საკონსტიტუციო სასამართლო პრეზიდენტის იმპიჩმენტის შესახებ დასკვნას ოქტომბრის შუა რიცხვებისთვის მოამზადებს
04/10/2023 06:32:21 პოლიტიკა, სამართალი
საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლის გიორგი თევდორაშვილის განცხადებით, სასამართლო პრეზიდენტის იმპიჩმენტის შესახებ დასკვნას ოქტომბრის შუა რიცხვებისთვის მოამზადებს.
ამის შესახებ მან ჟურნალისტებს საქმეზე სასამართლოს მორიგი სხდომის დაწყებამდე განუცხადა.
"სასამართლო დასკვნას მოამზადებს კონსტიტუციით გათვალისწინებულ ერთთვიან ვადაში. ბუნებრივია, ერთი თვე სარჩელის სასამართლოში შემოსვლიდან აითვალა და ოქტომბრის შუა რიცხვებისთვის, 14-15 ოქტომბრისთვის დასკვნა წესით მზად უნდა იყოს სასამართლოში“,- განაცხადა მოსამართლემ.
ცნობისთვის: მეორე დღეა, საკონსტიტუციო სასამართლო პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის იმპიჩმენტის საკითხზე „ქართული ოცნების“ დეპუტატების საკონსტიტუციო წარდგინებას იხილავს.
თავად პრეზიდენტი გუშინდელ სხდომას არ ესწრებოდა. მის ინტერესებს სასამართლოში იურისტები თამარ ჩუგოშვილი და მაია კოპალეიშვილი იცავენ.
წარდგინების ავტორების სახით სხდომას ესწრებოდა „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძე და მმართველი პარტიის სხვა წევრები: ანრი ოხანაშვილი, გიორგი კახიანი და თენგიზ შარმანაშვილი.

The Constitutional Court to prepare a report on the impeachment of the President by mid-October
According to Giorgi Tevdorashvili, the judge of the Constitutional Court, the court will prepare a report on the impeachment of the President by mid-October.
He told journalists about this before the start of the next court session on the case.
"Certainly, the case is important, and the court will prepare a report within the one-month period stipulated by the Constitution. Naturally, one month was counted from the filing of the lawsuit in the court, and by the middle of October, by October 14-15, the conclusion should be ready in the court. As for the evaluation, whether this case is the material of the first course of the Faculty of Law, the parties have the right to make evaluations," said the judge.
For information, for the second day, the Constitutional Court will consider the constitutional submission of Georgian Dream MPs on the issue of impeachment of President Salome Zurabishvili.