ბლინკენი: პუტინის მიერ, მათ შორის საქართველოში 2008 წელს განხორციელებული ქმედებები, აჩვენებს, რომ იგი ფუნდამენტურ პრინციპებს უარყოფს
05/10/2023 09:39:56 პოლიტიკა
აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ენტონი ბლინკენის განცხადებით, რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის მიერ, მათ შორის საქართველოში 2008 წელს განხორციელებული ქმედებები, აჩვენებს, რომ იგი ფუნდამენტურ პრინციპებს უარყოფს. ამის შესახებ მან ბეიკერის საზოგადოებრივი პოლიტიკის ინსტიტუტში სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა.
"მე ვფიქრობ, უპირველეს ყოვლისა, საჭიროა დავრწმუნდეთ, რომ კარგად გვაქვს გაცნობიერებული, რა ხდება სინამდვილეში. თუ ერთ ნაბიჯს უკან გადავდგამთ, შევხედავთ, რომ ჩვენ გვაქვს "ცივი ომის" შემდგომი პერიოდის დასასრული. ჩვენ გვაქვს ინტენსიური კონკურენცია, რათა მოხდეს იმის ფორმირება, თუ რა იქნება შემდგომ. ერთ-ერთი კონკურენტი რუსეთი და პუტინის რუსეთია. რუსეთისა და პუტინის ქმედებები, რაც არა მხოლოდ ბოლო წელიწადნახევრის განმავლობაში, არამედ 2014 წელს და შესაძლოა, მანამდე საქართველოში, 2008, 2009 წლებში განხორციელდა, აჩვენებს, რომ პუტინი უარყოფს არსებულ წესრიგს, ფუნდამენტურ პრინციპებს, რომლებიც განსაზღვრავს წესრიგს - ტერიტორიულ სუვერენიტეტსა და დამოუკიდებლობას", – განაცხადა ბლინკენმა.

Blinken: Putin's actions, including in Georgia are a demonstration that he rejects the basic principles
05/10/2023 09:39:56 Politic
US Secretary of State Antony Blinken has said that Russian Prezident Vladimir Putin's actions, including in Georgia are a demonstration that he rejects the basic principles.
"I think the first thing is to try to make sure you have a good understanding of what’s actually happening. And this, to us, is very clear. Look, if you’re stepping back and looking at the moment we’re in, we have the end of an era, the post-Cold War era. We have an intense competition that’s underway to actually shape what comes next. One of the competitors is Russia and Putin’s Russia. And the actions that he’s taken, that they’ve taken, not just in the last year and a half but going back certainly to at least 2014 and arguably before that in Georgia, 2008, 2009, are a demonstration that he rejects the order as it’s been or, for that matter, the maintenance of the basic premises, the basic principles, that define the order – territorial sovereignty, independence," Blinken said during a conversation at Rice University’s Baker Institute for Public Policy Moderated by Ambassador David Satterfield.