and cruel murderers, went to war determined and united, and will not stop until it destroys the military and governmental capabilities of Hamas,” the statement read.
Earlier Monday, Putin spoke with leaders from Israel, the Palestinian Authority, Syria, Iran and Egypt where he addressed the escalating Israel-Hamas conflict.
Putin told Netanyahu that Russia is ready to help end the conflict peacefully, by diplomatic means, according to a Kremlin readout of the call.