"ხელისუფლების დამხობის" საქმეზე "ფორმულას" ფოტოგრაფი სუს-ში დაიბარეს
ტელეკომპანია "ფორმულას" ფოტოგრაფი, ვახო ქარელი სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში გამოკითხვაზე დაიბარეს. ეს არის ე.წ. რევოლუციური სცენარით "ხელისუფლების დამხობის" საქმე, რომლის ფარგლებშიც არაერთი ადამიანი გამოკითხეს მოწმის სტატუსით.
ტელეკომპანა "ფორმულის" თანამშრომელი ესწრებოდა რამდენიმე დღის წინ 29 სექტემბერს თბილისში ჩატარებულ ტრენინგს, როგორც ფოტოჟურნალისტი - სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში სწორედ ამ მიზეზით არის დაბარებული.
ვახო ქარელმა "რადიო თავისუფლებას" უთხრა, რომ სუს-ის თანამშრომელმა უწყისი სასტუმრო "მარიოტში" ჩააბარა, სადაც ის ერთ-ერთ ტრენინგს ესწრება. მისი თქმით, ის არ მიდის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსხურში და თანხმდება მხოლოდ მოსამართლის თანდასწრებით გამოკითხვას.
საქმეზე უკვე გამოჰკითხეს „კანვას საქართველოს“ დირექტორი გიორგი მელაძე და ტრენერი ნინო გოგიბერიძე, ასევე სერბეთის სამი მოქალაქე: სინისა სიკმანი, იელენა სტოისიჩი და სლობოდან ჯინოვიჩი. ამ უკანასკნელებს ადანაშაულებდნენ ხელისუფლების წინააღმდეგ აქტივობების დაგეგმვაში აქტივისტების დატრენინგებაში. გამოკითხვიდან მეორე დღეს მათ ქვეყანა დატოვეს.
2 ოქტომბერს სუსში ბრიფინგი გაიმართა, რომელზეც ითქვა, რომ USAID-ის ​დაფინანსებულ ტრენინგზე გადაამზადეს დიდი ჯგუფი, "რომლებმაც გადამწყვეტი როლი უნდა შეასრულონ ხელისუფლების ძალადობრივი გზით დამხობის პროცესების მომზადებასა და განხორციელებაში". USAID-ის შესახებ სუსის და საქართველოს ხელისუფლების ოფიციალური პირების განცხადებებს გამოეხმაურა ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო საქართველოში. განცხადებაში ნათქვამია, რომ მცდარია მისი მხარდაჭერილი ერთ-ერთი პროექტის შესახებ გამოთქმული ბრალდებები და არსებითად არასწორად ასახავს საქართველოსთვის აშშ-ის დახმარების მიზნებს.
„კანვას საქართველომ" ხელისუფლების მოქმედება ზეწოლად შეაფასა როგორც ორგანიზაციის ხელმძღვანელზე, ისე იმ აქტივისტებზე, რომლებიც „ორგანიზაციასთან თანამშრომლობენ, იღებენ განათლებას, ავრცელებენ ცოდნას სტრატეგიული არაძალადობრივი კამპანიების შესახებ".
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა მცდარი უწოდა საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს(USAID) მიმართ საქართველოს ხელისუფლების ბრალდებას.

СГБ Грузии вызвала на допрос фотографа телеканала «Формула» по делу о возможных беспорядках
В СГБ Грузии на допрос по «делу о госперевороте» вызван фотограф оппозиционного телеканала «Формула» Вахо Карели. 29 сентября он присутствовал на тренинге, проходившем в Тбилиси, в качестве фотожурналиста – это и стало причиной его вызова в Службу госбезопасности, - информирует "Эхо Кавказа".
Карели отказывается идти на допрос в ведомство и согласен ответить на вопросы только в присутствии судьи-магистра.
Ранее в Службе госбезопасности были допрошены три члена организации CANVAS («Центр прикладных ненасильственных действий и стратегий») из Сербии, одна из Грузии – Нини Гогиберидзе, а также директор местного отделения организации Георгий Меладзе.
Директор CANVAS Георгий Меладзе заявил, что это «очередной эпизод систематического преследования активных людей».
«Таких эпизодов будет еще много, они будут продолжаться до выборов и будут беспокоить не только тех, кем недовольны в СГБ, но и тех, кто равнодушно наблюдает за всем этим сегодня», - заявляет Меладзе.
18 сентября в СГБ заявили, что в Грузии в октябре-декабре планируются «дестабилизация и гражданские беспорядки». В заявлении ведомства отмечалось, организаторами этих беспорядков является «определенная группа лиц, действующая на территории Грузии и за ее пределами». В ведомстве отметили, что «переподготовка грузинской молодежи», которая должна устроить в Грузии «Евромайдан», проходит вблизи польско-украинской государственной границы при участии сербской организации CANVAS.2 октября СГБ Грузии заявила, что лидеры CANVAS из Сербии прибыли в Грузию по приглашению USAID. В посольстве назвали заявления СГБ Грузии «ложными» и «необоснованными».