Bloomberg: უნგრეთი უკრაინის დახმარების განახევრების ინიციატივით გამოვიდა
უნგრეთი, რომელიც გამუდმებით ცდილობს, დაბრკოლებების შექმნას ევროკავშირელი კოლეგებისთვის რუსეთის მიმართ შეზღუდვების დაწესების გზაზე, ამჯერად უკრაინის დახმარების განახევრებას ითხოვდა, - იუწყება Bloomberg.
კერძოდ, გამოცემის ინფორმაციით, გასული კვირის განხილვებისას ევროკავშირში უნგრეთის მუდმივი წარმომადგენელი აცხადებდა, რომ ამ ეტაპზე უკრაინისთვის უახლოეს 4 წელზე გათვლილი ეკონომიკური დახმარების სახით 25 მილიარდი ევროს გამოყოფა იქნებოდა საკმარისი, ხსენებული 4 წლიანი პერიოდის შუაში კი საჭირო იქნებოდა ვითარების შეფასების ჩატარება და შემდგომ უკრაინის საჭიროებების მიხედვით მოქმედება.
ცნობისთვის: ზაფხულში ევროკომისია უკრაინის გრძელვადიანი (2024-2027) საბიუჯეტო სტაბილურობის უზრუნველყოფის მიზნით 40 მილიარდი ევროს გამოყოფის ინიციატივით გამოვიდა. ხსენებული სახსრები ევროკავშირის ბიუჯეტიდან უნდა გამოიყოს, რომლის ფორმირებაზეც ბლოკის წევრი ქვეყნები ამჟამად მსჯელობენ. უნგრეთი ამ პროცესში საკუთარი ინტერესების დაკმაყოფილებასა და რუსეთისთვის მორიგი პრობლემების არიდებას კვლავინდებურად ცდილობს. კიევმა ბუდაპეშტის მოთხოვნით უკვე ამოიღო "ომის სპონსორების" სიიდან OTP Bank, რომელიც რუსეთში აგრძელებს მუშაობას.
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირმა საერთო ბიუჯეტიდან უნგრეთისთვის 22 მილიარდი ევროს გამოყოფა დაბლოკა იმ მიზეზით, რომ ქვეყანაში არ არის დაცული კანონის უზენაესობის პრინციპი და არასათანადოდ არის უზრუნველყოფილი ადამიანის უფლებების დაცვა. ბრიუსელმა ბუდაპეშტისგან ამ კუთხით ვითარების შეცვლა და რეფორმების გატარება მოითხოვა. უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანს ნათქვამი აქვს, რომ მხარს არ დაუჭერს უკრაინის დახმარების მიზნით ევროკავშირის ბიუჯეტის გაზრდას, სანამ მისი ქვეყნისთვის გათვალისწინებული დახმარება გაყინულია. ამის გამო ევროკავსირმა შესაძლოა, უახლოეს მომავალში უნგრეთისთვის განკუთვნილი თანხიდან 13 მილიარდი ევრო განბლოკოს, - იუწყება Bloomberg-ი.

Венгрия предложила вдвое урезать экономическую помощь Украине до 25 млрд евро
Финансирование помощи воюющей Украине сталкивается с новыми сложностями. Венгрия, которая уже не раз вставляла палки в колеса коллегам по Евросоюзу в вопросах политики по отношению к России, предложила выделить Украине вдвое меньше 50 млрд евро, которые ЕС запланировал в качестве экономической поддержки на ближайшие четыре года.
Представители Венгрии на прошлой неделе заявили другим странам ЕС, что, по их мнению, 25 млрд евро пока будет достаточно, рассказали Bloomberg люди, знакомые с ситуацией. В Будапеште полагают, что в середине срока, на который выделяются деньги (2024–2027 гг.), нужно будет оценить ситуацию и дальше действовать в зависимости от потребностей Украины.
Еврокомиссия летом предложила дать Украине 50 млрд евро для обеспечения долгосрочной бюджетной стабильности. Средства будут выделяться из бюджета ЕС на четыре года, переговоры о формировании которого сейчас ведут страны блока. Венгрия на переговорах и в случае с Украиной преследует свои интересы. Киев уже по требованию Будапешта исключил из списка «спонсоров войны» венгерский OTP Bank, продолжающий работать в России.
Кроме того, ранее ЕС заблокировал выделение Венгрии 22 млрд евро из общего бюджета, обвинив ее в несоблюдении принципа верховенства права и в недостаточной защите прав человека. Брюссель потребовал изменить ситуацию и провести реформы. Но теперь ЕК готовится до конца ноября разморозить 13 млрд евро, сообщила во вторник Financial Times со ссылкой на трех чиновников, знакомых с обсуждением ситуации. По словам двух из них, частично это объясняется желанием получить согласие Будапешта на увеличение общего бюджета ЕС, которое во многом необходимо как раз для обеспечения выплат Украине.
Премьер-министр Виктор Орбан ранее заявлял, что не одобрит увеличение бюджета, пока предназначенные его стране средства заморожены.
ЕС может разблокировать 13 млрд евро для Венгрии, подтвердил Bloomberg человек, знакомый с обсуждением этого вопроса.
Месяц назад Орбан заявил в интервью Такеру Карлсону, который весной был уволен с американского телеканала Fox News, что Украина не сможет победить в войне. «У нее солдаты закончатся раньше, чем у России», – сказал Орбан и призвал заключить с Россией сделку, которая, по мысли Орбана, не должна предусматривать возвращение Крыма и прием Украины в НАТО, но в рамках «новой архитектуры безопасности» позволит обеспечить ее безопасность и суверенитет.