რუსეთმა ვერ შეძლო გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში დაბრუნება
როგორც იუწყებიან, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების ჯგუფიდან ქვეყნები საბჭოში წარმომადგენლობისთვის და ორი ხელმისაწვდომი ადგილისთვის დაკავებისთვის იბრძოდნენ. ალბანეთმა გაერო–ს 123 წევრი ქვეყნის მხარდაჭერა მიიღო, ბულგარეთმა - 160, ხოლო რუსეთმა - 83. კენჭისყრა ფარული იყო.
ადამიანის უფლებათა საბჭოს ახალი წევრები სამი წლის ვადით აირჩიეს, 2024 წლიდან 2026 წლამდე.
საბჭოში 47 ადგილია. რუსეთი შედიოდა მის შემადგენლობაში, მაგრამ მას გასული წლის აპრილში შეუჩერდა წევრობა უკრაინაში ფართომასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ.
მანამდე BBC მის ხელთ მოხვედრილ დოკუმენტებზე დაყრდნობით წერდა, რომ მოსკოვი ადამიანის უფლებათა საბჭოს არჩევნებს განიხილავს, როგორც საერთაშორისო ასპარეზზე თავისი პოზიციების მნიშვნელოვან გამოცდას. დოკუმენტში, რომელიც რუსეთის დელეგაციამ გაავრცელა გაეროს შტაბ-ბინაში, ნათქვამია, რომ რუსეთმა პირობა დადო, რომ იპოვის „ადეკვატურ გადაწყვეტილებებს ადამიანის უფლებათა საკითხებზე“ და შეეცდება, რომ არ დაუშვას საბჭოს გადაქცევა ინსტრუმენტად, რომელიც „ქვეყნების ერთი ჯგუფის პოლიტიკურ ნებას ემსახურება“, აშკარად იგულისხმა რა დასავლეთის სახელმწიფოები. აღინიშნა, რომ რუსეთი აქტიურად აწარმოებდა კამპანიას უღარიბეს ქვეყნებს შორის და მათ სთავაზობდა „სურსათსა და იარაღს ხმების სანაცვლოდ“.
შეერთებული შტატები ეწინააღმდეგებოდა ადამიანის უფლებათა საბჭოში რუსეთის დაბრუნებას და ამტკიცებდა, რომ მისი არჩევა შეარყევდა ნდობას საბჭოსა და გაეროს მიმართ, რადგან რუსეთი „დაუფარავად აგრძელებს მასობრივი სამხედრო დანაშაულების ჩადენას“.

Россия не попала в Совет ООН по правам человека
России не удалось избраться в состав Совета ООН по правам человека (СПЧ) на 2024–2026 годы. Об этом сообщает РИА «Новости» по итогам выборов в Генеральной Ассамблее ООН.
Страны, претендующие на представительство в СПЧ из группы восточноевропейских государств боролись за два доступных места. Албания получила поддержку 123 стран, Болгария — 160, а Россия — 83.
Россия была избрана в Совет в 2020 году, но в апреле 2022 года, после начала войны в Украине, ее членство было приостановлено решением Генеральной Ассамблеи ООН. Позже Россия выразила намерение вернуться в СПЧ. В постпредстве РФ при ООН подчеркнули, что собираются предотвратить дальнейшее превращение Совета в «орган, выполняющий задачи одной группы стран по наказанию правительств за их независимую политику».
В октябре СПЧ ООН заявил о планах фиксировать нарушения прав человека в России. В тексте принятой резолюции говорится, что пойти на этот шаг СПЧ подтолкнули «атмосфера страха, репрессии и насилие в стране, а также невозможность работы правозащитных организаций». Представитель России при СПЧ Геннадий Гатилов раскритиковал такое решение и заявил, что западные страны используют Совет для достижения своих политических целей.
Совет ООН по правам человека состоит из 47 постоянных членов, избираемых Генеральной Ассамблеей ООН. Постоянные члены имеют право голоса при принятии резолюций и спецсессий, проводимых Советом. СПЧ проводит не менее трех регулярных сессий в год.