გერმანია უკრაინის საჰაერო თავდაცვას აძლიერებს: რა შედის სამხედრო დახმარების ახალ პაკეტში
გერმანია უკრაინისთვის ზამთრის სამხედრო დახმარების მეორე პაკეტს ამზადებს. მასში შედის პატრიოტის საზენიტო-სარაკეტო სისტემა. იტყობინება გერმანიის თავდაცვის სამინისტრო.
აღნიშნულია, რომ ეს დახმარება ხელს შეუწყობს კრიტიკული ინფრასტრუქტურის დაცვას.
გერმანია უკრაინას გადასცემს:
დამატებითი საჰაერო თავდაცვის სისტემა "პატრიოტს"; IRIS-T SLM; IRIS-T SLS; სამ Gepard–ს.
ამ დახმარების ჯამური ღირებულება 1 მილიარდი ევრო იქნება.
ამასთან, გერმანიის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, გერმანული Leopard 1-ის ტანკები და ფრონტისთვის საჭირო სხვა აღჭურვილობის პარტია უკრაინაში უახლოეს დღეებში ჩავა.
უწყების ინფორმაციით, უკრაინელი სამხედროები მიიღებენ კიდევ 10 Leopard1 A5 მთავარ საბრძოლო ტანკს, 15 დაცულ სატრანსპორტო მანქანას და დაახლოებით 20 დაცულ სამედიცინო მანქანას.
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი დღეს გერმანიის ფედერალურ კანცლერს ოლაფ შოლცს შეხვდა.
"გერმანია მუშაობს უკრაინის ზამთრის თვეებისთვის დამატებითი "პატრიოტის" სისტემით უზრუნველყოფაზე", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
Bloomberg-მა ასევე იტყობინება, რომ გერმანია გეგმავს, უკრაინას მიაწოდოს საჰაერო თავდაცვის დამატებითი სისტემები, რათა დაეხმაროს უკრაინას მარცვლეულის მარაგის რუსული თავდასხმებისგან დაცვაში.

Германия объявила о военной помощи Украине на сумму около 1 млрд евро
Министерство обороны Германии объявило о новом, «зимнем» пакете военной помощи Украине на общую сумму около 1 миллиарда евро. В него, в частности, войдут средства противовоздушной обороны, включая системы «Пэтриот» и IRIS-T, десять танков «Леопард 1A5», три зенитные самоходные установки «Гепард», пятнадцать бронированных автомобилей, - информирует "Радио Свобода".
Точные сроки поставок не называются. Глава Минобороны Германии Борис Писториус, комментируя решение о выделении помощи, заявил, что она прибудет в Украину «в следующие несколько недель».
Германия объявила о новом пакете накануне 16-й встречи союзников Украины в формате «Рамштайн», которая состоится в Брюсселе в среду, 11 октября.
Во вторник провоенные телеграм-каналы, как российские, так и украинские, сообщили о переходе армии России «к активным наступательным действиям по всему восточному фронту», в частности в районе Авдеевки под Донецком.
Глава Авдеевской городской военной администрации Виталий Барабаш написал о «массированных обстрелах из танков, ствольной артиллерии и градов». В сводке украинского Генштаба говорится, что украинские военные отбили атаки.