ინალ არძინბა: "პალესტინასა და აფხაზეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარება აშშ-მა დაბლოკა"
აფხაზეთსა და პალესტინას შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარებას აშშ-მა შეუშალა ხელი, - განაცხადა რუსეთის მიერ ოკუპირებული ამ ქართული რეგიონის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ რუსული ტელეგადაცემა "Большая игра"-ს ეთერში სტუმრობისას.
"ჩვენ ძალიან კარგი დიალოგი გვაქვს რუსეთში პალესტინის პრეზიდენტის სპეცწარმომადგენელთან, ვეკონტაქტებით რუსეთში პალესტინის ელჩს და შემიძლია, გულახდილად გითხრათ, რომ უკვე ახლა შეგვეძლო, დიპლომატიური ურთერთობები გვქონოდა პალესტინასთან, ეს რომ აშშ-ს არ დაებლოკა" - განაცხადა არძინბამ.
მისივე თქმით, "ამჟამად სოხუმი აქტიურად მუშაობს ბელარუსისა და რუსეთის პარტნიორი მთელი რიგი სხვა ქვეყნების მიმართულებით, რამაც სამომავლოდ შეიძლება, აფხაზეთის დამოუკიდებლობის ამღიარებელი ქვეყნების ჯგუფის გაფართოება მოიტანოს".
ეს მორიგი მაგალითია იმისა, ვინ წარმოადგენს რეალურად საქართველოსთვის მოყვარეს, ვინ - მტერს, რამდენად დიდ სიცრუეს წარმოადგენს საქართველოში მოქმედი პრორუსული ძალების ანტიდსავლური პროპგანდისტული ნარატივები და მოსკოვის ქართველების ლამის მოყვარედ წარმოჩენის მცდელობები, ასევე იმას, თუ რამდენად "შედეგიანია" ის "პრაგმატული" პოლიტიკა, რომელსაც საქართველოს მმართველი გუნდი - "ქართული ოცნება" მოსკოვთან მიმართებაში აწარმოებს.

Инал Ардзинба: "Америка помешала установлению дипломатических отношений между Абхазией и Палестиной"
10/10/2023 22:30:04 Конфликты
Соединенные Штаты Америки помешали установлению дипломатических отношений между Абхазией и Палестиной, заявил министр иностранных дел республики Инал Ардзинба в эфире телепередачи "Большая игра".
"У нас очень хороший диалог со спецпредставителем президента Палестины в России, мы общаемся с послом Палестины в Российской Федерации, и могу вам сказать откровенно, уже сейчас можно, что именно представители США блокировали установление дипломатических отношений между Абхазией и Палестиной", – сказал он.
Инал Ардзинба выразил свое мнение и о многолетнем конфликте между Израилем и Палестиной, который переживает серьезное обострение. Он подчеркнул, что причины конфликта лежат в плоскости практически отсутствующей палестинской государственности, в чем, помимо прочего, виноват и Вашингтон.
15 лет назад, 26 августа 2008 года, президент России Дмитрий Медведев подписала указ о признании суверенитета Абхазии и Южной Осетии. За эти годы примеру России последовали лишь Никарагуа, Науру, Венесуэла и Сирийская Арабская республика. С этими странами у Абхазии установлены дипломатические отношения.