Middle East Eye: თურქეთი უკრაინას ასობით მსხვილკალიბრიან ტყვიამფრქვევს მიაწვდის
უკრაინამ თურქეთისგან 600-ზე მეტი ერთეული მსხვილკალიბრიანი ტყვიამფრქვევი Canik M2 მიიღო, რომელიც როგორც სახმელეთო ჯარების მიერ გამოიყენება, ისე ჯავშანტექნიკაზე შეიძლება, დამონტაჟდეს, - იუწყება Middle East Eye და იქვე დასძენს, რომ ეს მიწოდებები მომავალშიც გაგრძელდება.
მარტში კიევმა იარაღის კერძო თურქულ მწარმოებელ Canik-თან ერთდროულად რამდენიმე კონტრაქტი გააფორმა. გარიგება 600 ერთეულზე გაცილებით მეტი რაოდენობის ტყვიამფრქვევის მიწოდებას ითვალისწინებს, აღნიშნა გამოცემის წყარომ, რომლის მონაცემებით, ახალი პარტიები კიევს უახლოეს თვეებში მიეწოდება.
ხსენებული ტიპის ტყვიამფრქვევის ღირებულება 15-20 ათას დოლარს შეადგენს. ამგვარად, უკრაინისთვის უკვე მიწოდებული იარაღის ოდენობა 10 მილიონ დოლარს აღემატება.
ომის დაწყებიდან თურქეთი უკრაინას უპილოტო თვითმფრინავებით, ლაზერით მართვადი რაკეტებით, დამცავი საშუალებებით და ჯავშანტექნიკით აიარაღებს. ასევე, რუსეთის მარცვლეულის გარიგებიდან გასვლის შემდეგ, ცნობილი გახდა, რომ ანკარამ პირველად გადაწყვიტა კიევისთვის მიეწოდებინა T-155 Firtina-ს ტიპის თვითმავალი საარტილერიო დანადგარები.
2 ოქტომბერს, თურქულმა სამხედრო კომპანია Baykar Makina-მ არ გამორიცხა უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის Bayraktar Akıncı-ს ტიპის მძიმე შემტევი უპილოტოების მიწოდება, რომელთაც ფრთოსანი რაკეტების გადატანა. მისმა ხელმძღვანელმა ჰალუკ ბაირაქტარმა განაცხადა, რომ ეს საკითხი განხილვაშია.
ამასთანავე მისი თქმით, Baykar- ი უკრაინაში უახლოესი წელიწადნახევრის განმავლობაში სამხედრო ქარხნის მშენებლობის დასრულებას გეგმავს და საწარმოში Baykar სადღეისოდ არსებული ყველა სახის პროდუქციის, მათ შორის, Bayraktar Akıncı-ს წარმოება დაიწყება. როგორც ბაირაქტარმა აღნიშნა, შესაბამისი ნებართვა კომპანიას უკვე მიღებული აქვს.

Турция поставит Украине сотни крупнокалиберных пулеметов
Украина получила от Турции более 600 крупнокалиберных пулеметов Canik M2, которые могут использоваться наземными войсками или устанавливаться на бронетехнику, пишет Middle East Eye.
Источник издания сообщил, что эти поставки продолжатся. В марте Киев подписал сразу несколько контрактов с турецким частным производителем оружия Canik. «Сделка предусматривает поставку гораздо большего количества пулеметов, чем 600 единиц», — отметил собеседник, добавив, что новые партии отправят в Украину «в ближайшие месяцы».
Цена каждого пулемета составляет $15-20 тысяч. Это означает, что стоимость уже полученного оружия превышает $10 млн.
В августе военный блог Armourer Bench проанализировал общедоступные фотографии с фронта и обнаружил несколько Canik M2, установленных на пикапах Nissan для борьбы с дронами-камикадзе.
Один из украинских источников сообщил, что данными пулеметами могут оборудовать турецкие бронеавтомобили BMC Kirpi, полученные в прошлом году. По неофициальным оценкам, ВСУ имеют на вооружении более 200 таких машин.
Турция с самого начала войны вооружала Украину беспилотниками, ракетами с лазерным наведением, защитным снаряжением и бронетехникой. Также после выхода России из зерновой сделки стало известно, что Анкара впервые решила поставить Киеву гусеничные самоходно-артиллерийские установки (САУ) T-155 Firtina.
2 октября турецкая военная компания Baykar Makina допустила передачу ВСУ тяжелых ударных беспилотников Bayraktar Akıncı, способных нести крылатые ракеты. Ее руководитель Халук Байрактар сообщил, что данный вопрос находится на рассмотрении.
Он также отметил, что в ближайшие полтора года Baykar рассчитывает завершить строительство завода в Украине и производить на нем «все системы, которые есть», в том числе Bayraktar Akıncı. Необходимые разрешения компания уже получила, подчеркнул Байрактар.