ლატვია რუსეთის 3000-ზე მეტი მოქალაქის დეპორტაციით იმუქრება
ლატვიის ხელისუფლებამ ქვეყანაში მყოფ რუსეთის 3255 მოქალაქეს შეტყობინებები დაუგზავნა მიგრაციის შესახებ კანონის ახალი მოთხოვნების შესაბამისად, კანონით განსაზღვრული სახის ბინადრობის მოწმობების გაფორმების აუცილებლობის თაობაზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ ლატვიის ტერიტორიის დატოვება მოუწევთ, - იუწყება გამოცემა Delfi.
როგორც მოქალქეობისა და მიგრაციის სახელმწიფო სამმართველოში განმარტეს, ხსენებული 3255 პირიდან 73 ამჟამად უცხოეთში იმყოფება, კიდევ 200-სს არ აქვს წარდგენილი აუცილებელი ინფორმაცია საცხოვრებელი ადგილის შესახებ, რაც შესაძლოა, ლატვიაში მათ არყოფნაზე მიანიშნებდეს.
ცნობისთვის: ლატვიის იმ ყოფილი მოქალაქეების ავტომატური ბინადრობის მოწმობები, რომელთაც რუსეთის მოქალაქეობა 2003 წლის შემდეგ მიიღეს, 2023 წლის 2 სექტემბერს იქნა ანულირებული. ლატვიაში მუდმივად მცხოვრების ახალი სტატუსის გასაფორმებლად აუცილებელია, ლატვიის მოქალაქეობისა და მიგრაციის სამმართველოს რიგი დოკუმენტები წარედგინოს, მათ შორის - სერთიფიკატი სახელმწიფო ენის განსაზღვრულ დონეზე ცოდნის შესახებ. გამოცდის ჩაბარება საბუთების წარდგენიდან მაქსიმუმ 2 წლის ვადაშია აუცილებელი.
ამასთან, ლატვიაში მუდმივი ცხოვრების უფლება ვრცელდება რუსეთის მხოლოდ იმ მოქალაქეებზე, რომლებმაც ხელისუფლებას უკვე მიმართეს, მაგრამ გამოცდა ჯერ არ ჩაუბარებიათ. "ვინც ამ მხრივ არაფერს აკეთებს, ქვეყანა უნდა დატოვოს" - განმარტავენ სამმართველოში.
მიმდინარე წლის დეკემბერში ხელისუფლება ქვეყანაში მყოფი რუსეთის მოქალაქეების შემოწმებას გეგმავს იმის დასადგენად, ვინ აკმაყოფილებს ახალ საკანონმდებლო მოთხვნებს. ინფორმაცია მათ შესახებ, ვინც დადგენილ ნორმებს არღვევს, სასაზღვრო სამმართველოს გადაეცემა და საჭიროების შემთხვევაში შესაბამის პირთა დეპორტაცია განხორციელდება.
არსებული ინფორმაციით, ახალ საკანონმდებლო წესებს დაქვემდებარებული 24 ათასი რუსიდან ლატვიაში მუდმივი ცხოვრების უფლების მოსაპოვებლად განაცხადები 14 ათასს აქვს წარდგენილი.

Латвия пригрозила депортировать больше 3 000 россиян
Латвийские власти уведомили 3255 граждан России о необходимости оформить определенные виды на жительство в связи с новыми требованиями закона о миграции. В ином случае им придется покинуть страну, пояснили в управлении по делам гражданства и миграции, заявление которого цитирует Delfi.
По информации главы управления Майры Розе, из общего числа уведомленных 73 человека находятся за границей, еще примерно 200 не предоставили информацию о своем месте жительства, что подразумевает возможное отсутствие их в Латвии.
Автоматический ПМЖ бывших (не)граждан Латвии, получивших гражданство России после 2003 года, был аннулирован 2 сентября 2023 года. Чтобы оформить новый статус постоянного жителя ЕС в Латвии, нужно подать в управление по делам гражданства и миграции ряд документов, в том числе сертификат о владении государственным языком на уровень от А2 и выше.
Розе напомнила, что экзамен на знание государственного языка нужно сдать в течение двух лет с момента подачи документов. Разрешение на постоянное проживание распространяется только на тех граждан России, которые уже обратились к властям, но еще не сдали экзамен. «Те, кто ничего не делает, должны уехать», — добавила Розе.
В декабре власти страны проведут проверку тех, кто подпадает под новые законодательные требования. Если граждане не соответствуют установленным нормам и не предпринимают необходимых действий, информация о них будет передана в Государственную пограничную охрану. Власти проведут проверку и, при необходимости, разошлют распоряжения о выезде из страны.
К середине сентября из 25 000 граждан России, подпадающих под новые правила, 14 000 уже подали документы на получение статуса постоянного жителя Латвии. Еще 1000 подали заявление на получение временного вида на жительство, так как они не знали о продлении срока сдачи экзамена. 6700 человек подали заявку на повторный экзамен.