საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ოკუპურებულ აფხაზეთში რუსული ფლოტის ბაზის განთავსების თაობაზე გეგმას "მორიგ პროვოკაციულ მცდელობას" უწოდებს
05/10/2023 10:15:25 კონფლიქტები, პოლიტიკა
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო ოკუპურებულ აფხაზეთში რუსული ფლოტის ბაზის განთავსების თაობაზე გეგმას "მორიგ პროვოკაციულ მცდელობას" უწოდებს.
საგარეო უწყება რუსეთს კიდევ ერთხელ მოუწოდებს, შეწყვიტოს საქართველოს განუყოფელი რეგიონების უკანონო ოკუპაცია.
"შეშფოთებას გამოვთქვამთ სოხუმში რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმის განცხადებებთან დაკავშირებით საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე რუსეთის დამატებითი სამხედრო ბაზის განლაგების და რუსეთის მიერ ინიცირებულ ინტეგრაციულ პროცესებში საქართველოს განუყოფელი აფხაზეთის რეგიონის ჩართვის შესახებ.
მსგავსი ქმედებები წარმოადგენს საქართველოს სუვერენიტეტის და ტერიტორიული მთლიანობის უხეშ დარღვევას და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების უკანონო ოკუპაციის ლეგიტიმაციისაკენ მიმართულ მორიგ პროვოკაციულ მცდელობას. საერთაშორისო თანამეგობრობა მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოს სუვერენიტეტს და ტერიტორიულ მთლიანობას. მოვუწოდებთ რუსეთის ფედერაციას, პატივი სცეს საერთაშორისო ვალდებულებებს, შეასრულოს ევროკავშირის შუამავლობით 2008 წლის 12 აგვისტოს დადებული ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება და შეწყვიტოს საქართველოს განუყოფელი რეგიონების უკანონო ოკუპაცია", - ვკითხულობთ საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.

МИД Грузии критикует планы размещения пункта базирования ВМФ РФ в Абхазии
МИД Грузии выражает обеспокоенность в связи с заявлениями президента самопровозглашенной республики Абхазия Аслана Бжания, согласно которым в Очамчирском районе появится новый пункт постоянного базирования военно-морского флота РФ.
«Подобные действия представляют собой грубое нарушение суверенитета и территориальной целостности Грузии и очередную провокационную попытку легитимизировать незаконную оккупацию Абхазии и Цхинвальского региона.
Международное сообщество твердо поддерживает суверенитет и территориальную целостность Грузии.
Призываем Российскую Федерацию соблюдать свои международные обязательства, выполнить соглашение о прекращении огня, заключенное 12 августа 2008 года при посредничестве Евросоюза, и прекратить незаконную оккупацию неотъемлемых регионов Грузии», – заявили, по информации "Эха Кавказа", в МИД Грузии.
По информации абхазского президента, соглашение о размещении пункта постоянного базирования военно-морского флота РФ уже подписано.